Vagón s kapitánskym mostíkom
Jednogeneračný rodinný dom pre štvorčlennú rodinu, ktorý sme tentoraz navštívili, svojím tvarom pripomína vagón s kapitánskym mostíkom. Skôr ako vznikol nadčasový projekt rešpektujúci potreby a záujmy všetkých členov domácnosti, prebehlo mnoho diskusií investorov s architektom. Majitelia sa v zhode s autorom rozhodli pre vyslovene moderné riešenie vrátane kompletného technického zázemia.
Rodina najprv žila v takmer ideálnom byte, ku ktorému patrila dokonca aj záhradka. Keď sa naši hostitelia rozhodli pre presun do hlavného mesta, dlhých dvanásť mesiacov sa pokúšali nájsť rovnaké bývanie. „Všetko už hotové bolo slabšie ako to, na čo sme boli zvyknutí, takže sme sa nakoniec rozhodli pre vlastnú stavbu,“ prezradila nám majiteľka. S pozemkom problém nemali, najviac im vyhovovala parcela v tesnom susedstve parku, o ktorej sa dozvedeli náhodou a odkiaľ sa dobre dochádza za prácou i do školy.
„Od začiatku nám bolo jasné, že potrebujeme dom s veľkým obývacím priestorom a zvukovo oddelenou pracovňou. Mojou ďalšou požiadavkou bolo žiť dole – na prízemí a spať hore, aby som sa čo najmenej nabehala po schodoch. Aj preto nájdete v našom dome dve detské izby. Tá prvá, situovaná hneď vedľa kuchyne, je akousi detskou pracovňou, učebňou i herňou, deti si tu poobede robia úlohy a ja som s nimi pritom v kontakte, aj keď mám nejakú prácu v kuchyni. Na hornom podlaží dcéry v samostatnej spálni vlastne len prespávajú,“ pokračovala pani domu.
Srdce domu bije v jedálni
Život rodiny sa točí okolo jedálenského stola, ktorý stojí uprostred rozľahlej reprezentatívnej časti domu. V jedálni, otvorenej až k obline strechy, sa pretínajú komunikačné línie domu. Oceľovo-drevené schodisko spája dennú a nočnú zónu. Posuvnými dverami v zasklenej stene môžeme vstúpiť do záhrady. Priamo na jedáleň nadväzuje nielen kuchyňa, ale aj obývacia izba a vstupný priestor. „Dispozičné usporiadanie obdĺžnikového domu, ktoré sme tvorili spoločne s majiteľkou, ctí potrebu súkromia každého člena domácnosti aj spoločnú záľubu rodiny v prijímaní návštev. Podarilo sa nám vyriešiť spojenie jedálenského priestoru, kuchyne, obývačky a vstupu tak, aby sa život v jednotlivých zónach nerušil. Preto je napríklad možné sledovať televízny program v kuchyni aj v obývacej izbe súčasne. Rozhodujúci je spôsob života užívateľov, ich návyky a obľúbené rituály, aj keď sa pri ich akceptovaní niekedy dostaneme do rozporu s klasickými architektonickými zásadami,“ povedal nám autor projektu Ing. arch. Ondrej Greguška z pražského ateliéru Abitare, ktorý dom kompletne realizoval.
Hra oblúkovArchitektonický projekt domu s dvoma tesne spojenými časťami v tvare kvádra je ukotvený v minimalistickom základe, ale nie v zmysle úplne čistej formy. „Použili sme tvarové prvky, ktoré sú dekoratívne. Strecha má tvar kruhového výseku, podobne, ale smerom dovnútra je zaoblená severná stena nižšieho krídla. Jej elegantnú krivku zdôraznila nielen vznosná titánzinková fasáda, ale aj okno, ktoré vedie do spojovacej sekcie oboch krídel budovy,“ zdôraznil architekt Ondrej Greguška. Stenu smerujúcu do ulice zdobí palubovková fasáda ošetrená trvanlivým lazúrovacím lakom, do ktorej sa umiestnili drevené okná. Harmonický súzvuk termofasády s drevom akcentuje moderný vzhľad exteriéru.
Ekologická i ekonomická drevostavba
Pozemok sa od uličnej čiary prudko znižoval smerom k parku, takže ho bolo treba zvýšiť a na južnej strane vybudovať tri metre vysokú betónovú opornú stenu. Prevýšenie umožnilo nad rámec pôvodných požiadaviek postaviť i suterén so vstupom priamo zo záhrady, s ktorým majitelia počítajú ako so skladiskom a vínnou pivnicou. Pretože parcelu bolo treba o niečo zvýšiť navážkou, dom stojí na pilótach. Drevené panely, z ktorých je dom poskladaný, majú vnútornú vrstvu zo sadrokartónu. Vyrobila ich firma Maxim & Co. zo Šumperka za desať dní podľa plánov architekta. Dva mesiace si vyžiadali práce na základoch a ďalších desať dní hrubá stavba. „Drevo je prirodzený a zdravý stavebný materiál, ktorý sa vyznačuje výbornými tepelnoizolačnými parametrami, v lete je v dome príjemný chládok, v zime, naopak, teplo. I jeho akustické vlastnosti sú priaznivé, pretože pohlcuje zvukové vlny. Drevo výborne reguluje vnútornú vzdušnú vlhkosť, vzduch filtruje a čistí. Klíma v interiéri domu je hneď od začiatku lepšia ako v murovanom dome, kde vývoj vnútornej rovnováhy trvá oveľa dlhšie. Drevostavba má navyše parozábranu, takže para nepreniká dovnútra steny,“ vysvetľuje architekt.
Dômyselný vykurovací systémVykurovací systém v dome, vybavený desiatkou snímačov nenápadne rozmiestnených v rôznych častiach domu, je zameraný na úsporný spôsob získavania a rozvodu tepla. Tisíclitrový zásobník vody ohrieva elektrický kotol len z jednej tretiny. Ak sa zakúri v kozube, kotol sa automaticky vypne a teplo z kozuba začne ohrievať ďalšiu časť kvapaliny v zásobníku. Chod systému je riadený počítačom. „Všetko je pripravené na napojenie solárnej energie, s ktorým rodina v budúcnosti počíta,“ spresnil autor projektu Ondrej Greguška. Kombinovaný stenový a podlahový typ vykurovania možno ovládať aj diaľkovo prostredníctvom modemu, čo bolo želaním pána domu. Vykurovacie registre, umiestnené pod sadrokartónom, pokrývajú 30 až 60 percent stenovej plochy v miestnostiach, podlahové vykurovanie je rozvrhnuté podľa želania majiteľov predovšetkým v miestach, kde sa chodí. „Pretože odpadá vírenie vzduchu, je tento spôsob vyhrievania vzduchu veľmi zdravý a bol by vhodný aj pre domácnosti alergikov,“ konštatuje architekt Ondrej Greguška. Moderný dom s jasne vymedzenými funkciami, kde je všetko pekne po ruke, umožňuje pohodlný chod domácnosti. Čisté geometrické línie, zladenie farieb a materiálov v interiéri dokazujú, že skutočná krása tkvie v jednoduchosti. Naozaj komfortné bývanie s možnosťou relaxácie a uvoľnenia na konci rušných pracovných dní umocňuje blízkosť prírody hneď za hranicou vlastného kúska zeme.