Plávajúca chata na Váhu splnila nároky na sezónne bývanie pri Komárne
Vlastná chata kdesi v prírode ďaleko od hluku mesta a každodenných problémov je snom mnohých. Ak ste milovníkom vody a voľný čas radi trávite aj plavbou na lodi, plávajúca chata alebo ak chcete hausbót, sa javí ako ideálne riešenie, ktoré spája prírodu, osviežujúce kúpanie sa v rieke aj možnosť plaviť sa po nej. Tak teda vitajte na palube.
Vopred jasná predstava
Keď majiteľ tejto plávajúcej chaty prišiel za lodným architektom Petrom Mandlom, mal jasnú predstavu, kde sa bude nachádzať a čo od svojho sezónneho bývania očakáva. Bratislavčan sa aj s ohľadom na svoje korene rozhodol pre plávajúcu chatu na pravom brehu rieky Váh v katastri mesta Komárno, len štyri kilometre od miesta, kde sa rieka vlieva do Dunaja.
Okrem peknej scenérie sa tu nachádza aj cyklotrasa či niekoľko príjemných prevádzok, ktoré pridávajú lokalite na atraktivite. Lodná doprava na rieke pritom nie je veľmi frekventovaná, a tak si tu majiteľ môže vychutnať pokoj, ktorý v hlavnom meste neraz chýba. „Charakter domu mal investor vopred premyslený. Presne vedel, že v objekte potrebuje dve spálne, ktoré by rád umiestnil po bokoch centrálnej časti, kde bude situovaná obývacia izba prepojená s kuchyňou a jedálňou a malá kúpeľňa s toaletou,“ opisuje prvotné predstavy investora architekt Mandl, z ktorých neskôr vychádzal v rámci svojho návrhu.
Drevostavba na železobetónových pontónoch
Architekta oslovil majiteľ aj z toho dôvodu, že pri realizácii plávajúcich domov a chát používa železobetónové pontóny. Tie sú vyplnené expandovaným polystyrénom, čo zaručuje nepotopiteľnosť objektu a navyše na rozdiel od oceľových plavákov nevyžadujú žiadnu údržbu. V pontónoch sú potom zabetónované puzdrá na uchytenie podpornej oceľovej konštrukcie. Vlastná chata je riešená ako jednopodlažná montovaná drevostavba s drevenou odvetranou fasádou a výrazným zasklením smerom na vodu, aby si investor s rodinou mohol vychutnať výhľad na vodnú hladinu aj z interiéru. Zaujímavým spôsobom je riešená strecha a bočné steny plávajúcej chaty, ktoré vďaka tlmenej sivej farbe vkusne harmonizujú s drevenou fasádou aj okolím. Hoci sa pôvodne uvažovalo o plechovej krytine, nakoniec pre lepšiu tesnosť zvolili strešnú hydroizolačnú fóliu Fatrafol, na ktorej je natavený profil imitujúci falcovaný plech.
Ekológia aj praktickosť
Všetky technológie, ktoré plávajúca chata, potrebuje na svoju prevádzku, sú volené s ohľadom na jej ekologické a praktické fungovanie. Objekt využíva napríklad služby domácej čistiarne odpadových vôd, čo je však v prípade podobných zariadení už takmer bežným štandardom. Čistiareň, do ktorej je zvedená všetka odpadová voda z chaty, sa nachádza v jednom z pontónov. Vyčistená voda spĺňa hygienické normy pre Slovensko aj EÚ a môže sa vypúšťať priamo do rieky. Úžitková voda pre potreby obyvateľov sa zase čerpá priamo z rieky ponorným čerpadlom a následne sa filtruje cez filtračnú sústavu. O ohrev vody sa stará elektrický prietokový ohrievač, ktorý sa spolu s filtračnou jednotkou nachádza v technickej miestnosti. „Čistiareň odpadových vôd predstavuje v prípade podobných objektov najekonomickejšie riešenie. Splašky nie je potrebné odvážať, čím sa ušetria nemalé financie a navyše zberná nádrž by mohla ovplyvniť ťažisko plávajúcej chaty,“ opisuje výhody tohto riešenia architekt.
Plávajúca chata
Autori: Ing. Peter Mandl, Ing. Jiří Mandl, MANDL – Living on Water, s. r. o.
Realizácia: 2011 – 2012
Celková plocha: 44,65 m2
Úžitková plocha: 37,20 m2
Plocha terasy: 26,25 m2
Ochodza: 7,67 m2
Maximálna kapacita: 12 ôsob/900 kg
TEXT: Natália Žáková
FOTO: Katarína Bako, archív Petra Mandla