Zdroj: LABOR13

Ako klasický dom so stodolou. Moderná stavba si zachovala tradičný dedinský ráz a zapadla do prostredia

27. 04. 2022
Zdieľať

Aký dom postaviť v horskom prostredí? Určite by mnohým ihneď napadlo, že sem sa hodí najlepšie zrubový dom. Hoci dnes sú zrubové domy už podstatne modernejšie ako kedysi, ukážeme vám, že aj iné druhy stavieb nádherne zapadajú do horského prostredia. Výborným príkladom je moderný dom so stodolou v Jizerských Horách, ktorý vzišiel z dielne ateliéru LABOR13. Slúži ako víkendový únik, ale aj ako trvalé bývanie.

Aj investor tohto projektu najskôr uvažoval o zrubovom dome. Vedľa drevenice chcel postaviť doplnkovú stavbu – stodolu, ktorá by slúžila ako záhradný dom a technické zázemie.

Moderný rodinný dom so stodolou v Jizerských Horách v zime

Stodola je menšia ako hlavný dom, ale obe hmoty majú klasickú sedlovú strechu a striedmy ráz, na fasádach využívajú prírodné materiály. Zdroj: LABOR13

Architektom sa ho však po viacnásobných diskusiách podarilo presvedčiť o tom, že v tomto prostredí môže pokojne stáť aj moderná novostavba a nebude pôsobiť rušivo. „Dlho sme diskutovali o zadaní, možnostiach aj výhodách jednotlivých druhov stavieb.

Prečítajte si tiež
Inšpiratívna rekonštrukcia opusteného domu: Vo vnútri dynamika moderného sveta, zvonku dýcha história

Nakoniec sme sa dohodli, že postavíme „moderne“ aj hlavný dom. Hlavné argumenty boli prepojenie stavby s okolitou prírodou veľkými oknami a použitie súčasných detailov a materiálov,“ opisujú úvodné debaty autori projektu Martin Vomastek a Eva Smolíková.

Moderný rodinný dom so stodolou v Jizerských Horách v zime

Jednoduchá hmota hlavného domu je narušená iba zapusteným priestorom vstupu a veľkorozmernými preskleniami. Zdroj: LABOR13

Ako klasický dom so stodolou, ktorý tu bol vždy

Základ celému projektu dala koncepcia dvoch paralelne postavených
hmôt – hlavného domu a stodoly. Medzi nimi vznikla terasa ako súkromný vonkajší priestor pre rodinu, chránený od okolia a susediacich domov.

Drevený moderný interiér víkendového domu

Farebné riešenie kombinuje odtiene dreva s bielymi omietkami a antracitovými či čiernymi prvkami. Zdroj: LABOR13

Obe stavby si zachovali tradičný dedinský ráz, architekti taktiež použili miestne mierky. Stodola je menšia ako hlavný dom, ale obe hmoty majú klasickú sedlovú strechu a striedmy ráz, na fasádach využívajú prírodné materiály.

Prečítajte si tiež
Zo skromnej lesníckej chatky vyrástla moderná chata pre rodinu

Na hlavnej budove architekti použili drevené laty a na budove stodoly kamennú fasádu z lokálnych žulových kociek. Obe stavby skvele zapadli do okolitej prírody a zároveň jemne naznačili funkčné využitie.

Drevený moderný interiér víkendového domu

Množstvo pohodlných kresiel, pohoviek, či priestorov na ležanie priam pozýva na relax. Zdroj: LABOR13

Vikier vnáša svetlo do horného poschodia

Jednoduchá hmota hlavného domu je narušená iba zapusteným priestorom vstupu a veľkorozmernými preskleniami. Zároveň vytvára zastrešený priestor pred veľkými posuvnými oknami z obývacej izby. V hornom podlaží je zase pridaná hmota vikiera (v podobnom objeme ako vyrezaná hmota vstupu).

Drevený moderný interiér víkendového domu

Jedáleň. Zdroj: LABOR13

Jeho prvoradou úlohou je vniesť svetlo do priestorov na poschodí. Zároveň však rámuje zaujímavé výhľady. Stodola je samostatná stavba s veľkými bránami, ktoré je možné úplne otvoriť a prepojiť tak vnútorný priestor s okolitou prírodou.

Prečítajte si tiež
Štýlová premena starej stodoly na plnohodnotný rodinný dom. Všimnite si, ako využili staré tehly!

Harmónia aj zvnútra

Akonáhle nazriete do interiéru, máte hrejivý pocit domova, pocítite vôňu dreva a množstvo pohodlných kresiel, pohoviek, či priestorov na ležanie priam pozýva na relax. Farebné riešenie kombinuje odtiene dreva s bielymi omietkami a antracitovými či čiernymi prvkami. Jednoduchý dizajn, čisté tvary, vstavaný nábytok, ktorý ukrýva aj kuchynské spotrebiče – pôsobia harmonicky.

Drevený moderný interiér víkendováho domu

V dome je aj televízna miestnosť, kde je namiesto gauča veľká „maxi váľanda“ pre celú rodinu. Zdroj: LABOR13

Na prízemí je spojená denná zóna – kuchyňa, jedáleň, obývačka s oddychovým miestom pri krbe a s výhľadom do záhrady i na neďaleký kostolík. Horné podlažie patrí spálňam. Deti majú možnosť vo svojej izbe vyliezť po rebríku do priestoru pod strechou s veľkým svetlíkom a oddýchnuť si na sieti. Súčasťou inšpiratívneho domu pri potoku je sauna, oddychová miestnosť s vinotékou, či televízna miestnosť, kde je namiesto gauča veľká „maxi váľanda“ pre celú rodinu.

Čiernobielo drevená moderná kúpeľňa v horskom dome

Kúpeľňa. Zdroj: LABOR13

RD v Jizerských Horách

Architektonický ateliér: LABOR13

Autori: Martin Vomastek, Eva Smolíková

Lokalita: Jizerské hory

Zastavaná plocha: dom 124,6 m², stodola 80 m²

Úžitková plocha: dom 169 m², stodola 88,8 m²

Realizácia: 2017 – 2021

Dodávateľ interiérového vybavenia: Bernt interiéry

Dverné kľučky: M&T, kovanie TERRY

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: LABOR13

Kategória: Návšteva
Tagy: chata detská izba domácky interiér drevené fasády novostavby presklené plochy rodinný dom stodoly útulný víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia