Zdroj: Filip Dujardin

Drevený dom, ktorý je z každej strany iný, si vyrába energiu sám

18. 08. 2020
Zdieľať

Holandskí architekti vytvorili hotový diamant z dreva. Dunový dom – ako ho nazvali, stojí na severnom pobreží ostrova Terschelling. Týči sa nad dunami okolo a ponúka krásny výhľad na Severné more.

Cesta k finálnej podobe domu nebola jednoduchá, nakoniec, preto je aj taký atypický. Architekt Carlos Moreira bral v prvom rade do úvahy okolité životné prostredie: more, slnečné žiarenie, prúdenie vzduchu.

Atypický dom v Holandsku

Stavba má špeciálny dizajn, ktorý vyplynul z mnohých faktorov. Zdroj: Filip Dujardin

Tvorcovia projektu s veľkou dôslednosťou vyberali každý jeden materiál – tie finálne uspeli až po dôslednom preskúmaní textúr a farieb. Zvíťazili tie, ktoré boli najbližšie okolitej prírode.

Prečítajte si tiež
Atypický drevodom na strmom svahu v bukovom lese nad Mariankou
Atypický dom v Holandsku

Dom je plne integrovaný do krajiny. Zdroj: Filip Dujardin

Každá strana je iná, interiér má podobu špirály

Výsledkom prispôsobenia sa prostrediu je stavba, ktorá je z každej strany iná. Je plne integrovaná do krajiny, zároveň však vytvára silné, ale citlivé prepojenie medzi interiérom a okolím.

Atypický dom v Holandsku

Zdroj: Filip Dujardin

Veľmi zaujímavé sú prvky pripomínajúce prechádzku po dunách, ktoré nájdete vo vnútri. Základným je špirálovitá „promenádna architektúra“ – schodisko sa točí okolo jadra ako súvislá cesta z platformy na platformu. Každá je pritom o pár krokov vyššie. Vďaka tomu vznikajú veľmi zaujímavé priestorové a vizuálne vzťahy medzi jednotlivými miestnosťami.

Prečítajte si tiež
Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

Funkčnosť na prvom mieste

Každý otvor v dome bol tvarovaný, dimenzovaný a umiestnený špecifickým spôsobom – vždy v súvislosti s konkrétnou funkciou priestoru. Nič z toho by nebolo možné bez dôsledného dialógu hlavného architekta s klientom a ich vzájomného porozumenia. Projekt tak splnil všetky priania i očakávania majiteľa a znamenal aj krok dopredu v kariére architektonického štúdia.

Atypický dom v Holandsku

Vnútri nájdete krb na biomasu. Zdroj: Filip Dujardin

Rešpekt k životnému prostrediu

Premietol sa nielen vo výbere tvaru a materiálov, ale aj vo voľbe stavebnej metódy. „Použili sme modulárne prefabrikované drevené panely, ktoré boli predtým navrhnuté pomocou softvéru BIM. Výrazne skrátili dobu výstavby,“ vysvetľuje Carlos Moreira.

Atypický dom v Holandsku

Zdroj: Filip Dujardin

Intenzívne využitie dreva a implementácia pasívnych metód na zabránenie nežiaducim tepelným ziskom i stratám stále nie je všetko. Dunový dom je prostredníctvom solárnych panelov schopný vyrobiť si energiu sám. Nájdete v ňom tiež krb na biomasu. Vďaka premysleným riešeniam je stavba ekologická a nezaťažuje životné prostredie.

Prečítajte si tiež
Nádherné bývanie v nízkoenergetickej drevostavbe v Zálesí pri Malom Dunaji

Dune House

Architektonický ateliér: Marc Koehler Architects

Hlavný architekt: Carlos Moreira

Lokalita: Holandsko

Plocha:  180 m2

Realizácia: 2015

Sabína Zavarská

Foto: Filip Dujardin

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia