Zdroj: Shutterstock

Záhradkári, pozor! Viete, čo všetko máte urobiť v záhrade na jeseň?

24. 09. 2021
Zdieľať

Možno ste zachytili diskusie objavujúce sa posledné približne dva roky a týkajúce sa kosenia trávnika (ako často a na akú výšku), ale i jesenného vyhrabávania lístia z neho. Nekosiť, mať radšej lúku a nechať lístie na tráve aj cez zimu, aby mal hmyz čo jesť a našiel skrýše, iste má zmysel, ALE... Ako všetko, i tieto odporúčania je potrebné vnímať v kontexte.

Z trávnika lúka nekosením nevznikne, lúka sa zakladá podobne ako samotný trávnik. Síce sa kosí iba dvakrát za rok, ale je na ňu potrebný iný typ kosačky ako na bežný trávnik. A aj kliešťov je v nepokosenej tráve oveľa viac. Takže ak chcete s deťmi hrávať futbal či iné hry, trávnika sa nevzdávajte. Potravu pre hmyz môžete „vysadiť“ v trvalkovom záhone alebo vyhraďte malú plôšku i lúke. Podobne je to na jeseň. Ak si trávnik nechcete dať zničiť hnilobou, treba z neho pred príchodom zimy lístie dôkladne pohrabať, inak trávu zaľahne a do jari na niektorých miestach zadusí aj s koreňom. Skrýše pre hmyz vytvorte radšej inde, napríklad namulčovaním okrasných záhonov zhrabaným lístím alebo ponechaním kôpky lístia a iného rastlinného materiálu v rohu záhrady, kde nefúka. A čo všetko vás ešte na jeseň čaká?

Prečítajte si tiež
Ako si vytvoriť záhradu v stredomorskom štýle

Zeleninová záhradka na jeseň

Práca, ktorú spravíme teraz, nám pomôže zabezpečiť aspoň nejaké domáce zásoby na zimu, prípadne aj na dlhšie. Pred príchodom mrazov zozbierame, očistíme a uskladníme všetky druhy koreňov a plodov citlivých na teploty pod nulou. Len odolné plodiny, ako je pór, ružičkový kel alebo petržlen, ešte nepotrebujú ochranu pred chladom alebo škodcami.

Zbieranie rukola

Zdroj: Shutterstock

Šalátovú zeleninu prikryjeme plastovými krytmi (hoci aj zo zrezaných PET fliaš) a hlúbovú zeleninu chránime netkanou textíliou proti holubom. Hlávky artičok prikryjeme slameným mulčom. Pôdu nenechávame „holú“, nevyužitú. Zasejeme a zasadíme plodiny, ktoré prezimujú a zabezpečíme si tak vítanú skorú úrodu. Nevyužité plochy prikryjeme mulčom alebo vysejeme rastliny zeleného hnojenia. V teplejších oblastiach zasejeme rýchlorastúcu listovú zeleninu, napríklad špenát, rukolu, mizunu, horčicu a iné orientálne šaláty, z ktorých budeme až do väčších mrazov zberať mladé lístky.

Semienka vysievame riedko priamo do pôdy, prípadne po zbere letnej úrody do použitých pestovateľských vriec a kvetináčov, prikryjeme ich fóliou alebo netkanou textíliou. Zber listov tiež predĺžime, ak na neskoré pestovanie využijeme skleník či parenisko.

Prikrývanie záhonov

Zdroj: ISIFA

Prikryjeme záhony

Do pôdy môžeme teraz zapracovať kompost alebo hnoj. Aby roztápajúci sa sneh nevyplavil dôležité živiny, vysejeme rastliny zeleného hnojenia, ktoré pôdu ochránia, a zapracujeme ich do nej v predjarí.

Sadenie cibule

Zdroj: ISIFA

Predpestujeme cibuľu a cesnak

Vysejeme ozimné odrody cibule, napríklad odroda ‚Snowball‘, a vysadíme jesenné odrody cesnaku. V teplých polohách a priepustných pôdach vysadíme aj časť cibule sadzačky. Pôda by mala byť primerane priepustná, aby na nej počas zimy nestála voda, inak cibule vyhnijú.

