Zdroj: MgA. Robert Žákovič

Rekonštrukcia domu v duchu minimálnych investícií s maximálnym efektom

04. 09. 2020
Zdieľať

Na začiatku bolo prasknuté potrubie v sprchovacom kúte. Z rekonštrukcie kúpeľne sa postupne stala rekonštrukcia takmer celého domu.

Výsledkom je svetlý, vzdušný a otvorený interiér s maximom skrytých úložných priestorov – presne tak, ako si želali majitelia.

Pôvodný maximalistický interiér z osemdesiatych rokov neďaleko Prahy sa pod rukou architektky Andrey Jaškovej premenil o 180 stupňov. Charakterizuje ho biela farba, sklo, ľahkosť, vzdušnosť a do očí bijúca čistota.

Všetko, čo by mohlo rušiť hladký minimalistický dizajn, je šikovne ukryté. Veľké biele plochy nábytku však nepôsobia nudne, ani jednotvárne, pretože ich narúšajú otvorené police vložené do ník. Vďaka podsvieteniu vytvárajú v noci príjemnú intímnu atmosféru.

Rekonštrukcia RD pri Prahe

Zdroj: MgA. Robert Žákovič

Maximum úložného priestoru a šikovné triky

„Každý možný kút sme využili na úschovu vecí. Napríklad aj celý priestor pod vaňou v kúpeľni je opatrený takmer neviditeľnými vysúvacími zásuvkami, do ktorých sa zmestia všetky kúpeľňové doplnky. V spálni je skrytá integrovaná žehliaca doska, priestor na uloženie cestovných kufrov a elegantne riešené spacie poschodie pre psíka,“ vysvetľuje autorka premeny Andrea Jašková.

Rekonštrukcia RD pri Prahe

Zdroj: MgA. Robert Žákovič

Kúpeľňa plná svetla

Plné svetla sú tiež miestnosti, ktoré zvyčajne svetlé nebývajú, dokonca neraz sú aj bez okien – kúpeľne. Hlavná kúpeľňa v rekonštruovanom dome pri Prahe je absolútnou výnimkou. Nemá jedno okno, ale hneď štyri veľké okná umiestnené šikmo nad vaňou. Oproti nim sa nachádzajú skrinky so zrkadlami, v ktorých sa odráža prirodzené svetlo z okien spolu s korunami stromov.

Rekonštrukcia RD pri Prahe

Zdroj: MgA. Robert Žákovič

Pracovňa, kde sa výborne sústredí

V ostatných mesiacoch mnohí z nás pracujú viac doma ako na pracovisku, prípadne len doma. Samozrejme, často bojujeme s prostredím, v ktorom sa nedá najlepšie sústrediť. Ak nemáme samostatnú miestnosť na prácu, rozptyľujú nás zvuky ruchu v domácnosti. V pracovni, ktorá je v rekonštruovanom dome pri Prahe sa domáci nemusia obávať vyrušenia. Jednoduchosť a triezvosť priestoru zlepšuje koncentráciu na prácu. Ani v tejto miestnosti nič nevyčnieva, netrčí, všetko je ukryté. Architektka využila pôvodne zakryté prázdne priestory v podkroví. Vložila do nich police a skriňu na šanóny.

Rekonštrukcia RD pri Prahe

Zdroj: MgA. Robert Žákovič

Rekonštrukcia RD pri Prahe

Architektonický ateliér: ANDREA JAŠKOVÁ ARCHITEKT, www.andreajaskova.cz
Autori: Ing. arch. Andrea Jašková
Lokalita: Psáry pri Prahe, ČR
Realizácia: 2015

Sabína Zavarská
Foto: MgA. Robert Žákovič

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: minimalizmus rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia