Zarámujte chodníky kvetmi
Pekná dlažba je pekná vec, dielo sa ňou však rozhodne nekončí. Chodníky a ostatné spevnené plochy okolo domu by mali dostať aj pekný rám – ten najkrajší vytvoríte z rastlín. Môžete využiť kvitnúce aj nekvitnúce, vyššie aj nižšie druhy, všetko však treba precízne usporiadať a farebne zladiť.
Vďaka rastlinám môžu dostať chodníky atraktívnejšiu podobu, najmä ak budú v ich okolí vysadené správne druhy a kultivary. Prirodzený, a teda žiaduci je plynulý, nie veľmi prudký prechod medzi spevnenou
plochou a okolitou zeleňou, ktorý pri prechádzkach navodí harmonickú atmosféru. Konkrétne riešenie by malo zohľadniť, či je chodník súčasťou vidieckej, alebo mestskej záhrady – na vidieku sa totiž žiadajú pestrejšie a bohato kvitnúce výsadby letničiek, trvaliek, dvojročných rastlín a cibuľovín, v mestách (najmä pri moderných domoch) je, naopak, vhodné skôr minimalistické riešenie. Chodník v mestskej záhrade môžu sčasti lemovať trebárs nízke krušpány (napríklad pomaly rastúci nízky kultivar Sufruticosa), prípadne niektoré trvalky s celoročne atraktívnymi (napríklad sýto sfarbenými) listami. Do mestskej aj do vidieckej záhrady sa hodí levanduľa (Lavandula angustifolia); táto drevina je atraktívna celoročne – v lete voňavými modrofialovými kvetmi a v zime striebristým olistením. Vyhovuje jej slnko a sucho, ktoré je charakteristické pre okolie chodníkov. Aby sa husto rozkonárila a bohato zakvitla, treba ju vždy na jar hlbšie zrezať. Podobne sa dá využiť aj aromatická santolína (Santolina chamaecyparis), ktorá vyniká efektným striebristým olistením a má podobné pestovateľské nároky ako levanduľa.
{R1}
Kvitnúce koberčeky na slnko
Do blízkosti chodníkov sú vhodné najmä kompaktne rastúce druhy okrasných rastlín s hustým koreňovým balom (burina k nim tak ľahko neprenikne), bohato a dlho kvitnúce, prípadne so zaujímavo sfarbenými či štruktúrovanými listami. Vo všeobecnosti by tieto rastliny mali vyzerať väčšinu roka atraktívne, pretože budú akosi viac na očiach. Tiež by mali mať vysokú schopnosť regenerovať, aby im priveľmi neublížilo ani prípadné pošliapanie. Tesne k chodníkom sa veľmi nehodia druhy, ktoré majú bujnejší rast, prípadne sú príliš vysoké (napríklad v čase kvitnutia). Vysoké rastliny sa totiž zväčša po daždi skláňajú nad chodník, takže vás buď zmáčajú, alebo vám znemožnia prechod. K chodníkom na slnku sú veľmi vhodné napríklad taričky (Aubrieta) a floxy (Phlox subulata) – tieto nízke trvalky vytvárajú na jar, v čase kvitnutia, nádherné farebné koberčeky.Na vidiek sa žiada druhovo aj farebne rozmanitá výsadba. Aj tu však treba vyberať kompaktne rastúce a pokiaľ možno dlho kvitnúce druhy rastlín. | Okolie chodníkov na vidieku môžu lemovať aj kvitnúce letničky – kapucínky alebo aksamietnice. |
Okrem nich pristane slnečné stanovisko aj zvončekom (Campanula portenschlagiana, Campanula carpatica), devätorníku (Helianthemum lunulatum), kocúrniku (Nepeta faassenii), ktorý je pekný napríklad v kombinácii s mydlicou (Saponaria ocymoides), klinčekom (Dianthus deltoides) amliečnikom (Euphorbia polychroma), veronike (Veronica spicata), rozchodníkom (Sedum spurium), čistcu (Stachys lanata), pupalke (Oenothera rosea) alebo na jeseň kvitnúcim astrám (Aster). Z trvaliek tu možno vytvoriť zaujímavú skladbu, ktorá bude kvitnúť od jari až do neskorej jesene a doplniť ju aj drobnejšími cibuľovinami (napríklad krókusmi, botanickými tulipánmi, okrasným cesnakom a podobne). Z letničiek sú na slnečné miesta vhodné aksamietnice (Tagetes patula, Tagetes tenuifolia), starčeky, ageráty (Ageratum houstonianum), lobulárie (Lobularia maritima), kapucínky, nízke druhy georgín (Dahlia pinnata), nocovky a ďalšie.
Čo do tieňa a polotieňaZ trvaliek možno k chodníkom do polotieňa vysadiť dlho a bohato kvitnúce pakosty (Geranium macrorrhizum) v kombinácii s alchemilkou (Alchemilla mollis), ktorá nádherne kvitne žltozelenými kvetmi. Pekné môžu byť aj funkie (väčšinou sú okrasné listami, niektoré druhy aj kvetmi), chochlačky (Corydalis lutea), heuchery (Heuchera micrantha), astilby (Astilbe chinensis), z dvojročných rastlín napríklad aj sirôtky a nezábudky (najmä na miesta s vlhkejšou pôdou). Z letničiek sú vhodné netýkavky (žiadajú si však viac vody) alebo begónie (Begonia semperflorens). Pri chodníkoch môžu vyniknúť aj niektoré nižšie a kompaktne rastúce dreviny, napríklad bršleny (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), zemolezy (Lonicera nitida), tavoľníky (Spiraea japonica) a ďalšie. Najmä v modernej záhrade môžu byť pri chodníkoch pôsobivé aj japonské azalky – rastú pomaly a kompaktne, sú nízke a každoročne na jar bohato kvitnú. Potrebujú však vlhkejšiu pôdu s kyslejšou reakciou (ideálne sú do horských a podhorských oblastí). Zaujímavé môžu byť aj nižšie druhy okrasných tráv, napríklad kostravy (Festuca glauca), prípadne v súčasnosti veľmi obľúbené ostrice (Carex), pri ktorých si možno vybrať z mnohých krásnych kultivarov.
V okolí chodníkov môžete kombinovať rôzne formy rastlín a vytvárať nápadité farebné kombinácie – monotónnosť sa už nenosí! Výška rastlín by však mala byť okolo celého chodníka viac-menej rovnaká, prípadne pri širších záhonoch precízne odstupňovaná – tesne pri chodníku by mali rásť najnižšie druhy, smerom od chodníka môže ich výška narastať. Na výsadbu okolia chodníkov je dobré myslieť už pri ich budovaní, zrealizovať ju môžete nielen na jar, ale aj v lete či na jeseň, avšak len za predpokladu, že budete vysádzať rastliny s koreňovým balom.
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.