Zdroj: Peter Fabo

Dvojpodlažný rodinný dom, ktorý postavili za tri mesiace

11. 06. 2020
Zdieľať

Ak potrebujete riešiť bývanie, rýchlosť je často dôležitým faktorom. Architekti navrhli dvojpodlažný dom, ktorý bol postavený do troch mesiacov.

Príprava na výstavbu trvala dlhšie, najskôr museli pripraviť projekt, ktorý vyhovoval budúcim domácim, a potom na mieste doriešili interiér.

výstavba drevostavby

Foto z výstavby domuZdroj: investor

Nový dom pre štvorčlennú rodinu vznikol na mieste pôvodnej stavby. Tá bola kvôli statike nevyhovujúca. Architektky teda pracovali s už fungujúcim pozemkom s odrastenými stromami, ktorý sa nachádza medzi tradičnými vidieckymi domami. Kvôli zapasovaniu do okolitého prostredia navrhli stavbu, ktorá architektúrou – najmä typickým štítom – nadväzuje na pôvodné vidiecke stavby.

Prečítajte si tiež
Drevostavba bez zbytočných príkras vyšla majiteľov na 140 000 €
rodinný dom drevostavba

Zdroj: Peter Fabo

Tradičné, ale novým spôsobom

Dnes je pri stavbách dôležitá orientácia voči svetovým stranám tak, aby bol dom energeticky čo najúspornejší, a zároveň poskytoval využitie súkromnej záhrady. Pozemok sa mierne zvažuje. Autorkám projektu sa podarilo do interiéru vtiahnuť zaujímavé výhľady na okolitú prírodu. Použili tradičné stavebné materiály, ale novým spôsobom.

Fasáda zo smrekovcového dreva na drevostavbe

Zdroj: Peter Fabo

Ako je riešená dispozícia?

Na prízemí je hosťovská izba a veľká dvojúrovňová obytná časť s kuchyňou, krbom a otvoreným schodiskom. Na poschodí nájdete dve izby, rodičovskú spálňu, hygienické zázemia a saunu. Svetlý a vzdušný drevodom aktívne spolupracuje s exteriérom. Severnú a južnú časť záhrady prepája krytá pobytová terasa. Zo spálne na poschodí je veľký balkón.

obytná časť s kuchyňou, krbom a otvoreným schodiskom

Zdroj: Peter Fabo

Drevostavbu priznali aj zvnútra

Z konštrukčného hľadiska je tento dom drevostavbou s ľahkým skeletom z KVH profilov a vloženou minerálnou izoláciou. Stojí na základových pásoch. Príjemným prvkom, ktorý odkazuje na minulosť, ale je posunutý do súčasnosti, sú drevené okenice. Otvárajú a zatvárajú sa moderným posuvným systémom.

Fasáda zo smrekovcového dreva kontrastuje s tmavou plechovou strechou, antracitové sú tiež dvere a rámy okien. Jedine severný štít domu je omietnutý nabielo. O tom, že ide o drevostavbu, nezapochybujete ani zvnútra.

interiér drevostavby

Zdroj: Peter Fabo

Off-site prefabrikácia

„Stavbu sme dokončili v závere roka 2017 a interiér v roku 2018. Vďaka off-site prefabrikácii trvala celá výstavba len tri mesiace. Drevenú konštrukciu domu na stavenisko priviezli kamióny, zmontovaná bola počas pár dní. Rýchlosť výstavby je jednou z najdôležitejších výhod drevostavieb,“ vysvetľuje Gabriela Kaprálová.

Prečítajte si tiež
Dvojpodlažná drevostavba postavená na kľúč pre mladých manželov s dieťaťom
podkrovie v dvojpodlažnej drevostavbe

Zdroj: Peter Fabo

RD Prokop

Architektonický ateliér: ASGK Design
Autori: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Karolína Falladová
Spoluautorka interiéru: Ing. arch. Monika Čurdová
Projekt: 2016
Realizácia: 2018
Plocha: 118 m2
Lokalita: Sejcká Lhota, ČR
Dodávateľ: VESPER FRAMES s.r.o.

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo
Fotografie z priebehu výstavby: investor

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba rodinný dom stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia