Zdroj: Martin Zeman

Drevená stavba roka 2020? Stala sa ňou táto nízkoenergetická drevostavba s ôsmimi druhmi dreva

11. 08. 2020
Zdieľať

„Našou inšpiráciou je príroda samotná, staviame na jedinečných vlastnostiach dreva,“ takto znie jedna z viacerých hlavných ideí, ktorými sa riadia architekti českého štúdia ARCHCON atelier.

Výsledkom sú inšpiratívne stavby – ako nízkoenergetický dom so stĺpmi z duglasky. Vonia drevom, vďaka preskleniam je maximálne svetlý, má výbornú atmosféru a ešte lepšie vlastnosti.

Prečítajte si tiež
Drevostavba bez zbytočných príkras vyšla majiteľov na 140 000 €

Ak sa neorientujete v drevárskom priemysle, zrejme bude výraz duglaska pre vás možno nový. Je to drevo zo stromu s rovnomenným názvom. Jedľa duglaska je pôvodom severoamerická drevina, ktorú na naše územie za čias Márie Terézie rozšírili lesní inžinieri kvôli rýchlemu rastu a kvalite dreva. Dnes je však stále vzácna.

nízkoenergetická drevostavba

Zdroj: Martin Zeman

Jej drevo má špeciálne vlastnosti: vysokú pružnosť, pevnosťou, dlhú životnosť aj v exteriéri, vďaka optimálnemu obsahu živíc. Výborne odoláva vonkajšiemu prostrediu a zároveň je to veľmi príjemné a estetické drevo aj do interiéru.

nízkoenergetická drevostavba

Sympatický svetlý dom s množstvom dreva je mierne zapustený do terénu. Zdroj: Martin Zeman

Ruku k dielu priložil aj majiteľ

Na čarovnom mieste pri brezovom hájiku stojí aj starý dom, v ktorom majitelia strávili mnoho rokov. Doplnila ho, či viac-menej nahradila nízkoenergetická novostavba v tvare písme L. Sympatický svetlý dom s množstvom dreva je mierne zapustený do terénu. Na prvý pohľad si všimnete mohutné stĺpy, ktoré nesú presahy strechy. Vytvárajú dojem stability a intenzívneho prepojenia s prírodou. Práve tieto stĺpy sú z duglasky tlstolistej – a čo je ešte cennejšie, stromy rástli priamo na pozemku. Do výslednej podoby ich opracoval sám majiteľ.

nízkoenergetická drevostavba

Aj interiér domu sa nesie v znamení dreva. Zdroj: Martin Zeman

Drevo vonku i vo vnútri

Ďalším druhom dreva, ktoré pri stavbe domu architekti použili je céder. Je z neho drevený obklad domu – bez náteru, medzi oknami fasádu oživuje cédrový šindeľ. K drevenej fasáde kontrastujú antracitové hliníkové okná. Aj interiér domu sa nesie v znamení dreva. Dominujú tu cédrové obklady na stropoch, podlaha a nábytok sú z dubového dreva. Zaujímavosťou je kúpeľňa, v ktorej architekti použili olivové drevo. Je známe výraznou tvrdosťou podobnou mramoru a dekoratívnou kresbou. Má zaujímavú mierne sladkastú vôňu. Hosťovská izba je zase brezová.

„Symbolické prepojenie nového a starého tvorí jedálenský stôl s ozdobnou intarziou čerešňového dreva zo záhrady do dubového základu. V zádverí majiteľa víta dlažba s motívom rodiny,“ opisuje ďalšie originálne prvky konateľka spoločnosti ARCHCON atelier Ing. Irena Truhlářová. V exteriéri nájdeme ešte dva ďalšie druhy dreva: smrekové a smrekovcové.

nízkoenergetická drevostavba

Srdcom domu je výrazný krb s miestom pre relaxáciu. Zdroj: Martin Zeman

Srdcom domu je krb

Pôdorys v tvare písmena L umožnil aj jasné funkčné členenie vnútorných priestorov. Dispozícia je rozdelená na dve zóny: dennú a nočnú. V severozápadnej časti naľavo od zádveria je zóna s hlavným obytným priestorom, kde sa nachádza kuchyňa so špajzou, jedáleň a obývacia izba. Priestor je maximálne prepojený so záhradou vďaka presklenia celej steny. Srdcom domu je výrazný krb s miestom pre relaxáciu. Kuchyňu presvetľuje rohové okno s výhľadom na pôvodný dom a prístupovú cestu.

Prečítajte si tiež
Dvojpodlažná drevostavba postavená na kľúč pre mladých manželov s dieťaťom

Nočná zóna v juhovýchodnej časti domu je prepojená spoločnou chodbou sa zádverím a obytným priestorom. Zahŕňa spálňu, izbu hosťa, pracovňu, kúpeľňu s výhľadom do záhrady, samostatné WC a technickú miestnosť. Obytné miestnosti a kúpeľňu prepája krytá terasa. Je ideálnym miestom na príjemné posedenie. Vstup do domu zvýrazňujú červené dvere.

nízkoenergetická drevostavba

Zaujímavosťou je kúpeľňa, v ktorej architekti použili olivové drevo. Zdroj: Martin Zeman

Nízkoenergetická novostavba

Architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s.r.o.
Lokalita: Stredočeský kraj
Projekt: 2017
Realizácia: 2018
Úžitková plocha: 117.58 m2
Zastavaná plocha: 175,60 m2
Realizačná firma: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.,
Konštrukčný systém: obvodová konštrukcia – masívne drevené panely DEKPANEL, strešná konštrukcia – STEICO joist s fúkanou celulózou
Vetranie: riadené s rekuperáciou tepla

Dom získal ocenenie v čitateľskej ankete časopisu DŘEVO&stavby ako Drevostavba roka 2019.

Zároveň sa stal víťazom verejného hlasovania v českej ankete Drevená stavba roku 2020 v kategórii Moderné drevostavby – realizácie.

Prečítajte si tiež
Moderná drevostavba vo Veternej Porube citlivo začlenená medzi tradičné domy

Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba nízkoenergetický dom rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia