Na čo v septembri nezabudnúť v záhrade
Aj na september vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre váš balkón, interiér či záhradku.
{R1}
10 úloh do záhrady
Okrasné stromy
Vysaďte solitérne okrasné stromy a opadavé na jar kvitnúce kry s koreňovým balom.
Georgíny
Pravidelne ich zavlažujte a odstraňujte im odkvitnuté kvety.
Letničky
Z najkrajších druhov si pozbierajte semená. Zo záhonov odstraňujte odkvitnuté a suché letničky a nahraďte ich napríklad trvalkami.
Trvalky
Vysaďte druhy kvitnúce na jeseň. Teraz je ich najväčší výber.
Cibuľoviny
Na miesta, kde v pôde zostali cibuľoviny, rozhoďte preosiaty kompost.
Trávnik
Pokračujte v kosení a zavlažovaní. Môžete zakladať nové plochy.
Jazierka
Vodnú hladinu pravidelne zbavujte napadaného lístia, konárikov a zvyškov odumretých rastlín. Koncom mesiaca zredukujte rozrastené druhy.
Živé ploty
Z opadavých aj vždyzelených listnáčov môžete založiť živé ploty. Staršie živé ploty môžete ešte začiatkom mesiaca vytvarovať.
Skalka
Prezrite skalku, odstráňte z nej burinu, zredukujte príliš rozrastené skalničky a substrátom zaplňte škáry medzi kameňmi, ktoré vyplavila voda.
Dreviny
Pokračujte vo výsadbe ihličnanov a ostatných vždyzelených drevín a vysaďte popínavé dreviny.
záhrada & dvor
Helénium ohlasuje koniec leta. K najkrajším trvalkám neskorého leta patrí helénium (Helenium autumnale) s bohato olistenými trsmi. Žiarivé súkvetia helénia môžu byť žlté, oranžové alebo takmer bordové. Ešte aj v tomto období si rastlinu možno v kvitnúcom stave kúpiť a vysadiť. Predpokladom dlhovekosti a vitality je miesto na slnku alebo v polotieni a humózna, mierne vlhká pôda. Ide o pomerne vysokú trvalku (asi 170 cm), preto jej poskytnite aj pevnú oporu. Na jeseň po odkvitnutí je zároveň možné staršie trsy helénií vykopať, rozdeliť a vysadiť na nové miesta.
Výsadba cibuľovín. V septembri môžete do záhrady vysadiť cibule na jar kvitnúcich cibuľovín. Cibule sa vždy vysádzajú do skupín (najmenej šesť cibuliek), nie je však vhodné miešať rôzne kultivary. Cibuľa by mala vždy smerovať špičkou hore, pričom by mala byť zakrytá vrstvou zeminy, ktorá zodpovedá dvom jej hrúbkam. Cibule by sa mali ideálne vysádzať do hlinitopiesočnatej pôdy obohatenej preosiatym kompostom a zrýľovanej do hĺbky asi 25 cm. Miesto by malo byť slnečné, prípadne polotienisté. Po výsadbe je potrebné dané miesto udržiavať vo vlhku.
Svieži vzhľad trávnika. Trávnik pravidelne koste na výšku približne 5 cm. Dôležité je aj jeho zavlažovanie, najmä za suchšieho a teplejšieho počasia. Začiatkom mesiaca ho môžete prihnojiť špeciálnym hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Pravidelné hnojenie však už nie je potrebné. Koncom leta je tiež ideálna príležitosť odstrániť z trávnika všetky nežiaduce trváce buriny, prípadne mach. Pozor dajte aj na prvé padajúce lístie, ktoré treba z trávnika spolu s ďalším biologickým odpadom okamžite odstrániť. Začiatok jesene je zároveň vhodný aj na jeho založenie.
Moderné ohnisko. Ohniská neodmysliteľne patria k záhradám. Existujú aj mnohé netradičné alternatívy. Už to nie sú len ohniská zapustené, ale oveľa flexibilnejšie – prenosné či polozapustené. Ohnisko môže byť sústredené napríklad v kovovej nádobe, ktorá sa umiestni na plochu s geometrickým tvarom vysypanú drobným štrkom. Sedenie môže byť vytvorené z gabionov (drôtené koše naplnené kameňmi) v kombinácii s vrchnou naimpregnovanou drevenou časťou. Takéto ohnisko potom nemusí byť skryté niekde v úzadí, ale spolu s peknou výsadbou môže byť ústredným prvkom záhrady.
Okrasné trávy pri chodníku. Aj pri spevnených plochách si môžete vytvoriť zaujímavé výsadby. Voľte kompaktne rastúce druhy, zaujímavé vyfarbením či habitusom. Je dobré, ak ide o jedince dobre znášajúce teplo a sucho, keďže spevnené plochy sú charakteristické kumuláciou tepla. Nezabúdajte, že do mestskej záhrady sa hodí menej rastlinných druhov, kým vo vidieckej môže byť ich paleta oveľa pestrejšia. Samozrejme, nemusí ísť len o kvitnúce druhy trvaliek, ale aj o tie okrasné listami. Veľmi pekné sú nižšie druhy okrasných tráv, napríklad ostrice (Carex comanns).
Pieskovec v záhrade. Pieskovec je čoraz obľúbenejší. Pôsobí prirodzene a hodí sa do záhrad v modernom aj tradičnom štýle, ako aj do tých so stredomorskou atmosférou. V ponuke je viacero odtieňov – od svetložltej až po takmer červenú. Zaujímavá je štruktúra jeho povrchu – môže byť jemnejšia aj hrubšia. Pieskovec pôsobí v záhradách hrejivejšie ako prírodný kameň, láka slnečné lúče aj užitočné teplomilné živočíchy. Použiť ho možno na múriky, vydláždenie povrchov, schodiská, obklady, do skaliek, ale aj vo forme vtáčích napájadiel či korýt na vodu.
Kosatce a pivónie. Začiatkom mesiaca môžete vysadiť tieto nádherné dlhoveké rastliny. Nové kosatce získate zo starších trsov – ostrým nožom oddeľte kúsok pakoreňa s listami, ktoré pred výsadbou skráťte. Vysádzajte ich asi 40 cm od seba tak, aby vrchná čas pakoreňov vyčnievala z pôdy. Podobne saďte aj pivónie, pri ktorých je potrebné oddeliť od staršej rastliny časť s listovými pukmi. Listovú časť opäť jemne skráťte. Aj listové púčiky pivónií by mali byť tesne pod povrchom pôdy (nie hlbšie ako 3 cm). Obom druhom vyhovuje slnko a humózna, mierne vlhká pôda.
balkón & interiér
Všestranné aksamietnice. Aksamietnice (Tagetes) sú ideálne balkónové letničky. Obľubujú slnko, teplo aj sucho a neprekáža im ani vietor. Kvitnú pomerne dlho, a to aj vtedy, keď už ostatné letničky odkvitli. Výborne sa kombinujú s prvými jesennými kvetmi – chryzantémami aj vresmi. Ak chcete, aby dlho kvitli, pravidelne im odstraňujte odkvitnuté kvety. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a hnojenie. Aksamietnice pokvitnú až do prvých mrazov. Ešte predtým si môžete zopár kvetov ostrihať a nasušiť. Ak ich položíte do plytkej misky, budú peknou dekoráciou interiéru.
Vyvýšený záhon. Aj na terase či väčšom balkóne môžete uvažovať o vyvýšenom záhone. Starostlivosť oň šetrí nielen chrbát, ale aj financie, keďže nemusíte polievať veľa nádob. Väčšia masa substrátu vysychá predsa len pomalšie. Záhon musí byť izolovaný od stien aj podlahy a rozmerovo by mal zodpovedať charakteristike priestoru, do ktorého sa umiestňuje. Výhodou je, že v ňom možno pestovať aj také rastliny, ktoré v nádobách rastú horšie alebo v nich nerastú vôbec, ako niektoré dreviny, trvalky či exotickejšie rastliny. Predpokladom úspechu je kvalitný substrát.
