Zdroj: iStock

10 prírodných spôsobov, ako vyhnať pavúky z domu, pivnice či komory

27. 05. 2022
Zdieľať

Pavúky sú neodmysliteľnou súčasťou prírody a isté je, že sú prospešné pri ničení škodcov záhrade. Avšak doma sa z nich veľmi netešíme. Poznáte triky, ako ich donútiť, aby opustili váš príbytok a zostali tam, kde ich treba?

Zbaviť sa pavúkov úplne nie je ani realistické, ani ideálne. Samozrejme, mať ich v každom kúte izieb nie je nič, z čoho by sme sa tešili. Našťastie existujú jednoduché prírodné (a napriek tomu účinné) metódy, ako pavúkom ukázať, že tu sme páni my. Vyskúšajte niektoré z týchto domácich repelentov.

Prečítajte si tiež
Vašu domácnosť oživí drobný detail. Vyskúšajte zmeniť zárubne

Biely ocot

Ak ešte nemáte zásoby octu, vždy si aspoň jednu fľašu navyše zaobstarajte. Je totiž fantastický na čistenie, ale má aj ďalšie využitie: octový sprej slúži ako organická ochrana proti škodcom a účinne vyháňa aj pavúky. Obsahuje kyselinu octovú, ktorá mu dodáva kyslú chuť a pach, a práve na ňu sú pavúky veľmi citlivé. Stačí, keď v rozprašovači zmiešate ocot s vodou v pomere 1 : 1 a zmes nastriekajte v interiéri. Sústreďte sa najmä na kuchyňu a otvory, kadiaľ sa môžu dostať pavúky a hmyz dnu.

čistiace veci na upratovanie

Zdroj: iStock

Citrusy

Pavúky neznášajú citrusy rovnako ako ocot. Stačí mať citrusové plody v miske na kuchynskej linke a môžete si byť istí, že sa do vašej kuchyne nepriblížia. Môžete použiť aj vylúhované citrusové kôry v octovom roztoku. Stačí ho nastriekať na dôležité miesta.

Prečítajte si tiež
Pozor na roztoče v domácnosti! Viete, ako sa ich úspešne zbaviť?

Mäta

Mäta je skvelý prírodný repelent proti viacerým škodcom. Väčšina chrobákov neznáša mätu, podobne na tom sú aj pavúky. Dobrý prípravok proti pavúkom získate tak, že rozmiešate mätový esenciálny olej s vodou v rozprašovači a zmes podľa potreby nastriekate. Bonusom navyše je, že váš domov bude sviežo voňať mätou.

Kremelina

Mnoho ľudí ani len netuší, čo to vlastne kremelina je. Kremelina je vyrobená z fosílnych zvyškov druhu rias nazývaných rozsievky – ich vonkajší obal obsahuje oxid kremičitého. Tento biely prášok nie je len
lacný a účinný, ale je tiež netoxický. Práve preto je skvelou voľbou na odpudzovanie pavúkov, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti.

kremelina

Zdroj: iStock

Oxid kremičitý absorbuje všetku vlhkosť zo škodcov, čím vyvolá ich dehydratáciu. Stačí kremelinou jednoducho posypať miesta s vysokým výskytom nežiaduceho hmyzu či pavúkov. Prípadne si urobte roztok z 1 polievkovej lyžice kremeliny s vodou. Dobre ho pretrepte a nastriekajte na miesta, kde vidíte pavúky.

pavuk v dome na sieti

Zdroj: iStock

Céder

Cédrové drevo alebo piliny z neho sú ďalším trikom, ako sa zbaviť pavúkov. Bonusom je príjemná drevitá vôňa.

Pagaštan konský

Je známe, že gaštany odháňajú pavúky. Ak ich umiestnite na parapety, pavúky k vám nezavítajú. Gaštany sú dobrou voľbou i preto, že vydržia dlho a sú dekoratívne – do detskej izby z nich môžete vytvoriť postavičky a máte dva v jednom.

gaštanové figúrky

Zdroj: iStock

Odstráňte prach

Pavúky často a rady navštevujú prašné oblasti s množstvom pavučín. Ak budete svoj domov udržiavať v čistote a poriadku, bude pre nich menej lákavý. Pravidelné utieranie prachu a vysávanie zabránia hmyzu udomácniť sa.

Prečítajte si tiež
Máte mravce v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinne, lacno a bez chémie

Vyčistite tmavé a neprehľadné priestory

Pavúky priťahujú tmavé, neprehľadné priestory. Vyčistite ich, poutierajte, povysávajte, z času na čas poodsúvajte nábytok a upracte aj tieto miesta. Nezabudnite odstrániť prázdne škatule, pretože pavúky obľubujú zabývať sa v predmetoch z kartónu, preglejky a tiež v palivovom dreve.

pavúk na toaletnom papieri

Zdroj: iStock

Hrabte lístie

Ubezpečte sa, že exteriér vášho domu je bez lístia, pokosenej trávy, hromád dreva a iných úkrytov, ktorým sa každý pavúk poteší.

Utesnite dvere a okná

Utesnite všetky miesta, kadiaľ sa pavúky môžu dostať do vášho príbytku. Skontrolujte tesnenie dverí a okien, prípadné škáry upchajte tmelom.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Ekolife
Tagy: biologická ochrana EKO domácnosť hmyz ochrana škodce
Zdieľať článok

Diskusia