Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Ideálne bývanie na fínsky spôsob: Kúpanie na pobreží, sauna a krásne výhľady

23. 12. 2021
Zdieľať

Rybárska dedina, kúpanie na pobreží Baltského mora, sauna, cementová jaskyňa s vaňou, skrytý domček na strome. To znie ako skvelá inšpirácia na príjemnú dovolenku. Práve tieto charakteristiky má projekt fínskych architektov Pirinen & Salo pomenovaný podľa domácich „Dogs & Doctors“.

Celá stavba pripomínajúca väčšiu chatu je zložená z troch zdanlivo samostatných budov. Sú uložené tak, aby obkolesovali nádvorie s drevenou terasou a širokým schodiskom smerom k pobrežiu. Fasádu z opaľovaného dreva dopĺňajú šikmé strechy svetlozelenej farby.

Tri chaty s presklením a opaľovaného dreva vedľa seba

Hmoty troch budov, ktoré boli z opačnej strany strohé a pokorné, sa smerom k moru otvárajú a ukazujú v plnej kráse. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Fasády orientované do ulice majú veľmi málo okien, nachádza sa tu vstup do garáže a v rohu medzi dvoma väčšími hmotami sú ukryté vchodové dvere. Výhodou pozemku je, že sa nachádza na pokojnom konci cesty s riedko roztrúsenými domami, obklopenými borovicami, ktoré vedú až pred pláž Swan Beach, ako ju miestni nazývajú.

Prečítajte si tiež
Dom ako súčasť lesa? Drevená fasáda, ktorá sa dá vyklápať!

Vstup charakterizuje tma a ticho

Keď sa priblížite k rohu, v ktorom ležia vchodové dvere, pocítite silné ponorenie do tmy zuhoľnateného dreva. Zároveň vnímate ticho. Tento silný moment kontrastuje s efektom, ktorý nastane po otvorení vstupných dverí. V momente, keď otvoríte dvere, otvorí sa pohľad na nádherné súostrovie a more. Tento výhľad je z celého interiéru – z každej izby. Za posuvnými sklenenými dverami sú umiestnené schody na terasu.

Biely interiér rodinného domu s presklenou fasádou s výhľadom na more

Za posuvnými sklenenými dverami sú umiestnené schody na terasu. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Uhol pohľadu a výška stropu

Dom má pri pozorovaní z mora úplne iný charakter ako zo strany ulice. Hmoty troch budov, ktoré boli z opačnej strany strohé a pokorné, sa smerom k moru otvárajú a ukazujú v plnej kráse. Pocit otvárania architekti vytvorili aj v interiéri, a to nielen vďaka preskleniam, ale napríklad aj výškou stropu. „Hala je príjemne nízky priestor s pocitom ľudskej mierky a bezpečia. Z haly sa strop dvíha vyššie do jedálenského kúta.

Prečítajte si tiež
Chata v rekreačnej oblasti nemusí mať drevenú fasádu. Čo poviete na poplastovaný plech?

Jedáleň od obývacej izby oddeľuje krb a za obývačkou je veľký výhľad na nábrežie. Mierka miestnosti a jej pevný nábytok vytvárajú jemný pocit zmenšovania, priestor sa zväčšuje približovaním k výhľadu, je to ako keby ste boli pod mikroskopom prírody,“ vysvetľujú princíp zvláštnej atmosféry architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo.

Biely interiér rodinného domu s presklenou fasádou s výhľadom na more

Výhľad na more je z celého interiéru – z každej izby. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

V spálni ako v domčeku na strome

Z obývacej izby sa masívnymi posuvnými dverami a dvojúrovňovým schodiskom dostanete do hlavnej spálne. Drevo použité na vrchu schodiska okamžite mení atmosféru na harmonickú a útulnú, v porovnaní s chladnejšími spoločenskými priestormi na prízemí. Posteľ je ukrytá za dvoma priečkami, pričom jedna je oceľová a druhá drevená.

Biely interiér rodinného domu s presklenou fasádou s výhľadom na more

Z obývacej izby sa masívnymi posuvnými dverami a dvojúrovňovým schodiskom dostanete do hlavnej spálne. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Spálňa sa dá úplne uzavrieť od zvyšku domu obrovskými posuvnými dverami. Útulnosť hlavnej spálne architekti posilnili aj nižším stropom, okná sú položené vo výške už od podlahy. Ten pocit vyvoláva spomienky z detstva: ste ukrytí na vrchole stromov vo svojom vlastnom domčeku na strome. Ostatné spálne sa nachádzajú na opačnom konci domu.

Tri chaty z opaľovaného dreva vedľa seba

Celá stavba pripomínajúca väčšiu chatu je zložená z troch zdanlivo samostatných budov. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Kúpeľňa, cementová jaskyňa, sauna z tmavého dreva

Pod hlavnou spálňou sa nachádza hlavná kúpeľňa domu. Odtiaľ prejdete do šatne a upokojujúcej cementovej jaskyne s vaňou a saunou. Sauna je z tmavého dreva. Aj pri sedení v pare sauny sa otvára výhľad na more. Už len prejsť cez terasu a okúpať sa v ochladzujúcom Baltskom mori.

Prečítajte si tiež
Čarovný vidiecky domček so severským šarmom (VIDEO)

Rodinný dom „Dogs & Doctors“

architektonický ateliér: Pirinen & Salo

autori: Teemu Pirinen, Lauri Salo

lokalita: Pyhtää, Fínsko

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Marc Goodwin / Archmospheres

Kategória: Návšteva
Tagy: chata presklené plochy rodinný dom sauny škandinávsky dizajn škandinávsky štýl víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia