Ako si na balkóne vytvoriť vlastnú záhradku
Mať počas sezóny stále poruke tie najpotrebnejšie liečivky, koreniny i čajoviny je pre každého majiteľa balkóna, terasy či predzáhradky veľká výhra. Prevoňajú nielen balkón, ale i priľahlý byt.
Na vytvorenie rastlinnej oázy na balkóne stačia obyčajné (lepšie sú však samozavlažovacie) hrantíky zavesené na zábradlí, prípadne umiestnené na stojane. Niektoré z rastlín môžeme vysadiť aj do závesných košíkov alebo väčších výsadbových mís. Substrát je bežne dostupný v záhradníctve ako univerzálny pestovateľský substrát na kvety.
Pri výbere rastlín uprednostňujeme tie, ktoré nám pri našich prípadných bolestiach dokážu najviac pomôcť, alebo aj tie, ktorých korenistá chuť a vôňa najviac zodpovedajú nášmu labužníckemu jazýčku.
Keďže väčšina uvedených rastlín je bohatá na silice a tie sa vo väčšej miere vytvárajú vplyvom intenzívnej slnečnej energie, snažme sa vytvoriť vysadeným rastlinám optimálne svetelné podmienky, pri ktorých sa intenzívnejšie tvoria aj ďalšie liečebné i chuťové látky v pestovaných rastlinách.
Liečivých rastlín je veľmi široká škála, ale my si na balkón zdravia vysadíme najmä tie byliny, ktoré sú pre náš bežný život najpotrebnejšie. A tak si vlastne zásobíme liečivými bylinkami aj našu domácu bylinkovú lekárničku, prípadne niektoré z liečiviek využijeme aj ako korenie.
Mnohé liečivé bylinky krásne kvitnú i voňajú a neraz môžu mať aj zaujímavo sfarebné listy: namodro kvitne borágo a rozmarín; modropurpurové kvety má yzop, levanduľa, kostihoj, tymian, fialka; purpurové kvety má echinacea; purpurové listy majú odrody mäty piepornej, bazalky a šalvie; ružovopurpurové kvety má pažítka, majorán, pamajorán, šalvia muškátová; žlté kvety má ľubovník, púpalka; biele kvety má kostihoj, čechrica, valeriána lekárska; oranžové kvety zasa nechtík či kapucínka; striebristé listy má levanduľa, jablčník a šalvia.{R1}
Slnko alebo polotieň?
Aby naše liečivky dobre prosperovali, musíme im vytvoriť optimálne podmienky na ich rast, a to tak, že zohľadníme ich požiadavky. Najdôležitejšou podmienkou je osvetlenie. Liečivé rastliny vytvoria dostatok liečivých substancií len pri dostatočnom príleve slnečnej energie. Niektorým viac vyhovuje plné slnko, iným zasa polotieň.
Za plné slnko sú vďačné najmä:
• z trvaliek pamajorán, levanduľa, rúta, palina, rozmarín, rebríček, saturejka, šalvia, ľubovník, tymian, materina dúška, rimbaba, ibiš, echinacea,
• z letničiek a dvojročiek bazalka, borágo, divozel, rumanček, kapucínka, nechtík, majorán, stévia (ak chcete na balkóne pestovať stéviu, pamätajte, že nie je mrazuvzdorná, treba ju prezimovať v byte, tak môže vydržať aj niekoľko rokov).
Byliny relatívne dobre prosperujúce aj v polotieni:
• z trvaliek čechrica, medovka, yzop, potočnica, prvosienka jarná, cesnak medvedí, kostihoj, mäta pieporná, saturejka, túžobník.
Byliny veľmi tolerantné, rastúce v polotieni aj v hlbšom tieni:
• z trvaliek cesnak medvedí, skorocel, alchemilka, mäta pieporná, valeriána lekárska.
Netradičné aj tradičné spôsoby pestovania
Okrem pestovania v klasických kvetináčoch sa najmä ekonadšencom núka pestovanie v plastových fľašiach od minerálok, ktoré možno pripevniť nad seba na jednoduchú konštrukciu. Toto riešenie ocenia najmä majitelia malých balkónov, takisto aj závesné hrantíky pripevnené na rebrík opretý o stenu. Ak je balkón skutočne maličký, určite treba na zavesenie kvetináčov naplno využiť zábradlie.
TEXT: ING. JAROSLAV PÍŽL
FOTO: IKEA, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis tvorivé bývanie
Kategória:
Zo života rastlín
Zdieľať článok