  • Pozberáme tekvice a uskladníme ich vo vnútri, pri teplote do 10 °C vydržia niekoľko týždňov až mesiace.
  • Zozbierame mrkvu, červenú repu a zeler. Vykrútime im listy a korene uskladníme v mierne vlhkom piesku v plastových debničkách. Skladujeme pri teplote okolo 4 °C.
  • Vyberieme, očistíme a odložíme záhradné kolíky, siete na pestovanie i zakrývanie.
  • Zo záhonov odstránime zvyšky rastlín i buriny.

Ovocniny pred zimou

Skôr ako príde mráz, pozberáme všetko ovocie zo záhrady s výnimkou mišpúľ a trniek, tie sú najlepšie a najchutnejšie, až keď prejdú mrazom. Ostatné ovocie by mráz celkom znehodnotil. Neskoré slivky, maliny môžeme mraziť, zavárať, použiť na pyré alebo džem. Z neskorého hrozna vyrábame mošty, víno, sušíme alebo v jednej vrstve odložíme do chladnej miestnosti na neskôr, vydrží niekoľko týždňov.

V tomto období pozberané jablká, hrušky a duly sú už vhodné na dlhodobé uskladnenie, vždy však skontrolujeme, či nie sú obité alebo napadnuté hnilobou či škodcami. Poškodené kusy spracujeme, okrem pyré a mrazenia ich napríklad i sušíme. Pár kúskov menších či deformovaných plodov necháme na strome pre vtáctvo.

Jablká červené na trhu

Zdroj: ISIFA

Upratovanie pod stromami je tento mesiac dôležité nielen kvôli vzhľadu záhrady, ale zohráva veľkú úlohu aj pri prevencii prezimovania chorôb a škodcov, ktoré by na jar znova spôsobili škody. Pripravíme tiež jamy na výsadbu nových ovocných stromov a krov. Vysádzame kontajnerované, ale i voľnokorenné jedince, ktoré sa dajú zakúpiť iba na jar alebo práve teraz na jeseň.

Do konca mesiaca pozberáme všetky (aj neskoré) odrody jabĺk a hrušiek. Jablká sú dozreté, keď nám pri uchopení a jemnom pootočení ostanú v ruke. Hrušky potrebujú mierne potiahnuť alebo „zalomiť“ smerom hore, keďže sa môžu zberať aj nie úplne dozreté, pretože dozrejú počas skladovania.

Vhodné uskladnenie

Jablká a hrušky skladujeme ideálne v jednej vrstve v plastových debničkách alebo na latkových roštoch. Medzi jednotlivými plodmi necháme malé medzery, tie sú prevenciou šírenia hniloby. Vhodné je tmavé, vzdušné a chladné miesto s teplotou cca 5 ⁰C a vysokou vzdušnou vlhkosťou, kde nie sú hlodavce, napríklad garáž, pivnica alebo zateplený záhradný domček. Ovocie pravidelne kontrolujeme, či nie je napadnuté hnilobou alebo plesňou, takéto plody vyhodíme.

Prečítajte si tiež
Aby si rozšírili obytný priestor, nechali si v záhrade postaviť malý pavilón s kuchynkou a posedením

Očista pod stromami

Spod stromov vyhrabeme zhnité popadané plody a vyhodíme. Neskôr, keď opadnú i listy, pohrabeme ich tiež. Ak boli jablká alebo hrušky napadnuté hubovým ochorením chrastavitosťou, listy zakopeme na konci záhrady hlboko do pôdy alebo spálime, napríklad v krbe. „Zdravé“ lístie uložíme do plastových vriec, ktoré prepichneme na niekoľkých miestach vidlami, navlhčíme a necháme vonku, postupne sa rozloží na listovku. Tú potom na jar použijeme ako mulč okolo okrasných rastlín.

Napadnuté zelené jablko

Zdroj: ISIFA

Rozmiestnime lepové pásy

Kmene jabloní, hrušiek, sliviek a čerešní obalíme lepovými pásmi, ktoré sa dajú zakúpiť pokryté lepom už hotové, alebo si ich pripravíme sami doma. Lep zabráni čerstvo vyliahnutým nelietavým samičkám menšieho sivastého motýľa piadivky jesennej vyliezť do koruny stromu, kde po oplodnení kladú pod trhliny kôry vajíčka. Húsenice na jar požierajú mladé listy a spôsobujú škody.

Lepové pásy na stromy

Zdroj: ISIFA

Skontrolujeme oporné tyče

Pred príchodom jesenných vetrov skontrolujeme stabilitu, či oporné tyče pri mladých stromoch pevne držia a neobtierajú sa o kmeň alebo vetvy, čo by mohlo poškodiť kôru. Tiež sa uistíme, či úväzy nebránia v raste. Ak áno, primerane ich povolíme alebo nahradíme. Skontrolujeme tiež pevnosť oporných stĺpikov drôtených opôr pre maliny a iné takto pestované ovocie.

  • Vystriháme výhony záhradných černíc a iných hybridných bobuľovín, ktoré mali plody tento rok, a necháme len nové výhony.
  • Slamu a drevené piliny od kmeňov stromov odnesieme na kompost, aby sme zabránili hniezdeniu myší a hrabošov, ktoré by ohrýzali kôru alebo korene.
  • Zo stromov odstránime mumifikované plody, aby sa z nich na jar neuvoľňovali choroboplodné zárodky, a tým nepoškodili nové výhonky a kvety.
  • Zo stromov ostriháme suché alebo choré vetvy s výnimkou slivkovitých, ktoré orežeme na jar, vtedy sa lepšie zahoja prípadné rany a zníži sa riziko glejotoku a infekcie.
  • Z celoročne plodiaceho jahodoviska odstránime starú slamu a vytrhané nové šľahúne použijeme na vyplnenie medzier medzi rastlinami (ochrana pred mrazmi).
  • Kry čiernych ríbezlí môžeme prerezávať odteraz až do neskorej jesene. Červené ríbezle a egreše prestriháme hneď po opadaní lístia.

    Oporné tyče

    Zdroj: ISIFA

Okrasné záhony

Keď trvalky a letničky v okrasných záhonoch odumrú, je potrebné záhon upraviť a vyčistiť od odumretých zvyškov a buriny. Môžeme ale ponechať tie stonky a plody, ktoré budú atraktívne aj v zime. Zároveň poskytnú úkryt užitočnému hmyzu alebo potravu pre vtáctvo. Chúlostivé rastliny, hľuzy alebo cibuľky vyberieme z pôdy alebo chránime pred zimou pomocou mulču z lístia, slamy či čečiny.

Vidly v zemi

Zdroj: ISIFA

Burinu medzi okrasnými rastlinami, ktorú nevieme vytrhnúť ručne, podoberieme vidlami, v malých medzerách ručnou lopatkou. Spod trsov trvaliek sa snažíme vyťahať pýr a iné plazivé buriny. Pracujeme, keď je pôda vlhká. Niektoré trsy bude potrebné vybrať, miesto, ale i samotný trs ručne očistiť od prerastených koreňov burín. Na vyčistené stanovište vysadíme buď celý trs, alebo ak je veľký, jeho časť odobranú z vonkajšej strany.

Počas teplejších a suchých jesenných dní môžeme upraviť záhony preriedením rozrastených trvaliek, ich rozsadením či premiestnením, prípadne záhon doplníme o nové druhy. Sadíme tiež cibule jarných kvetov.

Rozprestrieme mulč

Po ukončení jesenných úprav rozprestrieme pomedzi trvalky listovku alebo vrstvu kompostu. Záhon bude pôsobiť upravene a do budúcna sa zlepší štruktúra i priepustnosť pôdy. Vďaka mulču porastie i menej buriny, čo uľahčí pletie.

Vyberanie cibuliek

Zdroj: ISIFA

Vyberáme cibule a hľuzy

Z pôdy vyberieme hľuzy gladiol, georgín a iných chúlostivých cibuliek a hľúz. Rozložené ich pod strechou necháme obschnúť. Uskladníme ich v papierových vreckách alebo sieťovkách na suchom, chladnom, ale pred mrazom chránenom mieste.

  • Vytiahneme a očistíme opory pre rastliny a odložíme ich na miesto chránené strechou.
  • Pozbierame a zničíme listy ruží napadnuté čiernou škvrnitosťou, pretože spóry tejto huby prezimujú a v ďalšom roku infikujú nové listy.
  • Mierne ostriháme chúlostivé rastliny v kvetináčoch, napríklad pelargónie či fuksie (ak boli v pôde, presadíme ich najskôr do kvetináčov). Prenesieme ich na svetlé pred mrazom chránené miesto, napríklad do skleníka pri dome, zimnej záhrady alebo chladnejšej vstupnej chodby.
  • Chúlostivým rastlinám, ktoré nie je možné vykopať, doprajeme zimnú prikrývku z lístia, slamy či čečiny (ruže, pivónie…).

