Dom pre horolezca: Načo ísť do spálne po schodoch, keď sa dá ináč?
Každý pohodlný domov by mal byť prispôsobený potrebám a koníčkom jeho obyvateľov. Ako však upraviť dom, v ktorom by si prišiel na svoje horolezec? Vtipné a zábavné riešenie priniesol Petr Suske z ateliéru SEA.
V čom môže byť dom pre horolezca iný od zvyčajných domov?
Napríklad tým, že jeho súčasťou bude horolezecká stena z prízemia do horného podlažia. Vďaka nej nemusí domáci chodiť z obývačky do spálne nudným spôsobom – po schodoch, ale môže si precvičiť svoje schopnosti a vyliezť do spálne rovno po stene. Tento prvok pôsobí v dome osviežujúco aj po vizuálnej stránke, nielen funkčnej.
Ľahké drevo a ťažký kameň
Tému „domu pre horolezca“ ateliér SEA pretavil aj do ďalších aspektov domu. Materiálovo sa tu striedajú ľahké farebné drevené konštrukcie s ťažkými murovanými, na ktorých je kamenný obklad. Samotný obal domu tvorí kamenný kváder a jednotlivé miestnosti v interiéri sú tvorené „drevenými búdami“. Tie predstavujú kuchyňu, kúpeľňu a pracovňu. Záhrada pripomína horskú lúku.
Ako je riešená dispozícia?
Čo najjednoduchšie. Prízemie tvorí denná obytná zóna. Nachádza sa tu aj veľké technické zázemie a prístrešok pre auto. Najdominantnejším momentom celého obytného priestoru je horolezecká stena, ktorú môžeme vnímať nielen funkčne, ale aj ako netradičnú dekoráciu. Navyše, popri nej je vertikálne otvorený priestor domu až do horného podlažia.{R1}
Na poschodí sa nachádza spálňa a pracovňa. Pôsobivým momentom je prienik záhrady do interiéru prostredníctvom vonkajšieho obytného priestoru. Ten sa totiž nachádza uprostred vnútorného obytného priestoru. Vytvára efekt, že keď ste vo vnútri, cítite sa ako vonku, ale platí to aj naopak – ak ste vo vonkajšom obytnom priestoru, cítite sa čiastočne v interiéri.
Teplo, ekológia a bonus navyše
Nemenej dôležité sú technické parametre a ekologická stránka projektu. Dom je nadštandardne tepelne izolovaný. Rovná zelená strecha dala priestor pre umiestnenie fotovoltaickej jednotky. Ani dažďová voda nejde nazmar – je zbieraná v retenčnej nádrži a využívaná na polievanie záhrady. Pre pohodlie domáceho nechýba vonkajšia vínna pivnica, ku ktorej sa môžete dostať cez prístrešok za kuchyňou.
Dom pre horolezca v skratke:
Architektonický ateliér: SEA / www.ateliersea.com
Autor: Petr Suske
Dodávateľ : Stavby Hubáček +Himl s.r.o.
Plocha pozemku: 1 000 m2
Zastavaná plocha: 143 m2
Úžitková plocha : 226 m2
Obytná plocha: 137 m2
Obstavaný priestor: 1 035 m2
Realizácia: 2010
Sabína Zavarská
foto: Luboš Fuxa, Petr Suske