Starostlivosť o trávnik na problematických miestach. Čím ho nahradiť, keď sa mu nedarí a ako sa zbaviť machu?
Udržiavanie trávnika býva na niektorých miestach náročné. Môžu to byť napríklad zatienené plochy. Využite niekoľko praktických tipov a čoskoro spozorujete zlepšenie. Máte tiež možnosť trávnik nahradiť zaujímavými alternatívami. Vybrali sme niekoľko rastlinných druhov, ktoré vytvoria súvislejší porast a neublíži im ani zašliapnutie.
1. Podporte prísun vzduchu
Každoročne na jar a počas jesene trávnik prevzdušnite. Efektívne je využitie mechanizácie, na menších plochách to urobíte aj ručným prevzdušňovačom (vertikulačnými hrabľami) či jednoduchým zatlačením vidiel do pôdy pod trávnikom.
Dôležité je pritom krútiť hrotmi vidiel zo strany na stranu. Cez vzniknuté otvory potom prenikne do pôdy vzduch a zabezpečí jej dôkladné prevzdušnenie.
Týmto úkonom zároveň zmiernite zhutnenie a zlepšíte odvádzanie prebytočnej vlahy. Trávnik bude po tomto zákroku lepšie prosperovať a nadobudne reprezentatívnejší vzhľad.
2. Aplikujte posilňujúcu kúru
Ak sa váš trávnik rozprestiera v tzv. suchom tieni, po jesennom kosení mu každoročne doprajte ozdravujúcu procedúru. Zásobíte ho živinami a zároveň prispejete k tomu, aby pôda lepšie zadržiavala vlahu.
Zmiešajte štyri diely zeminy s jedným dielom piesku a jedným dielom kvalitného preosiateho záhradného kompostu, potom túto zmes rovnomerne a v tenkej vrstve rozsypte po trávnatej ploche a podľa potreby ju jemne prehrabte či pozametajte.
3. Obnovujete trávnik alebo zakladáte nový? Vyberte si správnu trávnu zmes
Chystáte sa zakladať nový trávnik na tienistom mieste? Využite trávne zmesi určené na stanovištia s nedostatkom svetla. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov.
Tieto zmesi oceníte, keď zakladáte úplne nový trávnik, ako aj vtedy, keď pristupujete k regenerácii či oprave staršieho trávnika. Ideálne je, samozrejme, trávnik zakladať v rámci tienistých plôch tam, kde je najsvetlejšie.
Koľko tieňa a svetla trávnik znesie?
Na miestach, kde je hlboký tieň, sa tráve dariť nebude. Na takýchto plochách zvoľte inú možnosť, napríklad využite prednosti pôdopokryvnej zelene alebo sem umiestnite drevenú palubovku či rozložte štrk. Tam, kde je aspoň počas niektorej časti dňa dostatok svetla, sa trávnik pekne rozrastie.
4. Odstráňte pribúdajúci mach
Mach prosperuje na stanovištiach s nedostatkom svetla. Keďže bráni rozrastaniu tráv, treba ho pravidelne odstraňovať – či už vertikulačnými hrabľami, alebo špeciálnymi zariadeniami. Docielite tým nielen jeho zlikvidovanie, ale aj obmedzenie plsti, ktorá sa v trávniku často hromadí.
Súčasne skontrolujte aj dreviny v okolí, pretože tým, že príliš tienia, môžu podporovať rozširovanie machu. Konáre stromov, ktoré najviac tienia, odstráňte rezom.
Trávnik získa viac svetla a rozširovanie machu sa zastaví. Vhodné je však zvážiť aj odstránenie iných tieniacich prvkov, napríklad rôznych prístreškov.
Vyskúšajte alternatívy trávnika
Trávnaté plochy, ktoré sú celodenne zatienené stromami a kríkmi, majú tendenciu živoriť. Je to aj preto, že vyššie dreviny odoberajú trávam vlahu a živiny. Ak nemáte možnosť uskutočniť nápravu, upriamte pozornosť na výsadbu pôdopokryvnej zelene.
Sortiment týchto tieňomilných rastlín je plný zaujímavých druhov. Sú príťažlivé kvetmi, ale aj listami, pričom oceníte, že za krátky čas vytvoria súvislejší a husto olistený porast. Takáto plocha prinesie jemnú, nie výraznú farebnosť a osviežujúci pocit.
Možností výberu je veľa, lenže nie všetky rastliny dobre znášajú aj občasné zašliapnutie. Ponúkame vám štyri druhy, ktorým to neublíži.
Čiernohlávok
Túto odolnú trvalku nájdete rásť aj voľne v prírode. Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris) je rýchlorastúca, husto olistená a pekne kvitnúca pôdopokryvná rastlina.
Mäta
Drobnolistá mäta Requienova (Mentha requienii), nazývaná aj korzická, tvorí súvislý zelený koberec. Po rozdrvení lístky príjemne voňajú. Rýchlo sa rozrastá.
Kotula
Vytvára koberec nezvyčajných tmavohnedých až čiernych papraďových listov so zelenými špičkami. Kotula (Leptinella squalida) žiada dostatok vlahy.
Veronika
Tento druh nenáročnej veroniky (Veronica umbrosa) pokryje pôdu množstvom malých lístkov a v lete prekvapí menšími modrými kvetmi.
Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Môj dom