Zdroj: iStock

Máte v záhrade príliš suchú alebo veľmi premočenú pôdu? Takto zvýšite jej kvalitu

22. 06. 2023
Zdieľať

Niektoré kúty v záhrade bývajú suchšie alebo, naopak, rôzne vlhké. Často tie tienisté. Kľúčom k pestovateľskému úspechu je vždy hlavne pôda. Pred výsadbou si ju dôkladne pripravte a skvalitnite, vďaka tomu budú aj problematické miesta plné zelene a krásnych kvetov.

Suchšie miesta zásobujte vlahou

Charakteristické pre suchú pôdu je to, že obsahuje piesok, ktorý spôsobuje rýchle stekanie vody zo zálievky hlboko do pôdy, chýbajúcu vlahu v lete a neustály nedostatok živín.

Takáto pôda však má aj svoje výhody. V každom ročnom období sa ľahko obrába, na jar sa rýchlejšie prehrieva, čo umožňuje začať pestovateľskú sezónu skôr.

príliš suchá poôda so suchýmstromom a zelený trávnik so stromom

Zdroj: iStock

Keď chcete vlastnosti suchšej pôdy zlepšiť, posilnite jej schopnosť zadržiavať vlahu. Docielite to zapracovávaním listovky, kvalitného kompostu alebo iného organického materiálu. Zadržiavanie vlahy je kľúčovým predpokladom úspechu, pokiaľ ide o uchytenie a rast nových rastlín.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá záhrada bez trávnika a bez zálievky? Majitelia v nej vysadili 2550 okrasných rastlín

Príliš mokrá pôda – podporte rýchle odvodnenie

Dlhodobejšie zamokrenie pôdy môže byť spôsobené jej nekvalitnou štruktúrou, nepriepustným podložím alebo sústavným prenikaním vlhkosti z okolia.

Keď chcete zlepšiť odvodnenie pôdy,  zakopte do nej dostatok podrveného materiálu (napríklad konárikov) a organických látok, ako dobre prehnitý maštaľný hnoj a záhradný kompost. Pôda sa vám na týchto miestach bude ľahšie obrábať a zlepší sa aj jej štruktúra.

jahoda na vlhkej pôde

Zdroj: iStock

Pokiaľ ide o plochy s ťažšou pôdou, tie zasa treba pravidelne prevzdušňovať vidlami. Zvýšený objem vzduchu v pôde pomôže vysadeným rastlinám vytvoriť kvalitný koreňový systém.

Keď je však stupeň zamokrenia veľmi vysoký, bude lepšie vykopať odvodňovacie rigoly a naplniť ich štrkom.

Prečítajte si tiež
Záhrada v tieni, ale aj na slnku: Čo do nej zasadiť? Pozrite, ako to vyriešili odborníci

Mulčujte

Mulč rozkladajte vždy na vlhkú pôdu, ideálne hneď po výdatnom daždi. Vlhkosť sa v pôde udrží dlhšie a v optimálnej miere. Mulč však nikdy neumiestňujte na veľmi suchú pôdu.

Dôležité je aj dodržať optimálnu výšku – ideálna je vrstva vysoká 6 – 8 cm. Vyššia vrstva nie je potrebná.

Mulčovací materiál nikdy nenanášajte tesne k rastlinám, ponechajte od nich odstup asi 5 cm, aby nedošlo ku kumulovaniu vlhkosti a k hnilobe.

dážďovka na lopate

Zdroj: iStock

Najúčinnejším materiálom na mulčovanie je hrubší záhradný kompost. Priláka dážďovky, ktoré prispievajú k zúrodňovaniu pôdy. Pomôže vám udržať vlahu a zároveň zabezpečí prísun živín a dostatok vláknitej hmoty, ktorá je dôležitým prínosom pre kvalitnú štruktúru pôdy.

Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hnojenie kompost kompostovanie mulčovanie odvodňovanie záhrada v tieni zavlažovanie
Zdieľať článok

Diskusia