Pomáha vlhší vzduch v interiéri v boji proti koronavírusu?

16. 04. 2020
Zdieľať

Všetci vieme, že teplé a vlhké prostredie býva rajom pre škodlivé mikroorganizmy. Avšak ani priveľmi suché miestnosti nie sú dobré, práve naopak. Viete o tom, že vyššia vlhkosť vzduchu sa javí, ako najjednoduchší spôsob spomalenia nebezpečného vírusu?

Nebezpečná vlhkosť je zvyčajne problémom starých domov. Tvorí sa v nich pleseň a na istých miestach môžu prežívať choroboplodné zárodky. V našich panelákových bytoch je situácia presne opačná. Sú často prekúrené a vlhkosť vzduchu v nich ani zďaleka nedosahuje odporúčaných 40 až 55 percent. 

Prečo je suchý vzduch negatívom aj v súvislosti so šírením koronavírusov?

Sucho v interiéri vysúša naše sliznice i pokožku. Suché sliznice majú tendenciu pukať, vytvárajú sa v nich mikroskopické trhliny, cez ktoré sa veľmi ľahko dostane infekcia priamo do nášho organizmu. Štúdia spoločnosti Condair potvrdila fakt, že vyššia vlhkosť vzduchu znižuje riziko šírenia koronavírusov aj laboratórnymi testami.   



zvlhčovače vzduchu
iStock

Ideálna teplota a vlhkosť na šírenie

Lekári Dr. Walter Hugentobler a Dr. Stephanie Taylor, ktorí pracovali ako poradcovia pri vyhodnocovaní tejto štúdie, vyhlásili: „Skúmali sme dobu prežitia koronavírusov SARS na neživých povrchoch a v infekčných kvapôčkach vo vzduchu. Opakovane sme spozorovali rovnaký vzorec. Nízka teplota (testované pri 6 ° C) a nízka vlhkosť vzduchu (30 %) umožňujú vírusom dlhodobo prežiť na povrchoch a vo vzduchu.“ 



zvlhčovače vzduchu
iStock

Vlhkosť je dôležitejšia ako teplota

Podľa štúdie, dlhá doba prežitia vírusov existovala aj pri teplote 20 až 30°C, ale iba vtedy, keď bol vzduch suchý. Pri veľmi vysokých teplotách (nad 30°C) sú koronavírusy neaktívne. Tvrdia, že práve z tohto dôvodu sa na Arabskom polostrove opakovane vyskytovali epidémie MERS iba počas chladnejších zimných mesiacov. Je predpoklad, že aj nový a stále menej známy koronavírus bude mať podobné správanie ako ostatné, doposiaľ známe koronavírusy.  



zvlhčovače vzduchu
iStock

20 až 40 percent je málo

Podmienky v domácnostiach, v kanceláriách a vo verejnej doprave, kde je vzduch ohrievaný na 20 až 24 stupňov kvôli pohodliu, majú za následok nízku relatívnu vlhkosť. Pohybuje sa zvyčajne v rozpätí od 20 % do 40 %. To sú však podľa odborníkov práve ideálne podmienky pre šírenie koronavírusov a ich prežitie na povrchoch a vo vzduchu. Pri vyššej vlhkosti sa aj dýchacie cesty vedia lepšie brániť a znižuje sa riziko vážnych infekcií, vrátane zápalu pľúc.



zvlhčovače vzduchu
iStock

Vlhkosť vzduchu a vetranie

„Nedokážeme ovplyvniť vonkajšie klimatické podmienky, ale dokážeme upraviť vnútorné prostredie, a tak podporiť vlastné zdravie. Reguláciou kritických faktorov vzduchu v interiéri: teplota, vlhkosť, rýchlosť výmeny vzduchu a obsah čerstvého vzduchu, môžeme ovplyvniť šírenie a rozmnožovanie vírusu. Ak udržiavame pohodlnú teplotu v interiéri v rozmedzí 20 až 24 ° C, je dôležité, aby sme znížili riziko infekcie udržiavaním zdravej úrovne vlhkosti vzduchu a vetraním,“ uviedli lekári, ktorí sa zúčastnili na štúdii.

Sabína Zavarská
Zdroj: facilityexecutive.com 
Foto: istock

Kategória: Ekolife
Tagy: koronavírus Sme doma
Zdieľať článok
VIDEO: Lukáš spravil test, aby zistil, čo naozaj funguje proti slimákom. Presvedčte sa na vlastné oči!Urob si sám

VIDEO: Lukáš spravil test, aby zistil, čo naozaj funguje proti slimákom. Presvedčte sa na vlastné oči!

V nemocnici v Čadci zohrieva vodu solárna energia, časom by chceli by aj vlastnú elektrinuASB.sk

V nemocnici v Čadci zohrieva vodu solárna energia, časom by chceli by aj vlastnú elektrinu

Ako si postaviť garáž pre motorky a prívesný vozík, aby ste nemuseli nič betónovať? Róbert sa vynašiel!Urob si sám

Ako si postaviť garáž pre motorky a prívesný vozík, aby ste nemuseli nič betónovať? Róbert sa vynašiel!

Ako skrátiť vinič na fasáde a ďalšie drevité liany? Vďaka zimnému rezu sa nepremenia na húštinuZáhrada

Ako skrátiť vinič na fasáde a ďalšie drevité liany? Vďaka zimnému rezu sa nepremenia na húštinu

Diskusia