Zdroj: Shutterstock

13 tipov, ako za víkend pripraviť záhradu na leto

05. 06. 2021
Zdieľať

Jednoduché nápady, pomocou ktorých dosiahnete veľkú zmenu, sú vždy tie najlepšie. Tie naše dokážete zrealizovať sami a navyše i s minimálnym rozpočtom.

1.Vyčistite priestor

Upratovanie síce vašej záhrade nepridá nič nové, ale zbavením sa všetkých zbytočností a neporiadku z minulej sezóny vdýchnete exteriéru nový život. Potrieďte si pomôcky a náradie, vyčistite terasu. Schovajte všetko, čo nepotrebujete mať stále na očiach. Spomínate na ten rozbitý plot, ktorý ste mali v pláne ešte na jeseň? Teraz je čas na jeho opravu.

Stena s kvetiáčmi

Zdroj: Joanna Henderson

2. Kompostujte

Využite všetko, čo vám záhrada ponúka zdarma. Hnojivo predsa nemusíte kupovať. Trávu, lístie, kvety, zeminu, konáriky zvyšky ovocia a zeleniny, to všetko sa dá zužitkovať v komposte. Nájdite mu miesto, ktoré má dostatok priameho slnka, kadiaľ prúdi vietor a kam dopadá dážď. To, že je zmes pripravená na hnojenie, spoznáte tak, že získa tmavo hnedú farbu a príjemnú lesnú vôňu.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň
Záhradný kompostér

Zdroj: Michael Homan

NÁŠ TIP

Myslite aj na dážďovky – podložka z priepustného materiálu im uľahčí prístup do kompostu.

3. Vytvorte si cestičky

Prejdite sa po záhrade novučičkým chodníkom. Vyskúšajte elegantný trik, pri ktorom poukladáte betónovú dlažbu s miernym rozstupom a štrkom vyplníte zvyšné plochy. Kombinovaný záhradný chodníček je skvelým riešením, ak máte nízky rozpočet. S trochou zručnosti si ho navyše dokážete urobiť aj sami, takže ušetríte dvojnásobne.

Chodník v záhrade

Zdroj: Claire Lloyd Davies

4. Hrajte sa s kvetináčmi

Máte rastliny v kvetináčoch? Zmeňte perspektívu ich jednoduchým preskupením. Väčšie položte na zem, menšie zdvihnite do výšky. Môžete ich zavesiť na múrik, položiť na stojan alebo na stolík. Kompozícia rôznych druhov rastlín v kvetináčoch je skvelý spôsob, ako vytvoriť pôsobivé zátišie pri oddychu vonku. Navyše pomocou nich dokážete pomerne jednoducho vyplniť všetky prázdne medzery či nezaujímavé kúty na terase a dodať im zeleň a farbu.

Zákutie v záhrade s kreslom

Zdroj: Future PLC

NÁŠ TIP

Veľkosti, tvary i farby kombinujte s odvahou. Čím rozmanitejšie budú rastlinky i kvetináče samotné, tým lepšie.

5. Urobte si barový pult

Po dlhom náročnom dni je osvieženie v štýle Las Vegas to pravé! Zostali vám betónové tvárnice z prestavby? Vytvorte si z nich jednoduché barové miesto sedenie. Pridajte pohodlné barové stoličky, slnečník a môžete pozvať hostí. Lenivé usrkávanie miešaných nápojov v príjemnom tieni a pri družnom rozhovore sa stane vaším víkendovým rituálom. Pripravte sa na to, že pri tomto stole nikdy nebudete sami.

Posedenie v záhrade

Zdroj: Matthew Benson

6. Kúzelné minijazierko

Vodný prvok dodá malej záhrade pohyb, svetlo a odlesky a do priestoru môže prilákať vtáctvo a hmyz. Na vytvorenie dekoratívneho jazierka sa dá použiť veľký kvetináč, sud od vína, vanička alebo starý hrniec. Ak použijete drevený sud, rozprestrite dovnútra fóliu, ktorá zabráni unikaniu vody. Do nádoby nasypte zeminu alebo štrk s kameňmi. Rastliny umiestnite do nádoby spolu s kvetináčom alebo predeľte časť zeminy špeciálnym oddeľovačom.

