Zdroj: WoodPlastic

Na čo myslieť pred stavbou terasy?

04. 11. 2021
Zdieľať

Terasa je akési externé rozšírenie domu – najmä v letných mesiacoch v sebe spája komfort interiéru s prísunom čerstvého vzduchu, so spevom vtákov a s krásnymi výhľadmi do záhrady. Premýšľate nad stavbou terasy? Dali sme dokopy 12 bodov, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť skôr, než začnete.

1. Umiestnenie terasy

Je výrazne limitované samotným domom. Najčastejšie sa stavia v bezprostrednej blízkosti domu. Samostatne stojaca terasa v príjemnom zákutí ďalej od domu má tiež svoje výhody. Ak však máte na výber, resp. terasu budujete popri rozsiahlej rekonštrukcii či plánujete novostavbu, myslite na vhodné umiestnenie.

Prečítajte si tiež
Pohodlný moderný dom s multifunkčnou záhradou vhodne zapadol do vidieckeho prostredia

Terasa v prirodzenom tieni stromov síce pôsobí na prvý pohľad ideálne, môže vám však priniesť starosti v podobe zvýšenej vlhkosti aj nutnosti odpratávania listov. Rovnako v prípade umiestnenia terasy k jazierku či bazénu myslite na dôkladnú izoláciu pred vlhkosťou.

Pohľad na terasu s chodníkom cez trávnik

Zdroj: Shutterstock

2. Orientácia

Terasa sa v našich klimatických podmienkach využíva najmä v letnom období. Ak si radi doprajete raňajky na terase, pokojne dajte prednosť východnej strane domu. Ak si, naopak, vychutnávate radšej večerné grilovačky s priateľmi, východná strana môže byť pre vás neskôr večer zbytočne chladná. Najdlhšie vám slnko bude zohrievať terasu orientovanú na juhozápad. V tropickom lete na nej však môže byť na nevydržanie, preto popremýšľajte nad tienením či zastrešením.

Terasa pred domo so slnečníkom a lehátkami

Zdroj: Miroslav Steiner

3. Architektúra

Dizajn terasy by mal vychádzať z architektúry domu. Rovnako sa inšpirujte aj materiálom využitým pri stavbe domu. Výborne vyzerá aj kontrast minimalistického domu s prísnymi tvarmi a mäkkej terasy z dreva. Ak si chcete postaviť terasu k drevenici, zvoľte tiež, logicky, drevo alebo prírodný kameň.

4. Podklad

Základom je správny podklad. Pred začatím realizácie budete potrebovať presne zmerať finálnu výšku terasy tak, aby plynule nadväzovala na prah domu. Zaznačte si ju pomocou šnúry natiahnutej na kolíkoch, ktoré ste používali pri vytýčení veľkosti. Šnúra by mala lícovať s hornou hranou terasových dosiek/podlahou/dlažbou. Následne sa pripraví výkop do cieľovej hĺbky.

Podklad terasy stavba

Zdroj: Shutterstock

Pod terasu musíte pripraviť vhodné podložie podľa zvoleného materiálu a technologického postupu – spravidla sa používa hrubý a jemný makadam, prípadne štrk, a následne piesok. Každá z vrstiev sa musí dôkladne zhutniť. Do jemného makadamu alebo piesku sa následne vkladajú betónové platne.

Ak plánujete terasu zastrešiť, už v tejto fáze zohľadnite zaistenie nosných trámov. Ak chcete z terasy následne prechádzať do záhrady, nezabúdajte na schody!

5. Veľkosť

Pred samotnou výstavbou či nákupom materiálu si dôkladne vyznačte, ako bude vaša terasa vyzerať v reálnej veľkosti. Pre rodinu, teda 4 až 6 osôb, a príslušenstvo, napríklad v podobe grilu, by ste mali rátať s rozlohou minimálne od 16 do 20 m². Pri použití rozmernejšieho nábytku, ako sú napríklad ležadlá, počítajte určite s väčšou plochou, od 25 m².

Prečítajte si tiež
Dom s átriom pomaly zrastá so záhradou a mení sa na krásnu obytnú krajinu

Veľkosť terasy by mala proporčne sedieť s veľkosťou záhrady, mala by zaberať maximálne jej tretinu. Použite značkovací sprej alebo kolíky a špagát. Umiestnite do navrhovaného priestoru pokojne aj nábytok, aby ste si vedeli predstaviť, či vám daný rozmer bude reálne postačovať. Nezabudnite na obrubníky, prípadne zábradlie, ak pôjde o vyvýšenú terasu. Aj týchto pár centimetrov vám môže vo finále chýbať.

Koľko miesta potrebujete na sedenie?

  • Pre dvoch. Na jeden stôl s dvoma stoličkami potrebujete priestor minimálne 1,5 × 2,5 m.
  • Pre štyroch. Jedálenský stôl so štyrmi stoličkami vyžaduje priestor minimálne 2 × 3 m.
  • Pre šiestich. Okrúhly stôl so šiestimi stoličkami vyžaduje priestor minimálne 3,5 × 3,5 m.
Projekt jednoúrovňovej terasy

Zdroj: Shutterstock

Jednoúrovňová terasa prepojená s domom. Posedenie je situované v zadnej časti a je chránené zástenami. Všimnite si malú úžitkovú hriadku na bylinky či zeleninu, ktorú tak môžete mať vždy poruke.

Projekt vyvýšenej terasy

Zdroj: Shutterstock

Vyvýšená terasa s malou letnou kuchynkou, pod ktorou z druhej strany za zástenou vzniklo miesto aj na záhradnú pohovku. Kuchynka je z oboch strán chránená stenami, ktoré sú zároveň piliermi zastrešenia.

6. Konštrukcia

V súčasnosti patria k najobľúbenejším WPC (drevoplastové) alebo drevené terasy. Ich konštrukcia je viac-menej podobná. Do poslednej vrstvy zhutneného podkladu sa ukladajú spomínané betónové platne s rozstupom približne 50 – 60 cm, ktoré budú držať nosné trámy terasy. Pri kladení platní treba dodržiavať prirodzený spád tak, aby sa voda nehromadila pri dome, ale odtekala z terasy dole. Na betónové platne následne idú nosné podkladové trámy.

Prečítajte si tiež
Ako si vytvoriť záhradu v stredomorskom štýle

Keďže sa podlahové dosky zvyčajne umiestňujú rovnobežne so stenou domu, nosné trámy umiestnite kolmo na stenu tak, aby vytvorili želanú oporu. Nosné trámy môžete izolovať pomocou hydroizolačnej fólie, ktorá zaistí ich dlhšiu životnosť (v prípade použitia prírodného dreva). Z materiálov si môžete vybrať WPC, smrekovec, douglasku, ale aj exotický a nesmierne trvácny bukit.

Stavba terasy

Zdroj: Shutterstock

7. Elektrina

Nebudete potrebovať externú elektrickú zásuvku napríklad na osvetlenie či gril? Týmto začnite. Dodatočná inštalácia elektriny môže narušiť výsledný estetický efekt aj skomplikovať pohodlie.

8. Konečná výška

Základom je dodržať vopred stanovenú konečnú výšku terasy tak, aby plynule nadväzovala na prechod do domu. Keďže sa terasa skladá z viacerých konštrukčných vrstiev, všetko si dôkladne prerátajte a zaznačte na papier, prípadne aj čiarkami na fasádu domu.

9. Dilatačné škáry

Medzi samotnou terasou a domom musí zostať minimálne 5 mm dilatačná škára, ktorá zaistí, že v prípade teplotných zmien a rozťahovania terasy vplyvom horúčav či pôsobenia vlhkosti sa neohrozí jej konštrukcia ani fasáda domu. Dilatačná škára je tiež nutná na odvetranie podložia, teda priestoru pod terasou.

Stavba terasy

Zdroj: Shutterstock

10. Spád

Terasa musí byť správne vyspádovaná – tak, aby sa zrážková voda nehromadila pri dome, ale prirodzene odtekala smerom od domu. Odporúča sa spádovanie aspoň 2 %. Nie však viac ako 5 %, aby terasa zostala bezpečná. Ako spádovanie dosiahnete? Pomôžu vám opäť špagát a kolíky. Na kolík najbližšie k domu (pri najbližšej betónovej platni) uviažte špagát vo výške horného okraja tejto betónovej platne. Kolíky si následne vytýčte na každý 1 m. Na každom ďalšom kolíku špagát priviažte o 2 cm nižšie. Opakujte, až kým neprídete na koniec terasy.

Prečítajte si tiež
Testovali sme záhradné BBQ udiarne. Aké sú ich najväčšie výhody?

11. Obrubník

Ohraničenie terasy tiež závisí od materiálu zvoleného na konštrukciu. V prípade betónovej terasy môže ísť o betónové obrubníky, prípadne palisády, drevená môže byť zakončená drevenými obrubníkmi vysypanými napríklad aj kamennou drvinou, prípadne upravenými do podoby kvetináčov; dajú sa použiť aj prefabrikované záhonové obruby, do ktorých môžete vysadiť popínavky s opornou konštrukciou a zaistiť si tak prirodzené súkromie. Tiež nezabúdajte na dostatočnú dilatačnú medzeru v závislosti od rozmerov terasy – min. 5 mm. Ak staviate napr. terasu z WPC, obrubníkom začnite. V prípade menšej drevenej terasy môžete obrubník pokojne nechať na záver.

