Pestovanie byliniek na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Ako si vypestovať čerstvé bylinky na balkóne či terase

25. 07. 2022 Zdieľať

Balkóny a terasy sú vďačným miestom pre zeleň, ktorá spestrí vašu súkromnú exteriérovú plochu a ešte budete mať poruke čerstvé lístky na grilované mäso, ryby či do osviežujúcich drinkov.

Mestským balkónom a terasám zelené bylinky vyslovene pristanú. Keď každej rastline doprajete vlastný kvetináč alebo hrantík, vyberiete správnu svetovú stranu podľa potrieb bylinky, bude sa vám odvďačovať úrodou počas celej sezóny. Niektoré aj niekoľko sezón. Určite sa spolu nezladia napríklad bazalka, ktorá má rada bohatú zálievku, a tymian, ktorému vyhovuje suchšia pôda.

Väčšina byliniek nie je náročná živiny. To znamená, že im bude vyhovovať kompostovaná zemina alebo špeciálny záhradnícky substrát pre bylinky. Nezaškodí, ak na prevzdušnenie pridáte do zeminy či substrátu aj trochu piesku.

Pestovanie byliniek na balkóne

Zdroj: shutterstock.com

Ktorým bylinkám sa páči na slnku?

Na južne a západne orientované balkóny či terasy sú ako stvorené stredomorské bylinky: spomínaný tymian, rozmarín či levanduľa. Tá je, mimochodom, vynikajúcou prísadou do letných drinkov. Stačí im veľmi striedma zálievka, aj raz do týždňa. K teplomilkám určite patrí i bazalka, tá je však omnoho náročnejšia na „pitný režim“. Pokiaľ ju umiestnite na priame slnko, začne rýchlo vädnúť, slnečné lúče môžu jej krehké lístky rýchlo spáliť. Radšej ju umiestnite do polotieňa.

Tip: Bylinky ponúkané v hypermarketoch sú určené na rýchlu konzumáciu – na dlhodobé pestovanie si po sadenice radšej zájdite do záhradníctva.

O bylinkách, ktorým sa darí v tieni a polotieni si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: bylinky rastliny na balkóne terasy
Zdieľať článok