04. 01. 2006
Zdieľať

Mohlo by sa zdať, že keď je záhrada ponorená do hlbokého zimného spánku, nemôže zaujať ničím kvitnúcim. Ale celkom tak to nemusí byť. Ak zatúžite aj v zime po rozkvitnutej záhrade, nemusíte čakať až do jari. Atraktívnym oživením okrasnej záhrady začiatkom roka môžu byť okrasné dreviny, ktoré kvitnú v zime. Ich krehké farebné kvietky často vôkol šíria aj jemnú vôňu. Tieto kry sú najkrajšie niekoľko rokov po výsadbe v skupinke s inými okrasnými rastlinami kvitnúcimi v zime, predovšetkým s čemericami a prvými cibuľovinami.

Fascinujúci hamamel

V sortimentovej ponuke je niekoľko zaujímavých druhov hamamela, a tak si podľa svojich požiadaviek a možností záhrady môže vybrať naozaj každý. Nie všetky druhy a kultivary hamamela možno bez problémov pestovať aj v našich záhradách, ale mnohé z nich túto možnosť ponúkajú. Táto pomerne pomaly rastúca okrasná drevina dorastá do výšky 4 až 6 m (často aj do takej šírky) a považuje sa za skutočný klenot medzi záhradnými rastlinami kvitnúcimi v zime. Len čo záhradu zahalí prvý zimný opar, hamamel rozkvitá. Táto nádhera je dlhotrvajúca, nezničí ju ani mráz. Husté žlté, oranžové alebo červené kvety sústredené v strapčekoch vyrastajú priamo z konárikov, pôsobia exoticky a dookola šíria jemnú sladkastú vôňu.


Kvety zimy

40549
Daniel Košťál

Jednotlivé druhy hamamelov rozkvitajú postupne od konca novembra, počas Vianoc až do februára a marca. Ako prvý rozkvitá začiatkom roka hamamel virginský (Hamamelis virginiana), ktorý má okrem estetickej hodnoty aj liečivé účinky. V januári rozkvitá hamamel mäkký (Hamamelis mollis), vo februári hamamel japonský (Hamamelis japonica), známy aj červeno kvitnúcimi kultivarmi. Rozličné odtiene žltej a červenej farby majú kvety najčastejšie pestovaného hamamela prostredného (Hamamelis x intermedia). Nádherné sú najmä jeho kultivary ,Diane‘ s vínovočervenými kvetmi a ,Orange Beauty‘ s červenooranžovými kvetmi. Počas silných mrazov sa nitkovité kvety hamamelov zvinujú, ale nezaniknú ani pod snehovým popraškom. Pôvodným domovom týchto drevín je Severná Amerika, Čína a Japonsko. V našich záhradách sa pestujú veľmi málo, možno aj preto, že záhradkárov odrádza od kúpy vyššia cena.


Kvety zimy

40550
Daniel Košťál

Tieto dreviny sa vysádzajú na jar a treba im vyhradiť stabilné miesto, pretože veľmi zle znášajú neskoršie presádzanie a konkurenčné korene iných drevín vo svojej blízkosti. Ideálne je miesto pred svetlými múrmi domu, pred skupinami ihličnanov a vždyzelených drevín. Hamamely najlepšie vyniknú ako solitéry, vhodné je pre ne aj miesto v blízkosti domu, na ktoré dovidíme napr. z pohovky v obývacej izbe. Miesto na hamamel by malo byť slnečné, prípadne polotienisté. Hamamely vyžadujú humóznu a dostatočne priepustnú pôdu. Pôda by nemala príliš vysychať a najmä v prvých rokoch po výsadbe treba v lete hamamel pravidelne zalievať. Na tejto drevine sa nevykonáva žiadny rez, pretože by mohol nenávratne poškodiť charakteristický habitus rastliny. Hamamely sú atraktívne najmä počas zimy, ale vďaka svojim výrazne farebným listom sú raritou záhrady aj na jeseň. Vhodnými spoločníkmi hamamelov sú čemerice, pečeňovníky, prvé jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny (snežienky, tavolíny, krokusy).

Kvety ako perly


Kvety zimy

40546
Daniel Košťál

Súperom hamamela je aj v zime kvitnúca kalina voňavá (Viburnum farreri, syn. Viburnum fragrans), pochádzajúca zo severnej Číny. Jej bieloružové rúrkovité a voňavé kvety sa rozvíjajú na hustých hnedých konárikoch od decembra a najintezívnejšie sfarbenie majú začiatkom marca. Kvetné puky tejto dreviny pripomínajú malé ružové perličky a práve preto sú tieto dreviny atraktívne aj na úplnom začiatku kvitnutia. Kalina dorastá do výšky 1 až 3 m a počas vegetácie má jasnozelené vrúbkované a na okrajoch pílkovité listy. Kvety kaliny sa začnú vyvíjať, až keď opadnú listy, a nezničí ich ani mráz. Ak však teplota klesne pod –10 ºC, kvety zmrznú. Po oteplení sa začnú rozvíjať nové kvety. Tento ker je pomerne nenáročný. Pri jeho výsadbe treba myslieť na to, že odnožuje, čím môže zničiť okolitú výsadbu. Vzhľadom na to, že kalina voňavá na slnečnom mieste rýchlejšie odkvitá, lepšie je vysádzať ju do polotieňa. Okrem kaliny voňavej v zime rozkvitá aj kalina bodnantská (Viburnum x bodnantense). Zaujímavý je aj kultivar Viburnum fragrans ,Nana‘, ktorý dorastá len do výšky 0,7 m.

Menej známe zimovec a sarkokoka

Nenáročnou drevinou kvitnúcou v zime je drieň obyčajný (Cornus mas), ktorý dorastá do výšky 5 m. Darí sa mu na suchých pôdach, na slnku aj v polotieni. Vynikne ako solitér, ale možno ho vysádzať aj do tvarovaných živých plotov.


Kvety zimy

40555
Daniel Košťál

Medzi ďalšie nenáročné okrasné kry, ktoré kvitnú v zime, patrí jazmín nahokvetý (Jasminum nudiflorum). Dorastá do výšky 1 m a je charakteristický svojimi dlhými tenkými zelenými vetvičkami a jasnožltými rúrkovitými kvetmi. Má takmer poliehavý rast (konáre v styku s pôdou zakoreňujú), a preto sa hodí na výsadbu pri múrikoch, schodiskách, kde môžu jeho výhony efektne prevísať. Možno ho vyväzovať aj k oporám pre popínavé rastliny a nechať ho rásť do výšky. Jazmín nahokvetý vyžaduje chránené slnečné stanovište, priepustnú pôdu a dva roky po vysadení aj zimnú pokrývku. Po odkvitnutí sa začiatkom jari na jeho konárikoch objavujú drobné a takmer nenápadné listy. Vo vinohradníckych oblastiach možno pestovať aj nádherný zimovec s krémovými kvetmi (Chimonanthus praecox).


Kvety zimy

40552
Daniel Košťál

Zimovec je náročnejší, rozkvitá na dvojročných konárikoch v januári a jeho kvety pripomínajú malé zvončeky. Zaujímavý je aj menej známy lieskovníček (Corylopsis pauciflora), ktorého svetložlté kvety voňajú podobne ako mandle a vyrastajú vo februári v malých previsnutých súkvetiach. Táto drevina v dospelosti mierne presiahne 2 m a darí sa jej v každej nie príliš suchej pôde. Silnou omamnou vôňou od konca januára do marca zaujme žltobiely kvet zemolezu (Lonicera fragrantissima). Zemolezy majú poloopadavé listy a možno ich pestovať ako solitéry alebo v skupinách. Dorastajú do výšky 2 m. Nemali by sme zabudnúť ani na vresovec (Erica carnea), ktorý kvitne v zime. Pri optimálnej starostlivosti vresovec po niekoľkých rokoch vytvorí každoročne bohato kvitnúci a kompaktný kobercový porast. Vresovce majú najčastejšie biele, ale aj ružové a karmínové kvety a vyniknú pred skupinami ihličnanov a vždyzelených rastlín.


Kvety zimy

40547
Daniel Košťál

Raritou medzi okrasnými drevinami kvitnúcimi v zime je sarkokoka (Sarcococca hookeriana), dorastajúca len do výšky 0,8 m. Táto takmer pôdopokryvná drevina s úzkymi listami má drobné žlté kvety. Je obľúbená najmä v Anglicku. Z iných v zime kvitnúcich okrasných krov možno v záhrade pestovať čerešňu chĺpkatú (Prunus subhirtella ,Autumnalis‘), ktorá kvitne na začiatku zimy, a žlto kvitnúcu mahóniu (Mahonia x media, Mahonia beelei). Práve v tomto období pohľady priťahujú aj jahňady liesok (Corylus avellana), ktoré zimnej záhrade dodávajú neopakovateľné čaro. Osobitnú pozornosť si zaslúži kultivar ,Contorta‘ s pokrútenými vetvičkami. Liesky sú nenáročné, znesú slnko aj polotieň, ale nemajú rady suché alebo naopak zamokrené pôdy. Liesky ohlasujú už blížiacu sa jar. Lykovec jedovatý (Daphne mezereum), ktorý je vysoký len 1 m, patrí vďaka ružovým a voňavým kvetom medzi najkrajšie okrasné dreviny pestované v záhradách a podobne ako lieska ohlasuje príchod jari. Lukovec možno umiestniť aj do kvetinového záhona. Koncom zimy môže v okrasnej záhrade zažiariť aj nádherne kvitnúci rododendron skorý (Rhododendron x praecox).

Dôležité je miesto


Kvety zimy

40554
Daniel Košťál

Dreviny kvitnúce v zime sú najpôsobivejšie na miestach, ktoré navštevujeme a pozorujeme aj počas zimného obdobia. Sú to predzáhradky, miesta v blízkosti chodníkov, pri vchode do domu, zaujímavé kompozície v úrovni pohľadu z okien a pod. Ideálne je miesto chránené pred silným vetrom, priamym mrazom a ranným a poludňajším zimným slnkom. Pri výbere vhodného stanovišťa je dôležité prihliadať aj na výšku a šírku dospelej rastliny. Počas roka tieto dreviny nemusia vždy upútať, niekedy môžu byť dokonca rušivým prvkom kompozície (s výnimkou hamamelov na jeseň). Nemalo by sa však zabúdať, že o tieto rastliny sa treba starať aj počas roka, najmä v letnom období im treba dopriať bohatú zálievku. Dobrá starostlivosť má vplyv aj na množstvo kvetov v zime. Mnohé z týchto drevín vyžadujú aj nástelku pri koreňoch z napadaného lístia alebo kôry. Pestovanie týchto drevín vo vegetačných nádobách sa neodporúča. Výnimkou sú v zime kvitnúce vždyzelené kaliny, mrazuvzdorné kultivary kamélií alebo jazmín nahokvetý. Kvitnúca záhrada v zime tak nemusí byť len neuskutočniteľnou rozprávkou, ale aj skutočnou realitou.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetiny kvetyzimy rastliny záhrada zima
Zdieľať článok

Diskusia