Byt premyslený do detailov
Na prvý pohľad čistý, elegantný minimalizmus, bez zbytočného nábytku a doplnkov. Keď sa však prizriete bližšie, zistíte, že interiér premyslený do posledného detailu poskytuje prekvapivo veľa úložného priestoru a vychytávok, ktoré robia život v ňom komfortným. Takto to vyzerá, keď si architekt navrhuje bývanie sám pre seba a nie je limitovaný nijakými, často nezmyselnými požiadavkami investora.
Aké boli začiatky
Na začiatku tohto projektu bol starý zdevastovaný byt zrelý na prestavbu. Bol však na dobrom mieste, s dobrým výhľadom, preto sa oplatilo investovať do jeho kompletnej rekonštrukcie. Základnou úlohou bolo navrhnúť dostatok úložných priestorov pre dvoch ľudí a zároveň nezapratať celú voľnú podlahu, ktorej celková plocha je len 51 m2.
{R1}
Architekt preto navrhol každý kus nábytku presne na mieru. V obývačke časť nábytku zavesil na stenu, aby opticky nezmenšil podlahovú plochu. Z dispozičného hľadiska sa nič zásadné neudialo. „Okrem rekonštrukčného klišé – vybúrania priečky medzi kuchyňou a obývačkou – sme vyriešili len vstupné priestory a kúpeľňu“, hovorí Rudo, „v novom priestore sme tak získali miesto na chodbu, šatník, kúpeľňu a aj samostatnú práčovňu. V interiéroch je pre nás dôležitá elegancia a striedmosť materiálov. Parkety aj časť nábytku sú preto z bukového dreva, biela je kuchyňa, steny, záclony aj okná, sivé sú obklady, sedačka a posteľ. Priestoru cez deň dominuje jediný farebný prvok – zelená stena v obývačke, ktorá je zarastená živou rastlinou“.
Obývačka s ukrytou farebnosťou
V malom byte, kde je predpoklad spolužitia dvoch ľudí podobného veku s podobným rytmom života, nemá zmysel priestor zónovať a deliť na ešte menšie celky. Naopak, je rozumné čo najviac ho otvoriť, aby denná časť pôsobila ako jeden multifunkčný celok. V tomto prípade je spojená obývačka s kuchyňou aj s predizbou. „Zariadenie obývačky sme navrhli tak, aby eliminovalo najväčší hendikep bytu – malú podlahovú plochu. Preto sme väčšinu nábytku zavesili na stenu. Na konzoly sme položili pracovnú časť kuchyne, pracovný stôl, aj police pod televízorom. Týmto riešením sme dosiahli aj jednoduchšiu údržbu bytu – pod zaveseným nábytkom je upratanie podlahy hračkou“, hovorí architekt. Všetok nábytok je účelný a obsahuje skryté úložné priestory. Cez deň pôsobí priestor jednoducho a útulne, dominuje mu zelená rastlina na stene za televízorom. V noci sa k slovu prihlási prepracovaný systém osvetlenia. Jediným tlačidlom sa môže zmeniť nálada aj atmosféra celého bytu. Užívateľ si môže vybrať, čo chce: buď silné osvetlenie imitujúce denné svetlo, náladové halogénové alebo LED osvetlenie ponúkajúce neobmedzený výber farebných odtieňov.
Netradičná kuchyňa
Jednoduchá biela kuchyňa v sebe ukrýva okrem kuchynských spotrebičov aj malé multimediálne centrum – počítač, hifi komponenty a tlačiareň.„Pracovnú časť s kamennou pracovnou doskou sme dali na konzolu, kuchyňa sa tak akoby vznáša nad podlahou“, popisuje majiteľ. Kuchynské spotrebiče sú zabudované, hifi komponenty sú umiestnené za sklenenými dvierkami. Kuchyňa obsahuje všetko potrebné – je tu umývačka riadu, zabudovaná chladnička s mrazničkou a výrobníkom ľadu, kompaktná parná rúra a digestor vyvedený do exteriéru. „Pracovná plocha v kuchyni je rozšíriteľná o plochu za roletou – sem sme schovali malé spotrebiče a predmety, ktoré treba mať poruke, ale nie na očiach“, dopĺňa Rudo. Povrchová úprava kuchynských dvierok je kombináciou bielej v lesklom a matnom vyhotovení.
Malá, veľká chodba
Vstupný priestor bytu má pre dvoch ľudí dostatočnú šírku 120 cm. Okrem vchodových sú tu aj dvere do práčovne a kúpeľne a jednu stenu vypĺňa šatníková skriňa. S výnimkou vstupných dverí je všetko navrhnuté aj vyrobené na mieru. Sklenené dvere aj skriňa sú navrhnuté s milimetrovou presnosťou na celú výšku miestnosti, dvere do kúpeľne aj práčovne sú takisto zhotovené na mieru v Taliansku.
