Zdroj: João Morgado

Dom s dvoma fasádami: Žula a vlnitý plech ako odkaz na minulosť a budúcnosť

20. 11. 2020
Zdieľať

Portugalskí architekti Filipe Pina a Maria Inês Costa rekonštruovali pôvodne skromný dvojpodlažný dom, ktorý slúžil na hospodárske i obytné účely. Pochádza zo začiatku 20. storočia, ale okolo 50. rokov k nemu bola pristavená prístavba – zo severnej strany. Po dlhých rokoch zanedbávania a riešenia dedičských práv sa konečne dočkala pozitívnej zmeny.

Predstavou majiteľov bolo oživiť budovu tak, aby spĺňala dnešné požiadavky na komfortné bývanie s jednoduchou dispozíciou. Samozrejme, rozpočet mal svoje hranice, ktoré museli autori premeny dodržať.

Dom s dvoma fasádami MCR2

Zdroj: João Morgado

Rekonštruovaný dom nemal vopred daný stopercentne jasný účel – mal byť prispôsobivý tak, aby spĺňal funkciu dovolenkového domu, ale zároveň mal byť vhodný aj na trvalé bývanie a vedieť sa prispôsobiť potrebám cestovného ruchu v budúcnosti.

Prečítajte si tiež
13-ročný dom po „šikovnom“ majstrovi postupne odhalil svoje nedostatky. Ako dopadla rekonštrukcia?
Dom s dvoma fasádami MCR2

Zdroj: João Morgado

Staré a nové odlíšili materiálmi

Pôvodná dispozícia prešla absolútnou premenou, pretože bola nepraktická a v mnohom aj nelogická vzhľadom na dnešné priority. Dnes ju tvoria tri spálne, apartmán, obytná miestnosť, kuchyňa a sklad, ktorý môže byť kedykoľvek v budúcnosti prerobený na obytnú miestnosť. Spálne sú na hornom podlaží.

Dom s dvoma fasádami MCR2

JM_Casa_MCR2_125 Zdroj: João Morgado

Kvôli nedostatku miesta zachovali a zrekonštruovali aj pristavanú časť – druhý menší objem, v ktorom sa nachádzajú spoločenské priestory, kuchyňa a obývacia izba. Pôvodná časť domu je zo žuly, pristavená kontrastuje tmavou fasádou z vlnitého plechu. Podobne je riešený aj nízky plot pred domom. Stodolovitý charakter stavbe dodáva červená sedlová strecha, ktorá zároveň spája starú a novú časť do jedného celku.

Dom s dvoma fasádami MCR2

Zdroj: João Morgado

Neutrálny interiér otepľuje drevo

V interiéri architekti zvolili neutralitu, ktorá je daná výberom jednoduchých materiálov a ilúziou absencie detailov. K prepojeniu interiéru a vonkajšej krajiny slúžia starostlivo a strategicky umiestnené otvory. Všimnite si, napríklad, menšie okno v spáli, ktoré na pozadí bielej steny pôsobí ako zarámovaný obraz s konármi stromu.

Prečítajte si tiež
Moderná interpretácia typického vidieckeho domu prekvapuje atmosférou
Dom s dvoma fasádami MCR2

Zdroj: João Morgado

Zaujímavo riešené je úzke schodisko obklopené drevom z oboch strán, ktoré je taktiež osvetlené oknami. Po ňom vyjdete do otvoreného oddychového priestoru, ktorý pretína komín krbu. Tento priestor je celý obložený drevom, vrátane stropu. Z kuchyne na prízemí pristavenej časti vedú dvojkrídlové posuvné dvere na vydláždené okolie domu.

Dom s dvoma fasádami MCR2

Zdroj: João Morgado

MCR2

Architekti: Filipe Pina + Maria Inês Costa, www.fp-a.pt

Lokalita: Belmonte, Portugalsko

Realizácia: 2019

Plocha: 140 m2

Sabína Zavarská
Foto: João Morgado

Kategória: Návšteva
Tagy: kamenná fasáda kamenný dom moderná architektúra rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia