02. 06. 2010
Zdieľať

Premýšľate nad tým, z čoho si postaviť terasu, záhradné schody, chodníček alebo čím obložiť okolie bazéna? Vhodný materiál by mal byť nielen pevný, ale aj príjemný – taký, na ktorom by ste mohli odpočívať na uteráku alebo ležadle, chodiť po ňom naboso, stolovať či dokonca grilovať. Pritom by mal aj dobre vyzerať a zapadať do pokojného prírodného rámca vašej záhrady. Určite ste uvažovali nad drevom, možno dlažbou.

Premýšľali ste už ale o kompozitných materiáloch, ktoré spájajú prednosti oboch svojich rodičov – dreva a plastu? Vyrábajú sa z drevenej múčky, drvených pilín či celulózovej kaše (tú možno získať z ryžových alebo iných šupiek), ktoré sa zmiešajú s polymerizujúcim plastom – polyetylénom, polypropylénom či PVC (polyvinylchlorid) – a vylisujú sa. Výsledok je príjemný na pohľad, teplý na dotyk a najmä odolný proti rozmarom počasia.{R1}

Materiály budúcnosti?

Hmoty, ktoré sme práve opísali, nesú medzinárodné označenie WPC – Wood Polymer Composites. Ide o vynález, ktorý má necelých 20 rokov. Hovorí sa o ňom, že by v budúcnosti mohol nahradiť drevo ako stavebný materiál. Okrem povrchov terás a vonkajších obkladov budov sa z kompozitných materiálov môžu vyrábať aj ploty, pergoly, kvetináče či záhradný nábytok.

Na trhu so stavebninami môžete nájsť niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú WPC. Výrobky však nemusia byť rovnaké. Hlavným rozdielom, ktorý jednotlivé materiály odlišuje, je ich zloženie – o vlastnostiach kompozitných materiálov rozhoduje jednak druh použitého plastu (polyetylén, polypropylén, polyvinylchlorid) a jednak podiel drevenej zložky.

Samozrejme, záleží na spôsobe použitia týchto materiálov, ale skúsenosti z praxe potvrdzujú lepšie vlastnosti WPC vyrobených z PVC. Oproti polyetylénu a polypropylénu má PVC lepšie termodynamické vlastnosti (uvedené polyméry sú mäkšie, čiže materiál sa môže drobiť, čo má vplyv aj na jeho pevnosť a odolnosť proti poškrabaniu alebo nárazu). Významnú úlohu v kompozitnom materiáli zohráva aj podiel druhej zložky. Nemusí vždy ísť len o drevené piliny či drvinu, v niektorých prípadoch sa pri výrobe používajú aj ryžové šupky či celulózová kaša. Ako vhodný sa javí pomer približne 50 % PVC a 50 % drevených pilín, čo zaručí dostatočnú pevnosť materiálu i vzhľad podobný drevu.


Kríženec dreva a plastu

266436
Deceuninck

Vzhľad je jedna z kľúčových vlastností kompozitných materiálov. Výrobcovia ponúkajú niekoľko farieb povrchovej úpravy (pri materiáloch vyrobených z PVC je to až osem farebných odtieňov, ktoré sú blízke exotickým drevám, ako napríklad masaranduba či bangkirai).

Čím je WPC výnimočné

Podľa doterajších skúseností prevažujú nad nevýhodami kompozitných materiálov ich výhody – ponúkajú úhľadný, rovný povrch, ktorý nechladí a ani sa priveľmi nerozpáli na slnku. WPC má navyše protišmykovú úpravu, takže je vhodný do okolia bazénov, kde najčastejšie hrozí nebezpečenstvo úrazu pošmyknutia. V porovnaní s drevom je tento materiál nehorľavý a určite si na ňom nezadriete triesku. Starostlivosť oň je nenáročná – nevyžaduje si impregnáciu, penetračné nátery, olejovanie či ďalšiu údržbu. Vonkajšie plochy z WPC stačí občas umyť vysokotlakovým čističom. Prípadné škvrny sa dajú odstrániť špeciálnym čistiacim prostriedkom, ktorý by mal byť súčasťou predajného balíka. Výhodou je aj minimálna tepelná rozťažnosť, takže nepatrné škáry medzi doskami zostávajú po celý rok rovnaké. Povrch kompozitných materiálov nenaleptá soľ, chlór z bazéna ani vtáčí trus. Výrobcovia uvádzajú záručnú lehotu až 25 rokov.


Kríženec dreva a plastu

266435
Deceuninck

Terasy z WPC môžete vybudovať ako súčasť domov, môžete ich tiež inštalovať ako samostatne stojacie v priestore záhrady.

Jednoduchú montáž zvládne každý zručný domáci majster. Dosky možno skladať do rôznych geometrických tvarov. A ak sa niektorá časť predsa len poškodí, možno ju jednoducho a rýchlo vymeniť.

Ak sa pozrieme na WPC z pohľadu ekológa, poteší nás fakt, že tieto materiály sú šetrné k životnému prostrediu – na ich výrobu sa totiž používa drevený odpad (piliny) alebo borovicové drevo, ktoré pochádza z trvale obnovovaných lesov. Ide o materiály, ktoré sú recyklovateľné a sú tak vhodnou alternatívou tvrdších driev (napríklad tík), ktoré sa používajú na terasy, no žiaľ, ťažia sa v ohrozených dažďových pralesoch.

Jednou z mála nevýhod tohto materiálu je, že aj keď vzhľadovo pripomína drevo, predsa len ide o jeho imitáciu.


Kríženec dreva a plastu

266437
Deceuninck

Protišmyková úprava povrchu je dôležitá najmä v okolí bazéna.

 

Iné možnosti
Prvou a najbežnejšou voľbou pri premýšľaní, čím zakryť povrch terasy, je drevo. Prírodný materiál je prírodný materiál, má však aj svoje rozmary – môže „pracovať“, krútiť sa, nasiaknuť vodou. Existuje množstvo druhov dreva, ktoré sa líšia cenami, mechanickými vlastnosťami, ako aj výdržou. V zásade však treba dodržať základné pravidlo: drevo treba odborne konzervovať, zaistiť jeho odvodnenie a pravidelne sledovať jeho stav. Časom sa z neho totiž stráca impregnácia a drevo môže sivieť alebo rovno podľahnúť skaze.
Pri keramickej dlažbe si najprv overte, či sa hodí do exteriéru. Záleží na jej nasiakavosti a mrazuodolnosti (tieto dve vlastnosti spolu súvisia, pretože ak dlažba ľahko nasiakne vodou, mráz spôsobí jej popraskanie). Rovnako dôležité sú aj odolnosť proti opotrebeniu a protišmyková úprava.
Betónová dlažba je vcelku lacná a môžete si vybrať zo širokej farebnej škály. Betón dnes dokáže úspešne imitovať drevo, tehly aj keramiku. Dlažba sa vyrába impregnovaná, čo ju chráni pred znečistením.
Dlažba z pálených tehál pôsobí na pohľad teplým, útulným, takmer stredomorským dojmom. Je dosť odolná. Nevýhodou je, že sa na nej môžu objavovať takzvané výkvety (vykryštalizované soli).
A nakoniec dlažba z prírodného kameňa – je zo všetkých možností najdrahšia, najelegantnejšia a „najvznešenejšia“. Treba však počítať s náročnejším kladením.

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Farby, materiály Materiály Stavba a rekonštrukcia Štýl
Tagy: terasy
Zdieľať článok

Diskusia