Oživenie starého vedra. V každom staršom dome sa určite nájdu staré nepoužívané vedrá, vaničky alebo hrnce. Mnohé z nich sú naozaj vzhľadné, a preto by mali dostať druhú šancu. Na konci sezóny do nich môžete vysadiť trvácejšie a pestovateľsky nenáročné druhy rastlín, ako rôzne druhy sukulentov (skalnice, rozchodníky, lomikamene). Tie nebudú vyžadovať veľa vody či hnojív, takže ich ochránite pred ich pôsobením. Podstatnejší je suchší, kamenistý substrát a dobrá drenáž, vďaka ktorej sa na dne nádoby (v blízkosti koreňov) nebude hromadiť prílišná vlhkosť.
Čo vyhodiť a čo nechať. Nie všetky rastliny, ktoré ste pestovali na balkónoch a terasách, treba na jeseň zlikvidovať. Muškáty, fuksie, koleusy, netýkavky či kany možno premiestniť do zimných záhrad či do chladnejších miestností, kde budú ešte nejaký čas kvitnúť. Dôležité je pravidelne ich zalievať, odstraňovať im žltnúce a suché lístie a pôdu v nádobe občas prekypriť. Netreba zabúdať, že by mali mať prístup svetla, a teda nie je dobré sústrediť ich na jedno tmavšie miesto. Pri ideálnych podmienkach mnohé dobre prezimujú a na jar ich opäť môžete vyniesť von.
Machové obrazy. Aj na balkóne si môžete vytvoriť niečo netradičné, no pritom prirodzené. Stačí si v prírode nazbierať mach, potom ho povkladať a pomocou jemných drôtikov zafixovať do pripravených foriem. Fantázii sa medze nekladú. Je však nevyhnutné denne ich viac ráz rosiť a zalievať, vďaka čomu budú pôsobiť sviežo. Ak sa rozhodnete o mach ďalej nestarať, vyschne, no i tak môže byť veľmi zaujímavý. Dokonca si takéto obrazy možno z balkóna preniesť aj do interiéru. Taktiež je možné obrazy rozobrať a mach použiť na nastielanie nádob s jesennými výsadbami.
Plamienok v nádobe
Do vegetačnej nádoby si môžete vysadiť plamienok (Clematis). Voľte pomalšie rastúce kultivary, prípadne tie, ktoré sú vhodné na pestovanie v nádobách. Plamienok potrebuje slnečné miesto, prípadne polotieň, humóznu a výživnú pôdu, skôr väčšiu nádobu a spravidla aj oporu. Rastlinu saďte vždy hlbšie, ako bola zasadená v pôvodnej nádobe z predajne. Dbajte na to, aby boli v nádobe drenážne otvory – vlhko pri koreňoch totiž rastline prekáža. Dôležité je, aby bolo miesto, odkiaľ plamienok vyrastá, dobre zatienené, čo prispieva k bohatému kvitnutiu.
ZÁHRADNÍK RADÍ
Ak máte v záhrade intenzívne zaťažovaný trávnik, nastáva vhodná doba na jeho vertikutáciu.
Nezabudnite
Trvalky. Zavlažujte ich, hnojte a odstraňujte im odkvitnuté kvety.
Ruže. Pravidelne ich zbavujte suchých listov a odstraňujte im odkvitnuté kvety.
Letničky. Pokračujte v ich zavlažovaní, hnojení a odstraňovaní odkvitnutých kvetov.
Okrasné trávy. Pokračujte vo vysádzaní okrasných tráv do nádob.
Okrasné kry s plodmi. Do väčších nádob umiestnite dreviny s farebnými plodmi.
Izbové rastliny. Druhy, ktoré boli vonku, postupne očistite a premiestnite do interiéru.
Ihličnany a rododendrony. Vysaďte ich do vegetačných nádob.
Škodcovia. Rastliny môžu napadnúť škodcovia, preto kontrolujte ich zdravotný stav.
Sirôtky. V druhej polovici mesiaca vysaďte do nádob predpestované priesady sirôtok.
Chryzantémy. Do košíkov či nepoužívaných nádob vysaďte chryzantémy.