Drevený šatník s posuvnými dverami je navrhnutý tak, aby presne zapadol do stavebného otvoru a maximálne využil jeho priestor. Jeho povrch je z prírodnej bukovej dyhy, rovnako ako parkety. Šatník sa skladá z dvoch častí – vľavo sú univerzálne úložné priestory, vpravo miesto na odkladanie kabátov a obuvi. Je navrhnutý ako samostatný kus nábytku, čo znamená, že ho nie je potrebné uchytávať do stien či stropu. Pri tomto druhu skrine sú vodiace lišty posuvného systému prichytené priamo o jej korpus. Oproti systémom ako rolldor to má niekoľko výhod: vrchnú ani spodnú lištu napríklad nie je potrebné uchytávať do podlahy ani stropu, čo zjednodušuje montáž. Rolldor má hornú aj spodnú lištu viditeľné a spodná koľajnica sa môže zaniesť prachom, čo znižuje životnosť a hladkosť posunu dverí. Pri systéme Hettich Top Line sú viditeľné iba krídla dverí.
Umiestnenie práčky
V malom byte s malým balkónom by bolo sušenie bielizne veľkým problémom, sušička bola preto nevyhnutná. „Pokiaľ to situácia dovolí, snažíme sa pranie a sušenie umiestniť do samostatnej miestnosti. V tomto prípade sme spotrebiče ‚strčili‘ do skladu, kde nie sú na očiach a ani ‚na ušiach‘. Okrem nich je tu miesto na bielizeň, pracie prostriedky a hifi zostavu kúpeľne, ako aj na elektrické a dátové rozvádzače bytu“, vysvetľuje architekt.
„Chodbová“ kúpeľňa
Kúpeľňa má úzky tvar chodby, čomu sa muselo prispôsobiť celé zariadenie. „Navrhli sme sem úzke a dlhé umývadlo a ‚chodbu‘ ukončili sprchovacím kútom. Toaleta je ukrytá za posuvnými dverami z mliečneho skla na dlhšej strane kúpeľne. V kúpeľni sme použili rovnaký obklad ako v ostatných izbách bytu. Ozvučenie zabezpečujú tri vodoodolné reproduktory s regulátorom hlasitosti, umiestnené v podhľade. Komfort kúpeľne dopĺňa elektricky vyhrievaná podlaha a vyhrievaný murovaný schodík v sprchovacom kúte. Napriek optickej čistote má kúpeľňa dostatok úložných priestorov. Navrhli sme ich tak, aby nebili do očí a boli poruke vtedy, keď ich treba“, vysvetľuje Rudo.
Chladná spálňa
Na dobrý spánok je potrebný chlad a pokoj – v tomto duchu je navrhnutý vzhľad spálne. Izbe dominuje obložená stena s televízorom oproti posteli. Na jej obklad majiteľ použil veľkoformátový gres, rovnaký ako v obývačke a v kúpeľni. Hoci si veľa ľudí nevie predstaviť použitie rovnakého obloženia v spálni aj kúpeľni, tento projekt dokazuje, že by svoj postoj mali prehodnotiť. Kameň na stene dodáva spálni pocit chladu, v horúcich dňoch k príjemnej teplote prispieva aj klimatizácia nad posteľou. Použitie jednoduchých tvarov a rastrov bez dynamických prvkov dodáva miestnosti pokoj a harmóniu. „V spálni si na prvý pohľad okrem postele, bielej skrine, televízora a nočného stolíka nevšimnete takmer nič. Všetko rušivé sme zakryli alebo skryli. Do podhľadu sme ukryli reproduktory, svetlá aj koľajnicu na záclonu. Hifi systém a všetky úložné priestory sú v skrini”, uzatvára Rudo.
Dodávateľské firmy:
Kúpeľňa, obklady, dlažby: Eurokera
Výroba kuchyne: Šramokuchyne
Kamenná pracovná doska: Kamenárstvo Klieštik
Antikorové výrobky: Anton Bódi – ABAB
Parkety: Parkety Dudáš
Interiérové dvere: Comsi
Elektroinštalácie: Peter Čati
Svietidlá: Prolux
Ateliér RULES architekti založil Rudolf Lesňák po pôsobení vo Viedni. Ateliér sa venuje návrhom domov aj interiérov. V architektúre kladie dôraz okrem estetiky aj na nízke prevádzkové náklady a použitie materiálov z obnoviteľných zdrojov. Nízkoenergetické riešenia preferuje aj v interiéroch – navrhuje ich premyslené a komfortné, aby ich budúci majitelia pri používaní šetrili energiou. www.rules.sk, office@rules.sk