Živý materiál
Každý jeden strom je originál, má jedinečné zafarbenie dreva a originálny vzor vytvorený drevnými vláknami. Drevo je živý prírodný materiál, a preto je prirodzené, keď sa vyskytnú drobné, no niekedy i výrazné odchýlky vo farbe i štruktúre rovnakého druhu dreva. Pri výrobe dreveného interiérového zariadenia treba dbať o to, aby sa v jednej sérii použil rovnaký odtieň dreva a prípadné farebné rozdiely nekazili celkový dojem. Pôsobením svetla drevo oxiduje a získava patinu. Pôvodná farba dreva tmavne, napr. čerešňové drevo získa svoju typickú tmavú červenú farbu až po určitom čase.
Drevo z buka je tvrdé a odolné. Poskytuje množstvo variantov, ktoré sa odlišujú farebným odtieňom a vzorom dreva. Vďaka tomu má buk v interiéri univerzálne použitie. Plochy z buka sa dobre kombinujú s inými materiálmi a zušľachtia každý moderný interiér. Parený buk získava po špeciálnej úprave typické ružové sfarbenie, ktoré dokáže príjemne otepliť farebne fádny interiér.
Dubové drevo má žltohnedú farbu a výraznú živú štruktúru, za ktorou sa skrýva sila stromu, ktorý rástol celé desaťročia (dub sa môže dožiť až 1 000 rokov). Je odolné, nepodlieha času ani móde a možno ho začleniť do každého interiéru.
Javor vyniká medzi ostatnými druhmi dreva svetlou, takmer bielou farbou a jemným žilkovaním. Kanadský javor je vďaka vysokému stupňu tvrdosti veľmi odolný proti opotrebovaniu. Plochy z javorového dreva odrazia svetlo do každého kútika v miestnosti a tým priestor opticky zväčšia.
Jaseň je charakteristický svojou svetlou farbou s nádychom do žlta a výraznou vláknitou štruktúrou. Drevo z jaseňa je veľmi húževnaté, husté a ťažké, je populárne najmä v severských krajinách. Veľmi sa osvedčilo jeho použitie na exponovaných plochách, napr. v telocvičniach.
Hruška je typická svojou nápadnou červenohnedou farbou a kontrastnou štruktúrou. Poskytuje pestré možnosti použitia, od hravého až po veľmi elegantný interiér. Pri vhodnom morení môže imitovať vzácne drevá, napr. mahagón. Veľmi dobre sa kombinuje so svetlými plochami.
Čerešňové drevo má červenoružovú až červenohnedú farbu a je popretkávané jemnými žilkami, čím vzniká jeho typický, veľmi estetický a exkluzívny vzhľad. Pôsobením vzduchu drevo postupne stmavne, jemná svetločervená sa zmení až na vínovočervenú farbu a priestor zaplaví teplom. Čerešňové drevo možno kombinovať so štylizovaným, ale i moderným nábytkom.
Orech patrí medzi tmavé elegantné povrchy s nádhernou kresbou, ktorú môže zvýrazniť vysoký lesk laku. Uplatní sa v klasických luxusných interiéroch, ale v súčasnosti čoraz viac aj v modernom interiéri, najmä v kombinácii so svetlými plochami krémovej farby.
Breza vďaka svojej svetlej farbe a premenlivej hre matných a trblietavých plôch v štruktúre dreva rozjasní a osvieži každý priestor. Brezové drevo odovzdá modernému interiéru severský chlad a dôstojnosť, ale možno ho kombinovať aj s rustikálnym nábytkom.
Borovica a smrek sú v našich podmienkach veľmi rozšírené a dostupné dreviny, a preto sa najčastejšie používajú na výrobu masívneho nábytku a obkladových prvkov. Drevo zo smreka a z borovice patrí medzi mäkké drevá. Obľúbili si ho najmä zástancovia masívneho nábytku a vidieckeho štýlu. Pri zariaďovaní sezónneho domčeka sa smrek aj borovica uplatnia naozaj všade: počnúc podlahou, cez obklad stien až po nábytok.
Ponuka exotických drevín je nepreberná. Dreviny sa rozdeľujú do skupín podľa farby dreva na bieložlté, svetlohnedé, hnedé, červené a tmavé drevo a na korenice. V reprezentatívnych a luxusných interiéroch nájdeme napr. hnedý tík, červené merbau, pásikavé zebrano, tmavé wenge a makasar a nádherné vzory korenicového dreva.