Stračia nôžka bez domčeka

Stračia nôžka bez domčeka

04. 04. 2007
Zdieľať

V rozprávkach sa stračia nôžka spomína len ako pridružená súčasť nejakého (väčšinou strigônskeho) domčeka. V záhradnej terminológii však ide o ekvivalent pre obľúbenú letničku, ktorú mnohí z vás iste poznajú aj pod názvami stračka, čižmičky či pánbožkove nohavičky.

Čo sa teda ukrýva za spomínanými menami? Ostrôžka – letnička, ktorá má svoje korene až v ďalekej Ázii. Ide o mierne schizofrenickú kvetinu, čo dokazuje aj zaujímavý fakt, že rod tejto jednoročnej rastliny má vyše 420 druhov a niektoré z nich sú trvalky. Ostrôžka poľná (Consolida regalis), ktorá kedysi hojne rástla vo voľnej prírode, dnes už takmer vymizla. U nás v záhradách sa najčastejšie pestuje ostrôžka záhradná (Consolida ambigua), ktorej bohato rozkonárené stonky dorastajú až do výšky 120 centimetrov.


Stračia nôžka bez domčeka

86735
Mária Vargová

Kvety sa grupujú v bielych, modrých alebo ružových strapcovitých súkvetiach a zvyčajne kvitnú od mája až do konca augusta (závisí od lokality). A o čom sníva stračia nôžka? Nie je náročná: chce len trochu slnka, mierny polotieň a závetrie, aby mohla krášliť okolie vášho domu či chaty. Ideálna je pre ňu dobre priepustná pôda, ale dokáže prežiť aj v pôde chudobnejšej na živiny. Semená vysievajte na jar (až do apríla). A keď o dva či tri týždne rastlinky dosiahnu výšku asi 15 centimetrov, pretrhajte ich tak, aby jednotlivé stonky boli od seba vzdialené približne 30 centimetrov. Rozmnožujú sa aj samovýsevom, preto ak ste už raz mali v záhrade ostrôžku, nečudujte sa, keď skoro na jar začnú zo zeme vychádzať rastlinky podobné kôpru.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetina
Zdieľať článok

Diskusia