Režeme

Keď listnatým drevinám opadajú listy, dobre uvidíme ich tvar aj jednotlivé konáre a vieme tak lepšie posúdiť, čo treba orezať. Všetko, čo súvisí s ohrozením zdravia rastliny alebo našej bezpečnosti, orežeme ako prvé. Rez v tomto období posilní v budúcom roku rast mladých výhonov, čím ovplyvníme želaný celkový tvar dreviny, prípadne začneme s obnovou starších kusov.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na rušnej ulici v Trnávke: Ako prestavať polovicu dvojdomu, aby ste mali dosť miesta a súkromia?

Harmonogram prerezávania zároveň prispôsobujeme obvyklému termínu kvitnutia jednotlivých druhov. Počas chladných mesiacov nerežeme vždyzelené dreviny ani dreviny s tenkými a jemnými konárikmi, pretože ich následne môže poškodiť mráz. Vyhneme sa tiež rezu čerešní a všetkých druhov rodu Prunus, aby sme ich nevystavili riziku napadnutia hubovou chorobou Chondrostereum purpureum (biela hniloba dreva).

Správne nástroje sú základ úspechu. Používame nožnice určené na konkrétny typ rezu, vďaka čomu bude rez čistý a hladký. To znižuje riziko infekcie. Konáre s priemerom viac ako 1,5 až 2 cm režeme pomocou väčších pákových nožníc.

Úprava malých krov

Ostriháme odkvitnuté kvetenstvo, odumreté či poškodené výhonky hustých vždyzelených rastlín, ako je napríklad levanduľa, tak ich udržíme kompaktné. S hlbším rezom ale počkáme až na jar. Ak by sme rezali hlbšie teraz, rastlina môže vyhnať nový obrast, ktorý následne zničí mráz.

Strihanie ruží

Zdroj: Shutterstock

Režeme popínavé ruže

Po odkvitnutí popínavých ruží odstránime odumreté a slabé výhonky a vyviažeme silné stonky. Ak rastlina naďalej pôsobí prehustene, odstránime jeden alebo dva naozaj staré výhony, a to až od bázy v dolnej časti. Rezom odstránime aj všetky bočné odkvitnuté výhonky, a to na dve tretiny ich dĺžky.

Prečítajte si tiež
Svoje šťastie našli v dome na Malorke s pôsobivou dovolenkovou atmosférou

Bezpečnosť nadovšetko

Jeseň je ideálnym obdobím na previerku stavu drevín a odstránenie odumretých a chorých konárov, ktoré by sa mohli zlomiť či padnúť. Hľadáme aj vetvičky poškodené vetrom či inak polámané, tie tiež zrežeme. Skrátime ich obvykle po zdravé očko (puk) alebo vedľajšiu vetvu.

Rezanie krovov

Zdroj: ISIFA

Pozor na zimné škody

V exponovaných lokalitách a miestach výsadby skrátime stonky vysokých krov ako sú budleja, kríkové ruže a hortenzie, už teraz, hoci správne sa majú rezať až na jar. Účinne tak predídeme škodám spôsobeným zimnými víchricami, ktoré môžu rastliny polámať alebo „rozkývať“ a poškodiť mladé korienky.

  • Tesne pri kmeni odrežeme výhonky vyrastajúce z podnoží štepených rastlín.
  • Okrasný vinič režeme po opadaní lístia, pretože už skoro na jar začne prúdiť miazga, ktorá by pri reze v tom období z rán vytekala.
  • Začneme s tvarovaním mladých stromčekov. Bočný obrast odstránime tesne na kmeň do výšky, do akej chceme zapestovať korunu, ponechané výhony skrátime o tretinu až polovicu. Odstránime tiež mŕtve, poškodené alebo nevhodne umiestnené vetvy.
  • Dreviny, ktoré na danom mieste potrebujú neustály zostrih, pretože ho prerastajú, vymeníme za menšie a pomalšie rastúce druhy, s ktorými nebude toľko práce.
  • Na rez menších konárov vo výške použijeme teleskopické nožnice, ťažšie úkony zveríme profesionálom.
  • Keď na konci sezóny odkladáme záhradnícke nožnice, čepele zakaždým očistíme – vydezinfikujeme bielym liehom a naolejujeme ich.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: Časopis Záhrada

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: mulčovanie okrasné kry ovocné stromy trávnik záhrada zelenina
Zdieľať článok

Diskusia