Drevená terasa

Zdroj: Shutterstock

Pod čielka drevenej terasy môžete urobiť úzky drenážny pás z lámaného kameňa, ktorý oddelí trávu od terasy. Treba ho však urobiť tak, aby sa dalo jedným kolieskom kosačky chodiť po niečom pevnom (napríklad pás z pálených tehál alebo širšie obrubníky).

Oblúk terasy a trávnik

Zdroj: Shutterstock

Pri výškových rozdieloch terasovej podlahy a terénu vzniká problém pri kosení trávnika. Okraj terasy treba vždy dokosiť ručnou kosačkou. Aby ste sa tomu vyhli, pri stavbe terasy urobte napríklad takéto opatrenie.

12. Materiál, ktorý vydrží

Kým počas leta sa povrch terasy rozpáli až na 40 °C, v zime, naopak, musí odolať niekedy i tridsaťstupňovým mrazom. Týmto podmienkam by mal zodpovedať materiál, pre ktorý sa rozhodnete. Kupujte výhradne ten, ktorý je vhodný do exteriéru.

Prehľad materiálov

DREVO

drevo

Zdroj: Shutterstock

Máte na výber z desiatok možností – môžete si vybrať lokálne (borovica, smrek, smrekovec…), ale aj exotické drevo, ktoré sa spravidla vyznačuje väčšou odolnosťou.

VÝHODY

  • ekologické a prirodzené riešenie,
  • drevo získa časom svoju patinu a ešte elegantnejší vzhľad,
  •  jednoduché konštrukčné riešenie.

NEVÝHODY

  • nutná pravidelná starostlivosť,
  • po niekoľkých sezónach a nedostatočnej starostlivosti, prípadne väčšom namáhaní, sa z terasy môžu uvoľňovať triesky.

DREVOPLAST (WPC)

Drevoplast

Zdroj: Shutterstock

Kompozitný materiál vyrábaný z dreva a polyméru má mnoho výhod. Môžete si vybrať z veľkého množstva prírodných odtieňov, ale aj rôznych farieb.

VÝHODY

  • praktické a cenovo dostupné riešenie,
  • odoláva poveternostným vplyvom, hnilobe,
  • prakticky bezúdržbový,
  • jednoduchá konštrukcia, dlhá životnosť.

NEVÝHODY

  • imitácia dreva a niektoré lacné riešenia nemajú dlhú životnosť,
  • vhodný pri tienistých severných orientáciách pretože jej povrch sa prehrieva, prípadne môže časom vyblednúť.

BETÓN

Betón

Zdroj: Premac

V tomto prípade máte tiež na výber. V súčasnosti sa do popredia dostávajú aj úplne minimalistické betónové terasy, ktoré pôsobia akoby nedokončeným dojmom. V ponuke tiež nájdete betónové imitácie kameňa, ktoré sú cenovo dostupnejšie ako prírodný kameň a jednoduché na údržbu.

VÝHODY

  • rýchle a relatívne cenovo dostupné riešenie,
  • minimálne náklady na údržbu.

NEVÝHODY

  • v lete sa rýchlo rozhorúči a drží teplo,
  • nakumulovaným teplom nechtiac vyhrieva aj dom,
  • v silných mrazoch môže popraskať.

DLAŽBA Z KERAMIKY ALEBO KAMENINY

Dlažba na kope

Zdroj: Shutterstock

Klasika, ktorá si nevyžaduje náročnú údržbu, jej položenie patrí k tým jednoduchším, navyše sa pomocou nej dá esteticky prepojiť interiér s terasou.

VÝHODY

  • široký výber farebnosti, dizajnu,
  • rôzne cenové hladiny – POZOR, presvedčte sa o protišmykovej úprave a dlhoročnej farebnej stálosti.

NEVÝHODY

  • nutná výraznejšia údržba aspoň dvakrát do roka – v škárach sa často hromadia nečistoty, môže sa tam usadiť mach, plesne,
  • pri poškodení dlaždice náročná výmena.

PRÍRODNÝ KAMEŇ

Prírodný kameň

Zdroj: Shutterstock

Mnohí preferujú kameň pre jeho nezničiteľnosť a krásu, siahajú po ňom zväčša milovníci rustikálneho štýlu.

VÝHODY

  • nadčasový vzhľad,
  • príjemný pri chôdzi, prírodný materiál,
  • dlhá trvácnosť,
  • nenáročná údržba.

NEVÝHODY

  • komplikovanejšia konštrukcia,
  • vyššie vstupné náklady.

Text: Zuzana Tureková, Katarína Paukeje

Foto: isifa/Shutterstock, Premac, Woodplastic

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: dlažbové materiály dlažby exteriérové dlažby kompozitné materiály stavebné materiály terasy Terasy WoodPlastic umiestnenie terasy vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia