Z rozprávky do rozprávky

Z rozprávky do rozprávky

14. 05. 2007
Zdieľať

Orlíček. Pohľad naň roznecuje fantáziu. Jeho bizarne krásny kvet pripomínajúci kráľovskú korunu vás na niekoľko sekúnd dokáže preniesť do rozprávkového sveta, ktorý sa ukrýva priamo vo vašej záhrade.

Orlíček (Aquilegia) patrí medzi obľúbené rastliny najmä vo vidieckych záhradách. Vo voľnej prírode sa nachádza množstvo pôvodných druhov, ktoré sa líšia farbami i tvarmi. K niektorým súčasným kultivarom dopomohol aj človek krížením. Táto rastlina patrí medzi krátkodobé trvalky. Znamená to, že jej životný cyklus trvá dva až tri roky. Ak nemusíte v záhrade počítať s každým centimetrom, dobrou správou pre vás je, že orlíček sa rozširuje samovýsevom. Preto sa o miesto, na ktorom sa nachádza, nemusíte príliš starať.


Z rozprávky do rozprávky

92934

Rastliny sa medzi sebou veľmi ľahko krížia. Žartovne povedané, môže sa stať, že farbu kvetu, ktorú tento rok obdivujete u suseda, môžete, nevedno ako, o rok-dva objaviť aj na vašom pozemku. A sme opäť pri rozprávkach a dobrých čarodejniciach, ktoré vám doprajú to, čo je u susedov. Ak si teda kúpite biely orlíček, o rok vás môže prekvapiť modrými alebo ružovými kvetmi. Aj preto je pestovanie tejto rastliny ozajstná zábava. Aby pokračovala i v budúcej sezóne, kvety po odkvitnutí nestrihajte, aby mohli semená dozrieť.

Využitie orlíčka v záhrade

Orlíček môžete kombinovať so srdcovkou (Dicentra), prvosienkou (Primula), lupínou (Lupinusom) alebo s ružami. Ak potrebujete v trvalkovom záhone vyplniť voľné miesto, táto rastlina vám urobí dobrú službu. Orlíček poteší i v malých kytičkách vo váze. Príjemným doplnkom sú po odkvitnutí tobolky. V aranžmánoch ako výplňová zeleň sa uplatnia aj sivozelené listy.

Rýchlokurz pestovania


Hoci sú orlíčky nenáročné rastliny, nedarí sa im na trvalo zamokrených pôdach. Obľubujú slniečko, ale najhorúcejšiu časť dňa radšej trávia v tieni. Preto sú vhodné k plotom a ohradám, ale nepohrdnú ani spoločnosťou krov.

Pestovať ich môžete z vlastného jarného výsevu alebo zakúpením sadeníc. Keďže orlíčky neznášajú silnú koreňovú konkurenciu, vysádzajte ich radšej do skupín, a nie striedavo pomedzi iné rastliny.


Z rozprávky do rozprávky

92935

Podľa odrody kvitnú od jari až do skorého leta. Možno medzi nimi nájsť 20-centimetrových trpaslíkov, no niektoré druhy sa dokážu vytiahnuť takmer do metrovej výšky.

A ešte jedno upozornenie na záver: Ak máte malé deti, buďte opatrní, pretože za pôvabmi tejto rastliny sa skrýva jed – to platí tak pre stonky, ako aj pre listy a kvety.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetina rastlina
Zdieľať článok

Diskusia