Zdroj: isifa/Shutterstock

Chcete mať muškáty krásne celú sezónu? Týchto 8 vecí sa oplatí dodržať

15. 06. 2023
Zdieľať

Ak chcete mať muškáty vysadené v kvetináčoch alebo v záhone krásne celú sezónu, držte sa čo najviac týchto odporúčaní profesionálov. 

Akú zeminu použiť?

Pre dobrý štart muškátov je dôležitý dobrý kompost. Môžete si pripraviť aj vlastný, nie je to náročné.  Existuje aj  špeciálny kompost pre muškáty. Odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe však potvrdzujú, že môžete použiť aj univerzálny, určený pre balkónové a črepníkové rastliny.

žena drží v rukách červený muškát v črepníku

Zdroj: isifa/Shutterstock

Dobrý kompost muškátom pomáha. Ako ho spoznáte?

Dobrý kompost má vysokú schopnosť odvodu vody aj jej zadržiavania. Pre rastliny je oporou, pričom umožňuje, aby mali korene zabezpečený dostatok vzduchu.

Dobrý kompost spoznáte podľa príjemnej zemitej vône, sypkej konzistencie a prísad, ako sú črepiny či perlit.

žena a muž sadia muškáty

Zdroj: Pelargonium for Europe

Ako ďaleko od seba majú byť muškáty v kvetináči?

Okrem vhodnej nádoby a kvalitného substrátu je pri pestovaní muškátov dôležitá aj správna vzdialenosť od susednej rastliny.

Muškáty by mali byť od seba vzdialené aspoň 20 cm. To znamená, že v balkónovom kvetináči s 60 cm x 20 cm je miesto maximálne pre tri muškáty, zatiaľ čo v 100 cm je miesto pre štyri až päť muškátov.

sadenie muškátov do balkónového kvetináča

Zdroj: iStock

Kvetináč pre jeden muškát by mal mať priemer minimálne 20 cm.

V balkónovom kvetináči by sa mali striedať ťahavé muškáty s muškátmi vo vzpriamenej polohe, aby sa rastliny mohli voľnejšie rozvíjať.

Prečítajte si tiež
Aké teploty znesú muškáty? Nízke môžu spomaliť ich rast, preto pozor, kedy ich vysadíte

Ako správne polievať a nepreliať?

Muškáty potrebujú veľa vody, aby sa im stále tvorili nové kvety. Počas horúcich slnečných dní ich možno budete musieť zalievať ráno aj večer. Voda by mala byť čo najteplejšia a mali by ste ju aplikovať priamo do pôdy,  nie na samotnú rastlinu.

Balkónové kvetináče so zásobníkmi alebo vlastný domáci automatický zavlažovací systém výrazne skracujú čas zavlažovania.

ruka so zelenou krhličkou polieva červený muškát

Zdroj: isifa/Shutterstock

Nebojte sa zalievať, aj keď prší, niekedy sa dažďové kvapky ani nemusia dostať do pôdy.  Treba to však pozorne sledovať, lebo muškáty nemajú rady prelievanie.

Prebytočná voda musí mať možnosť odtekať. Okrem kvalitného kompostu zabezpečí odtok vody aj vrstva črepín, keramzitových kamienkov naspodku kvetináča. Zabráni tomu, aby kompost zablokoval otvory na odtok vody. Jednoducho ich pridajte pri výsadbe.

Ak používate kvetináč so zabudovanou nádržou na vodu, drenážna vrstva  nie je potrebná.

Kde je muškátom najlepšie?

Muškáty sú rastliny, ktoré milujú slnko. Čím viac svetla dostanú, tým bohatšie budú kvitnúť. Uprednostňujú priame slnko, ale zvládnu aj polotieň.

muškáty a pracovné rukavice

Zdroj: Pelargonium for Europe

Odrody s veľkými alebo dvojitými kvetmi ocenia aj miesto chránené pred silným vetrom a dažďom, napríklad pri stene domu alebo pod strechou.

Aké hnojivo použiť?

Ak chcete muškátom zabezpečiť ideálnu zásobu živín, stačí raz týždenne primiešať do vody komerčne dostupné tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny. Prípadne môžete rastliny zásobovať hnojivom na dva až tri mesiace a hnojivo s pomalým uvoľňovaním zabezpečí dostatok živín dokonca až na deväť mesiacov. Ak ste tak neurobili pri výsadbe rastlín, môžete ho do pôdy pridať neskôr.

detail ružového muškátu

Zdroj: isifa/Shutterstock

Odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Muškáty sú krajšie, zdravšie a vytvárajú viac kvetov, ak pravidelne odstraňujete odkvitnuté kvety a zvädnuté listy. Niektoré odrody sa „starých“ kvetov zbavujú automaticky samy. Listy však musíte odstrániť vy.

Prečítajte si tiež
3 tipy, ako mať krásne muškáty, (nielen) pre tých, čo nestíhajú

Ako muškáty prezimovať

Ak chcete muškáty prezimovať, pred prvým nočným mrazom ich skráťte na približne 15 cm a premiestnite ich na svetlé a chladné miesto. Do garáže, pivnice, chladnej chodby. Dôležité je, aby tam nemrzlo.

Počas zimného odpočinku potrebujú len veľmi málo vody. Na jar ich opäť skráťte, presaďte do čerstvého kompostu a umiestnite na teplé miesto.

Text: Pelargonium for Europe, Zuzana Kubalová
Foto: Pelargonium for Europe, isifa/Shutterstock, iStock

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hnojivo kompost muškáty Praktické rady rastliny na balkóne
Zdieľať článok
Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektkyZáhrada

Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektky

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!Urob si sám

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutímUrob si sám

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutím

Diskusia