Február v záhrade
Chlad a mráz neodmysliteľne patria k februáru. Teraz máte ideálnu príležitosť premýšľať nad tým, čo všetko si na jar vysadíte do záhonov, pretože už onedlho v záhrade rozkvitnú prvé jarné cibuľoviny...
Lieska kvitne už vo februári
Tento ker ste už určite objavili na prechádzke podhorskou prírodou. Okrem chutných plodov (lieskové oriešky) lieska (Corylus avellana) láka aj žltými jahňadami, ktoré sa objavujú na konárikoch práve vo februári – ide o samčie kvety, ktoré šíria peľ do okolia. Lieska dorastá do piatich metrov. Uprednostňuje zásadité pôdy bohaté na humus. Výborne znesie aj polotieň či tieň. Lieska obyčajná vynikne skôr na vidieku, do moderných mestských záhrad je vhodnejší jej kultivar ‚Contorta‘ s pokrútenými konármi. Ak máte v rodine alergika, myslite na to, že peľ tejto dreviny je veľmi agresívny.Zima patrí bordovej
Zdá sa vám zima farebne jednotvárna? Nemusí to tak byť, ak máte v záhrade okrasné kry ako jazmín nahokvetý, kalina voňavá či hamamely, ktoré kvitnú aj v zimnom čase. Okrem vždyzelených listnáčov a rozličných kultivarov ihličnanov zaujímavým oživením záhrady môžu byť bordové odtiene listov mahónie (Mahonia aqufolium). Ak máte radi farebnosť, nezabudnite na túto dlhovekú a pestovateľsky nenáročnú drevinu už pri plánovaní výsadby. Mahóniu vysádzajte na jar s koreňovým balom. Ak už krášli vašu záhradu, pravidelne ju zrezávajte, a keď nemrzne a je slnečno, doprajte jej zimnú zálievku – predĺžite tak jej životnosť.
Kurkuma – Ázia v byteDo sortimentu izbových rastlín len nedávno pribudla atraktívna kurkuma (Curcuma alismatifolia). Jej najväčším lákadlom sú vrcholové súkvetia, na ktorých sa prekrývajú ružové listene, pričom dolná časť súkvetia je zelená. Kurkuma kvitne od júna do septembra. V pôde má hľuzu, z ktorej vyrastajú vzpriamené a tuhé kopijovité listy. Rastlina si žiada svetlé a teplé miesto, ideálne sú obývacie izby s orientálnym nádychom, pôsobivá je aj vo vstupných priestoroch. Kurkumu možno pestovať aj na okennom parapete. Substrát by mal byť stále mierne vlhký (najmenej na jeseň), raz týždenne rastlinu prihnojte. Aby kurkumu nenapádali roztoče, zabezpečte jej vyššiu vzdušnú vlhkosť.
Vo februári nezabudnite:
|
Zimné vázy
Pohrajte sa so zimou a vytvorte si zaujímavú dekoráciu do obývacej izby. Vložte do vázy rezané kvety bielej farby (napríklad zornice). Tie doplňte vybielenými konárikmi alebo halúzkami (napríklad z ihličnanov či vždyzelených drevín), ktoré sú obalené umelým snehom. Atraktívnosť takého aranžmánu zvýraznia drobné biele perličky.
Žerucha za oknomVlastnoručne vypestovanou čerstvou vňaťou žeruchy (Lepidium sativum) plnou vitamínov sa môžete zásobiť aj teraz. Do veľkej misky s navlhčenou vatou alebo výživným substrátom nasypte niekoľko semien žeruchy a denne ich roste vlažnou vodou. Semená dobre klíčia na svetle, preto ich nezakrývajte ani nezasypávajte zeminou. Ak misku umiestnite do blízkosti okna, prvú vňať budete zberať už po týždni.
Nebezpečný sneh
Hoci je sneh v záhrade potrebný (pretože chráni pred chladom a mrazom), môže byť aj škodlivý, najmä pre vzácnejšie ihličnany. Čerstvo napadaná biela posýpka nie je nebezpečná, ale ak sa strieda mráz s odmäkom, vznikne akýsi tuhý pancier, ktorý môže zdeformovať alebo zlomiť ihličnan. To isté hrozí, ak padá ťažký, mokrý sneh. Preto ho treba z konárov odstrániť okamžite po napadnutí. Stĺpovité a krovité druhy a kultivary ihličnanov pred silnejším snežením radšej pevne zviažte. Ručne alebo metlou odstraňujte sneh aj z nízkych, zakrpatených ihličnanov, ktoré sa často pestujú v skalkách.