Stará vanička ako kvetináč

Zdroj: Gardeners World

NÁŠ TIP

Ak sa bojíte, že sa okolo jazierka budú vyskytovať komáre, použite malé vodné čerpadlo, ktoré zabezpečí tečúcu vodu.

7. Inštalujte záhradnú sprchu

Naše letá sú čoraz teplejšie a začínajú sa čoraz skôr. Ako však prežiť vlny horúčav bez bazéna? Rýchle osvieženie na počkanie ponúkne jednoduchá vonkajšia sprcha, ktorú si môžete inštalovať napríklad v odľahlom kúte záhrady. Nepotrebuje veľa miesta a splní svoj účel. Ak vás studená voda neláka, siahnite po solárnom ohreve. Z teplej vody sa budete môcť tešiť zhruba od apríla až do septembra. Na www.hornbach.sk nájdete širokú ponuku záhradných spŕch vrátane solárnych, hmlových, dokonca i s LED osvetlením.

Záhradná sprcha

Zdroj: Future

NÁŠ TIP

Solárnu sprchu umiestnite na slnečné miesto. Nezabudnite na zmiešavaciu batériu – v horúcich dňoch môže totiž teplota v nej stúpnuť až na 60 °C.

8. Pestujte zo zvyškov

Odrezky zo zeleniny nemusia končiť len v odpadkovom koši či komposte. Využite ich! Stačí zrezať ich vrchnú časť a uložiť ich do pohára s vodou. Mladé zelené lístky môžete nechať vyrásť z viacerých druhov zeleniny – z mrkvy, petržlenu, bielej reďkovky, rímskeho šalátu, stonkového zeleru, mladej cibuľky či póru. Objavia sa v priebehu niekoľkých dní, čo môže byť zároveň atraktívny domáci projekt aj pre deti. Neskôr ich môžete zasadiť do pôdy, kde budú ďalej rásť. Tento proces možno opakovať viackrát.

Prečítajte si tiež
Bujná zeleň a zákutie s vodným prvkom vytvorili v malej záhrade chýbajúce súkromie (VIDEO)
Pestovanie zo zvyškov

Zdroj: Tim Young

NÁŠ TIP

Návod ako vypestovať vňať zo zvyškov zeleniny nájdete aj na bit.ly/cerstva-vnatka

9. Umiestnite zrkadlo

Zrkadlá v exteriéri majú úžasnú schopnosť odrážať slnečné svetlo, preto je ideálne zavesiť ich do tienistých a tmavých rohov. Samotnej záhrade dodajú hĺbku a pomocou nich dokážete veľmi jednoducho zamaskovať aj menšie nedostatky, napríklad na plote. Zrkadlo so zaujímavým rámom môže byť navyše pekným doplnkom či umeleckým dielom. Tak ako pri každom zrkadle platí, že ho nikdy netreba vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, pretože by ľahko mohlo spôsobiť požiar.

Zrkadlo v záhrade

Zdroj: Lizzie Orme

NÁŠ TIP

Zrkadlo sa snažte umiestniť vždy mimo letových dráh vtákov. Predísť nehodám pomôže rastlinná clona, matný povrch zrkadla alebo takáto ozdobná mriežka.

10. Upcyklujte

Ak máte obmedzený rozpočet, nákup nového záhradného nábytku môže byť celkom problém. Nezúfajte. Dajte dokopy staré dosky alebo palety, ktoré stačí prebrúsiť a nalakovať. Namiesto nožičiek pridajte praktické kolieska. Pre optimistické žiarivé odtiene vyskúšajte farby Malebná značky Chemolak. Prekvapí vás odolný a hladký povrch so saténovým leskom. Farba je navyše ekologická a má jemnú vôňu. 

Upcyklované kúsky v záhrade

Zdroj: CUPRINOL

11. Vymaľujte dlažbu

Chceli by ste premeniť svoju fádnu betónovú terasu na energický tanečný parket alebo na štýlové posedenie? Inšpirujte sa fotkami z časopisov a z internetu, zvoľte vhodnú farbu a vyberte si šablónu. Širokú ponuku vzorov a ornamentov nájdete napríklad na decotrend.sk. Pred maľovaním povrch dôkladne očistite a môžete sa pustiť do práce. Šablónu si najskôr pripevnite maliarskou páskou. Štetec alebo hubku namáčajte do farby a pretierajte. Takto môžete vzor použiť opakovane.

Maľovaná dlažba v záhrade

Zdroj: Dobbies

12. Vyskúšajte zelené obrazy

Výroba týchto úžasných umeleckých diel je jednoduchá a nestojí viac než pár eur. Na živé obrazy budete potrebovať nejaké nepotrebné rámy, pletivo, farby, sukulenty a mach. Najprv si pripravte rámy, ktoré si ošetrite a namaľujte. Zo zadnej strany upevnite drevovláknitú dosku a nasypte hlinu. Na prednú (vnútornú) časť rámu pevne natiahnite pletivo a priklincujte ho. Mach a sukulenty opatrne vkladajte do medzier a jemne zatlačte do pôdy. Pokračujte v plnení, kým drôt nie je skrytý. Hotové diela zaveste na múr či plot pomocou háčika.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou
Zelené obrazy

Zdroj: istock.com

13. Posvieťte si

Dlhé letné večery sa bez osvetlenia jednoducho nezaobídu. Nespoliehajte sa len na žiaru z ohniska. Bodové svetlá umiestnené pod stromami či smerované do jazierka vytvoria nádherné nočné scenérie. Romantickú atmosféru vytvoríte niekoľkými LED lampášikmi, ktoré porozmiestňujete na terase – na zem, okno či na stolík. Azda najuniverzálnejším osvetlením je dlhá svetelná reťaz. Môžete ju obmotať okolo zábradlia, zavesiť na slnečník či na drevené trámy ponad stôl. Strop teplých žltých svetiel môže zmeniť vonkajšiu terasu na rozprávkovú ríšu pod šírym nebom. 

Osvetlenie v záhrade

Zdroj: CUPRINOL

Náš TIP

Ak máte pri terase mohutný strom, skúste girlandu s LED svetielkami omotať okolo kmeňa. Výsledkom budete očarení.

S ľahkosťou

Pomôcky a doplnky pre každého záhradkára

Záhradný pracovný stolík, masívne drevo, impregnované, nožičky plast, kovania a pracovná plocha oceľ, 60 × 100 × 36,5 cm, 79,95 €, tchibo.sk

Záhradný pracovný stolík

Zdroj: Tchibo

Akumulátorová kosačka LM2135E-SP 56V na jedno nabitie pokosí až 1 000 m2, dvojitý nôž, pojazd, záber 52 cm, hmotnosť 26 kg, 699 €, egopower.sk

Aku kosačka

Zdroj: Egopower.sk

Kompostér JUWEL Aeroplus 6000, plast, objem 600 l, zelený, 79 × 79 × 110 cm, 147 €, hornbach.sk

Komposter

Zdroj: Hornbach

Záhradná vanička na kolesách Mecco, plech, 30 × 16 × 44 cm, 17,37 €, profitent.sk

Vanička na kolesách

Zdroj: profitent.sk

Prečítajte si tiež
Zakladáme záhradu: 13 tipov pre začínajúcich záhradkárov

Pre radosť

Drobnosti, ktorými vytvoríte v záhrade veľkú zmenu

Samozavlažovací závesný kvetináč Marína, vhodný do exteriéru, priemer 25 cm, terakota, 5,49 €, hornbach.sk

Samozavlažovací kvetináč

Zdroj: Hornbach

Vonkajšie stojace svietidlo Monreale, hliníková zliatina, výška 99,5 cm, max. výkon 60 W, 77,90 €, eglo.sk

Stojace svietidlo

Zdroj: EGLO

Ekologická akrylátová farba Malebná, vhodná na okná, ploty, radiátory, nábytok, hračky a iné, 17 rôznych odtieňov, odolná proti UV žiareniu aj teplotám do 90 ºC, viac na chemolak.sk

Eko farba na povrchy

Zdroj: Chemolak

Záhradné zrkadlo vhodné do exteriéru, 50 × 80 cm, oceľ, práškový náter, 57,99 €, komnata.sk

Záhradné zrkadlo

Zdroj: Komnata

Text: Katarína Paukeje

Foto: ISIFA, Shutterstock, iStock, archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Relax
Tagy: chodník kompostovisko plánovanie záhrady recyklácia materiálov záhrada záhradné inšpirácie záhradné jazierko záhradné svietidlá
Zdieľať článok

Diskusia