Moderný horský dom s veľkými oknami

Zrekonštruovaný vidiecky dom sa otvára a zatvára svetlu i pohľadom

Galéria (18)
Zdroj: Solène Renault
23. 03. 2022
Zdieľať

Tím architektov a dizajnérov z francúzskeho štúdia Chevallier Architectes má za sebou mnoho úspešných projektov. Všetky majú jedno spoločné – autori vnímajú architektúru ako živú formu umenia, neustále hľadajú inovatívne nápady, aby boli ich projekty jedinečné. K tomu sa pridáva dôsledná práca so svetlom, miešanie materiálov drevo/kov/sklo, harmonická integrácia a rešpektovanie životného prostredia.

Najnovším projektom Renauda Chevalliera je rekonštrukcia staršieho domu s názvom „Aperture“. Slovo „aperture“ znamená otvor šošovky,
cez ktorý prechádza svetlo do fotoaparátu: clona, ktorá sa otvára a zatvára, ovplyvňuje prechádzajúce množstvo svetla. Taký je aj rekonštruovaný
dom – otvára a zatvára sa svetlu a pohľadom.

„Chcel som kráčať v šľapajach svojho starého otca,“ hovorí architekt, ktorý rekonštruoval sídlo pôvodne navrhnuté vlastným starým otcom – taktiež architektom. Na premene dve generácie od seba pracoval s obzvlášť emotívnym nasadením. I preto je výsledok taký pôsobivý.

Moderný horský dom s veľkými oknami

Napriek rekonštrukcii sa podarilo zachovať autentické architektonické dedičstvo. Zdroj: Solène Renault

Náročný klient a dôraz na vysoké štandardy

Samozrejme, výsledná stavba vznikla zároveň konzultáciou architekta a klienta. Klient sa aktívne zapájal do výstavby, zastával rázny názor a kládol dôraz na vysoké štandardy. Riešenie premeny si vyžadovalo rozsiahle konzultácie s trvalými záväzkami.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný dom s neopakovateľnou atmosférou ako alternatíva k nevkusným vilám, ktoré ukrajujú z prírody

Výziev bolo veľa. Bolo potrebné integrovať moderné technológie, zariadenia a siete pri zachovaní pôvodných dielov – vrátane tepelného čerpadla, prepracovanej domácej automatizácie, klimatizácie, LED osvetlenia. Zároveň si investor prial použiť iné materiály, ktoré ateliér doteraz nepoužíval, napríklad kožu a mosadz.

Interiér moderného horského domu s veľkým presklením

Nad jedálenským stolom je nevšedné osvetlenie, v ktorom sa zrkadlí prostredie. Zdroj: Solène Renault

Okno maximálnej veľkosti, presklená vinotéka

Pomocou nových technologických riešení sa architektovi podarilo „zarámovať“ pohľady a umiestniť otvory do ich ideálnych pozícií a rozmerov. Arkierové okno dosiahlo maximálnu možnú veľkosť a ponúka výhľad na tiché okolie. Všimnite si špeciálnu presklenú vinotéku, citlivé použitie dreva a kovu, trámové stropy, nevšedné osvetlenie nad jedálenským stolom, v ktorom sa zrkadlí prostredie.

Interiér moderného horského domu s veľkým presklením

V časti dennej zóny sú umiestnené krb, pohovka a príjemné kreslo. Zdroj: Solène Renault

Priam umelecké osvetlenie zdobí aj schodisko. V časti dennej zóny (najbližšie k najväčšiemu oknu) sú umiestnené krb, pohovka a príjemné kreslo. Spálňa ponúka výhľady cez rohové okno.

Prečítajte si tiež
Perfektné útočisko počas pandémie našli v zrekonštruovanej hospodárskej budove

Prízemie: Knižnica, fitko, vinotéka a tri spálne

Veľkú časť prízemia tvorí knižnica, ktorá môže tiež slúžiť ako pracovňa. Vedľa nej je domáce fitcentrum a spálňa s vlastnou kúpeľňou. Na protiľahlej strane sú ďalšie dve spálne a kúpeľne. Zvyšok priestoru patrí vinotéke technickým miestnostiam a úložným priestorom. Štvrtá spálňa je na poschodí a patrí k nej aj veľká šatňa a kúpeľňa.

Špeciálna presklená vinotéka v horskom dome

Dom má špeciálnu presklenú vinotéku. Zdroj: Solène Renault

Hlavnú časť prvého podlažia tvorí otvorený priestor baru, salónika a kuchyne. Finálna premena vznikla na základe úzkej konzultácie s výnimočným klientom, avšak tiež vďaka hrdosti architekta na možnosť rozšíriť a modernizovať projekt svojho starého otca. Podarilo sa mu zachovať autentické architektonické dedičstvo.

Moderný horský dom s veľkými oknami

Pomocou nových technologických riešení sa architektovi podarilo „zarámovať“ pohľady. Zdroj: Solène Renault

Aperture

architektonický ateliér: Chevallier Architectes

architekt: Renaud Chevallier

dizajnérsky tím: David Castagna, Thibault Forissier, Sophie Rubin

lokalita: Chamonix Mont-Blanc, Francúzsko

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Solène Renault

Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené obklady moderné bývanie rekonštrukcia rodinný dom vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia