Tipy na úspory v kuchyni

18. 05. 2007
Zdieľať

Prevádzka kuchyne je energeticky náročná záležitosť, a to predovšetkým kvôli domácim spotrebičom. Elektrické spotrebiče sú prirodzenou súčasťou nášho životného priestoru. Väčšina z nás si bez nich nevie predstaviť prácu ani relax. Ich využívanie nás však niečo stojí. A pri pohľade na účet za elektrinu si mnohí z nás pomyslia, že nie málo. V dnešnej kuchyni sa to spotrebičmi naozaj len tak hemží. Ak ich chcete využívať efektívne a mať spotrebu elektrickej energie pod kontrolou, skúste sa riadiť nasledujúcimi tipmi.




  • Sledujte účty. Základným predpokladom na zníženie spotreby energie je jej priebežné sledovanie a meranie. Pravidelne si zapisujte stavy vašich meracích zariadení. Umožní vám to sledovať vplyv úsporných opatrení na zníženie spotreby energie.


  • Vymeňte staré elektrospotrebiče za nové. Ak má vaša chladnička, práčka alebo mixér viac ako desať rokov, určite sa zamyslite nad kúpou nových spotrebičov. Keď si dobre vyberiete, môžete usporiť až 20 % energie.
{R1}

  • Pri kúpe spotrebičov neposudzujte len cenu a výkon, ale aj spotrebu energie, ktorú nájdete vyznačenú na priloženom energetickom štítku.


    Tipy na úspory v kuchyni

    93064



  • Uprednostnite sporák so sklokeramickou varnou doskou. Sporák s liatinovou platničkou je síce lacnejší, ale na svoju prevádzku potrebuje viac elektrickej energie. Platničky sa dlhšie zohrievajú, majú menej regulačných stupňov a po vypnutí ostávajú zbytočne dlho horúce. Sporáky so sklokeramickou varnou doskou sú energeticky úspornejšie.


  • Pri varení na elektrickom sporáku dbajte na to, aby bolo dno hrnca rovné. Veľkosť dna by mala byť rovnaká ako veľkosť varnej platne. Ak je priemer hrnca menší len o 3 cm, strata energie je až 30 %.



  • Tipy na úspory v kuchyni

    93062

    Používajte pokrievky. Bránia úniku tepla potrebného na varenie. Bez pokrievky budete na to isté varenie potrebovať trikrát viac energie.



  • Elektrickú rúru zapínajte vtedy, keď je to naozaj potrebné. Nie je nutné ju vyhrievať dlho pred začatím pečenia. Jedlo vkladajte do rúry hneď ako dosiahne potrebnú teplotu, po zhasnutí kontrolky termostatu.


  • Elektrický sporák zapínajte, keď je hrniec už na platni a vypínajte ešte pred koncom varenia.


  • Šetrite vodou. Aj týmto spôsobom sa dá ušetriť elektrická energia. Ak ste zvyknutí zohrievať liter vody tam, kde stačí štvrť litra, spotrebujete navyše 25 % energie.


  • Na prevarenie vody používajte rýchlovarnú kanvicu. Je to energeticky úspornejšie a rýchlejšie.


  • Dbajte na to, aby tesnenie dverí chladničky i mrazničky správne priliehalo a dvere nezostávali dlho otvorené. Otvárajte ich len v prípade, keď je to nutné. Poškodené tesnenia na chladničke treba vymeniť čo najskôr. Inak sa teplý vzduch nepretržite dostáva dnu, ochladzuje sa a zvyšuje spotrebu elektrickej energie.


  • Do chladničky vkladajte len vychladnuté potraviny. Kompresor chladničky, a teda aj odber elektriny sa zapína vtedy, keď teplota v chladenom priestore stúpne nad nastavenú teplotu.


  • Chladničku neumiestňujte do blízkosti sporáka alebo iného zdroja tepla. Čím nižšia je teplota okolia, tým nižšia je aj spotreba elektrickej energie. Chladničke a mrazničke neprospieva ani vlhké prostredie.


    Tipy na úspory v kuchyni

    93065



  • Teplotu v chladničke pomocou termostatu prispôsobte uskladňovaným potravinám – zbytočne nízka teplota zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Zníženie teploty o 2 oC predstavuje zvýšenie spotreby elektrickej energie asi o 15 %.


  • Odstraňujte námrazu. Ak chladnička nemá automatické odstraňovanie námrazy, mali by ste ju odstraňovať v pravidelných intervaloch. Centimeter hrubá námraza vo výparníku znamená zvýšenie spotreby energie na chladenie až o 75 %.


  • Zvoľte vhodnú veľkosť chladničky i mrazničky. Mali by byť zaplnené aspoň na 70 %. Inak chladíte prázdny priestor, a to je zbytočné plytvanie energiou a miestom v kuchyni.


  • Pri príprave jedál, ktoré sú náročné na prípravu, používajte tlakový hrniec. Viac ako 50 % úspora energie spočíva v skrátení času varenia a v tom, že po dosiahnutí zodpovedajúceho tlaku možno znížiť príkon.


  • Menšie množstvo riadu umývajte ručne. Nie však pod tečúcou vodou. Ak máte menej znečistený riad, voľte na umývačke riadu program s čo najnižšou teplotou.


  • Šetrite aj umývaním riadu v umývačke. Ak je napojená na teplú vodu, napríklad 60 oC, usporíte až 50 % elektrickej energie.


  • Vymeňte žiarovky za úsporné žiarivky. Sú síce drahšie, ale táto investícia sa vám vyplatí. Životnosť žiarivky je v porovnaní s klasickou žiarovkou až desaťnásobne dlhšia a energetická náročnosť o 80 % nižšia. Pri použití jednej 23 W kompaktnej žiarivky dokážete ušetriť až 1 455 kWh elektrickej energie, čo je pri súčasných cenách viac ako 500 korún ročne.


  • Využívajte nočný prúd. Ohrievače vody a elektrické vykurovacie systémy bývajú naprogramované tak, že sa zapínajú v čase lacnejšej tarify. V špičke si energetické závody účtujú viac, preto sa naučte využívať práčku alebo umývačku v „lacnejšom čase“.


  • Viete, ktoré spotrebiče vo vašej domácnosti nepretržite odoberajú elektrický prúd. Nie všetko, čo nepracuje, je naozaj vypnuté. Mnohé z elektrospotrebičov odoberajú elektrickú energiu, aj keď sú na pohľad v pokoji. Buď sú v „stand-by“ polohe, alebo majú transformátor, ktorý ich dobíja. Nežiaducemu odberu energie zabránite len vytiahnutím spotrebiča zo zásuvky.




Energetické triedy
Spotreba elektrickej energie je pri nových typoch domácich spotrebičov výrazne zredukovaná. Ak vlastníte starší typ chladničky či elektrickej rúry a uvažujete o kúpe novej, všímajte si nielen jej objem, výkon a cenu, ale aj to, do ktorej energetickej triedy výrobok patrí. Energetické triedy sú upravené podľa smerníc vydaných Európskou úniou. Každý výrobok by mal byť označený energetickým štítkom, ktorý vás informuje o výške spotreby elektrickej energie daného spotrebiča. Jednotlivé triedy sú označené veľkými písmenami od A do G, pričom do triedy G patria zariadenia s najvyššou spotrebou elektrickej energie. Na súčasnom trhu už len ťažko nájdete spotrebiče patriace do tried E, F a G, pretože počas posledných šiestich rokov Európska únia obmedzila a napokon úplne vylúčila predaj týchto druhov spotrebičov. Výrobok s označením A+ alebo Super A patrí do najúspornejšej energetickej triedy, to znamená, že v porovnaní s ostatnými výrobkami má viditeľne menšiu spotrebu elektrickej energie. Napríklad chladnička patriaca do triedy A+ má spotrebu o 25 % menšiu ako jej ekvivalent v triede A a o 45 % menšiu ako chladnička patriaca do triedy B. Prvé dve energetické triedy A+, prípadne Super A až B patria k najúspornejším.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa sporák úspora energie
Zdieľať článok

Diskusia