hortenzia
Zdroj: shutterstock

Ako pestovať hortenziu, aby vám neobschli puky

17. 08. 2020
Zdieľať

Kúpila som si minulý rok krásnu väčšiu hortenziu. Po lete mi v záhradníctve poradili, že mám odstrihnúť vyschnuté kvety tesne nad prvým párom pukov. Na jeseň sa začali tvoriť nové puky. Rastlinu som pestovala v kvetináči a zimovala v pivnici, kde je asi 15 °C. Už som ju presadila do záhona, žiaľ, tie krásne nové puky, ktoré tam na jeseň boli, akoby obschli. Kde som urobila chybu?

Aby hortenzia dobre prosperovala, potrebuje hlavne dostatok vlahy, polotienisté miesto, kyslejší substrát a pravidelný prísun živín. Substrát by nemal na dlhší čas úplne preschnúť, inak rastlina chradne. Platí to aj pre jedince v črepníkoch.

Prečítajte si tiež
Ako si vypestovať krásne ruže

Odkvitnuté súkvetia ste odstraňovať nemuseli, bežne sa strihajú až po zime. Problém zrejme spôsobilo aj zimovanie v príliš teplej miestnosti.

Hortenzie pestované v črepníku môžu zostať cez zimu vonku na chránenom mieste, napríklad pri múre domu alebo vo svetlom priestore, kde nemrzne, ale je tam nižšia teplota. Aj počas zimy treba rastliny občas zaliať, nie však veľa. Inak im zasychajú listové aj kvetné puky.

Text: Daniel Košťál

Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hortenzia Praktické rady
Zdieľať článok

Diskusia