20. 06. 2006
Zdieľať

Slnko je životodarným elixírom pre ľudí, zvieratá aj rastliny. Meno jeho antického boha – Helia – majú navyše mnohé rastliny vo svojom latinskom názve, aj tvary niektorých súkvetí pripomínajú slnko. Farba slnka – žltá – symbolizuje šťastie, slávu a múdrosť, dokáže rozjasniť, zohriať i pozdvihnúť náladu. Ak vašej záhrade niečo z tohto chýba, pôsobí pochmúrne, ba dokonca aj počas leta chladne, je najvyšší čas pustiť do nej viac slnka. Jedným zo spôsobov je vysadiť sem letničky, ktorých kvety vyžarujú podobnú energiu ako slnko. Dajte sa teda zlákať žltou.

Žltá je svetlo a teplo


Leto vo farbe slnka

56600
Daniel Košťál

Takmer v každej skupine okrasných rastlín možno nájsť také druhy, ktoré kvitnú nažlto alebo majú žlté plody, prípadne dožlta sfarbené listy. Najviac žlto kvitnúcich druhov sa však dá nájsť len medzi letničkami. Rozmanitosť v tomto prípade naozaj nepozná hraníc: existujú vyššie, nízke, plazivé alebo krovité formy, husté alebo naopak riedke. Každý druh má kvety sfarbené iným odtieňom žltej, každý kvet má iný tvar, veľkosť, inak vonia, každý druh sa vyznačuje iným množstvom kvetov počas sezóny a ich usporiadaním na rastline. Nádherné žlté kvety zasvietia nielen na záhonoch, ale aj na vodnej ploche (lekná, leknice). Pri výbere sa treba riadiť nielen tým, či sa nám nejaká rastlina páči, ale treba prihliadať aj na optimálne podmienky rastu rastlín.


Leto vo farbe slnka

56599
Daniel Košťál

Vhodnými partnermi pre žlto kvitnúce letničky sú najmä okrasné trávy (jednoročné aj trváce), ktoré im dodajú jemnosť a ľahkosť. Ako kombinácia sú veľmi obľúbené aj trvalky kvitnúce na žlto, oranžovo, prípadne tmavooranžovo. Zaujímavé kontrasty možno dosiahnuť tým, že sa spolu so žlto kvitnúcimi rastlinami do záhona vysadia rastliny kvitnúce na modro, prípadne na fialovo. Pri výsadbe letničiek je potrebné myslieť na to, že skôr vyniknú vo väčších a súvislých plochách než roztrúsené po celej záhrade. Pri koncipovaní výsadby treba prihliadať aj na rastové charakteristiky jednotlivých druhov (odlišná výška, šírka rastu). Zvyčajne sa im bude najlepšie dariť na slnečnom a teplom mieste s dostatočne priepustnou a výživnou pôdou. Neprekáža, ak pôjde aj o suchšiu pôdu, nevhodná je pôda zamokrená.
{R1}


Leto vo farbe slnka

56601
Daniel Košťál

Pestovanie letničiek nie je náročné: tak ako takmer každá rastlina vyžadujú systematickú zálievku, občasné prihnojenie a v prípade niektorých druhov nie je na škodu, keď si pár kvetov odrežete aj do vázy a podporíte tak tvorbu ďalších. Letničky rýchlo vyrastú z výsevov, ale v záhradníctve si môžete zadovážiť už predpestované priesady. Ak nevlastníte záhradu, môžete ich pestovať dokonca aj na balkóne či okennom parapete.

Obľúbené slnečnice

Pri spojení slov slnko a rastliny si azda každý predstaví obľúbené slnečnice, ktoré sa dajú pestovať nielen v záhradách, ale aj na balkónoch či terasách vo vegetačných, najlepšie terakotových nádobách. Do Európy sa dostali v 16. storočí zo Severnej Ameriky so španielskymi moreplavcami a za svoju veľkú obľubu v súčasnosti vďačia predovšetkým bohatej rozmanitosti farieb. V poslednom období bolo vyšľachtených množstvo naozaj atraktívnych kultivarov. Tie sa vyznačujú okrem žltej aj inými farbami – od bielej až po purpurovú a červenú –, pričom farby sa v jednom kvete môžu aj zaujímavo kombinovať a striedať. Jednou z najkrajších kultivarov slnečníc je takmer červený kultivar „Prado Red“, elegantne pôsobia aj kultivary „Autumin Beauty“ biely „Jade“ a „Italian White“ alebo oranžová „Terracota“.


Leto vo farbe slnka

56597
Daniel Košťál

Okrem známych druhov s jednoduchými a poloplnými kvetmi sú zaujímavé aj niektoré plnokveté kultivary slnečníc, prípadne tie, ktoré majú na jednej stonke viacero drobnejších kvetov. V sortimente sú pritom vysoké („Giganteus“), stredne vysoké („Holiday“) aj úplne nízke, miniatúrne („Teddybear“) druhy slnečníc. Zaujímavý je aj plnokvetý nízky kultivar „Gelbe Knirps“. Okrem dobre známych jednoročných slnečníc (Helianthus annus) sa bežne (v zahraničí) pestujú aj trváce druhy ako Helianthus atrorubens, alebo Helianthus decapetalus, ktoré sú pôvabné nielen vďaka kvetom, ale aj celkovému habitu. Niektoré druhy trvácich slnečníc sú dokonca jedlé. Ide najmä o známu slnečnicu topinambur (Helianthus tuberosus), ktoré kvitne od augusta do októbra a jej predĺžené hľuzy sa podobajú menším zemiakom. Ako zeleninu ju pestovali už Indiáni. Pozor však na jej expanzívny rast!

Všetky druhy slnečníc obľubujú slnečné miesto v záhrade (v prípade trvácich druhov v lete aj zime suchšie) – ideálne pri plote. Pôda by mala byť dostatočne výživná a netreba zabudnúť ani na pravidelnú zálievku, ktorá podporí zakladanie nových kvetov (podobne ako vyštipnutie hlavného výhonu). V prípade vysokých druhov je potrebné jednotlivé rastliny vyviazať aj k opore, inak hrozí pri silnom vetre i zlomenie alebo vyvrátenie. Slnečnice môžu byť v záhone využité ako solitéry (vyššie druhy) alebo aj v kombinácii s inými letničkami, prípadne trvalkami.

Súvislé žiariace plochy


Leto vo farbe slnka

56594
Daniel Košťál

Ak túžite po záplave nádherne svietivej žltej, vytvorte si v trávniku malé ostrovčeky z bohato kvitnúcich druhov letničiek. Jednou z nich je rudbekia (Rudbeckia hirta), ktorá dorastá až do výšky 90 cm a má efektné jazykovité súkvetia s tmavým terčíkom uprostred. Táto letnička kvitne počas celého leta, avšak predpokladom letného kvitnutia je skorý výsev (v apríli). Je nenáročná a vďaka schopnosti samovýsevu sa v záhrade často objaví aj v ďalšom roku. Svojimi kvetmi je rudbekii podobná u nás stále málo známa cínia úzkolistá (Zinnia angustifolia), pôvodom z Mexika, ktorá má až 3 cm široké kvety a pekný kríkovitý habitus. Kvety sa na rastline objavujú od konca júna až do októbra.


Leto vo farbe slnka

56595
Daniel Košťál

Pre svoje bohaté kvitnutie sú v záhonoch (aj vo vegetačných nádobách) mimoriadne obľúbené aksamietnice (Tagetes). Okrem vysokých druhov (Tagetes erecta), ktoré vyniknú v pozadí „slnečného“ záhona, si veľkú obľubu získali aj nižšie aksamietnice rozložité (Tagetes patula), ktoré kvitnú tak bohato, že často pod záplavou kvetov nie je vidieť ich listy. Mimoriadne pestovaná sa v poslednom období stala aksamietnica tenkolistá (Tagetes teniufolia), ktorá je vzhľadovo úplne iná ako predchádzajúce dva druhy. Kvety tohto druhu sú drobné, len 2 cm široké, a jednoduché, jemné sú aj listy, navyše celá rastlina je príjemne aromatická. Má niekoľko zaujímavých kultivarov a vzhľadom na svoj hustý a kompaktný rast (40 cm do výšky aj šírky) sa s obľubou pestuje aj vo vegetačných nádobách. V záhonoch vynikne najlepšie na okraji a to buď samostatne, alebo spolu s inými žlto a oranžovo kvitnúcimi letničkami. Prednosťou aksamietnic je jednoduché pestovanie, bohaté kvitnutie počas celej sezóny a rýchly rast po výseve.


Leto vo farbe slnka

56598
Daniel Košťál

Citrónovožlté, avšak jemnejšie kvety má 1 m vysoká papuľka (Antirrhinum majus „Rocket Lemon“), ktorá upúta buď v strede, alebo v pozadí letničkových záhonov. Navyše jej kvety sladko voňajú, a tak sú lákadlom pre motýle. Kvetné stonky papuliek pôsobia majestátne, ak im vytvoríte patričný priestor a sústredíte niekoľko kusov spolu. Na vytvorenie súvislej žlto kvitnúcej plochy možno použiť aj žiarivé slncovky kalifornské (Eschscholzia californica), ktoré sa dobre rozširujú samovýsevom, chryzantémovky (Chrysanthemum segetum), jemne pôsobiacu kríkovitú krásku (Coreopsis tinctoria), pôvabnú krasuľku (Cosmos sulphureus) so žltooranžovými drobnými a poloplnými kvetmi a miniatúrne georgíny (Dahlia pinnata). Za určitých okolností môžu svetložltý koberec v záhrade vytvoriť aj známe petúnky (kultivar „Prism Sunshine“) a okrasný tabak (Nicotiana „Lime Green“). Kvet podobný slnku majú aj gazánie (Gazania rigens), ktoré sú vysoké len 30 cm. Takmer všetky tieto letničky sú najkrajšie počas slnečných dní, vtedy sú ich kvety nádherne roztvorené.


Leto vo farbe slnka

56602
Daniel Košťál

Liečivé alebo jedlé

Ten, kto si do svojej záhrady zaseje nechtík (Calendula officinalis), určite sa z neho bude tešiť každoročne. Je totiž mimoriadne nenáročný na pôdu a takisto ako slncovka sa rád rozmnožuje samovýsevom. Navyše nevyžaduje takú častú zálievku ako iné letničky. Ak však chcete, aby nechtík kvitol čo najbohatšie, musíte mu pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety a občas ho aj prihnojiť hnojivom na letničky. Okrem toho, že si budete môcť kvety odrezať do vázy, môžete ich využiť aj pri príprave čajov a iných liečivých prípravkov.

Ak ste milovníkmi plazivých a popínavých letničiek, môžete si zasa vytvoriť zo žlto kvitnúcich druhov netradičnú stenu, prípadne môžete tieto druhy nechať voľne prevísať z vegetačnej nádoby. Na tento účel sa hodia aromatické a dokonca aj jedlé kapucínky (Tropaeolum x hybridum), intenzívne kvitnúca tunbergia (Thunbergia alata), dorastajúca do výšky 2 m, alebo sanvitália (Sanvitalia), ktorá sa zatiaľ v našich záhradách udomácnila len málo. Pôsobivou žlto kvitnúcou letničkou vhodnou do vegetačných nádob je aj čerkáč (Lysimachia congestiflora). Táto rastlina rastie do výšky aj do šírky a okrem kvetov má aj zaujímavé olistenie. Slnko na balkón môžete prilákať trebárs aj prostredníctvom dvojzuba (Bidens), ktorý na to, aby bohato kvitol, potrebuje dostatok vody a pravidelné prihnojovanie.


Leto vo farbe slnka

56603
Daniel Košťál

Atraktívne môžu pôsobiť aj drobné žlté kvety petúnok Million Bells alebo prevísajúcej balkónovej slamihy (Helichrysum). Ten, kto má rád exotiku, si na svoj balkón alebo terasu môže umiestniť menej známu, avšak nenáročnú lantanu (Lantana camara), ktorá kvitne prakticky od neskorej jari až do jesene. Lantana podobne ako papuľky navyše láka motýle a ďalšou zaujímavosťou tejto rastliny je to, že až odkvitnuté oranžové kvety sa sfarbujú dožlta. Na žlto kvitne len kultivar „Goldsonne“. Najkrajšie sú lantany vypestované na kmienku vo vegetačnej nádobe.

Svetlo tieňa

Ak nie ste priaznivcom letničkových či trvalkových záhonov alebo nemáte čas starať sa o ne, môžete si vniesť žiarivosť slnečných lúčov do svojej záhrady iným spôsobom – pomocou okrasných rastlín (dreviny a trvalky), ktoré majú žlto sfarbené listy a nevyžadujú každodennú pozornosť. Typickým príkladom je vždyzelená aukuba (Aucuba variegata), bršlen (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), opadavý dráč (Berberis thunbergii „Citrina“), izbový koleus (Coleus blumei), popínavý zemolez japonský (Lonicera japonica) alebo niektoré kultivary funkií (Hosta). Vymenované druhy môžu vniesť svetlo a teplo aj do tmavších zákutí záhrady. Teda bez toho, aby na tieto rastliny museli dopadať slnečné lúče.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvet kvety rastliny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia