Spilled cup of tea on the bed. Accidentally dropped cup with saucer on white bedsheet. Unlucky, unfortunate breakfast. Wet spot.

Ako udržať matrace čisté?

14. 04. 2020
Zdieľať

Nie je to síce príjemné poznanie, ale v matracoch sa skutočne skrýva prach, roztoče a najrôznejšie mikroorganizmy, niekedy i pleseň. Ako si udržíte posteľ hygienickú – a špeciálne matrac?

Matrace nie sú práve lacnou investíciou, ak teda investujeme do kvality, čo sa určite oplatí. Potom je však dôležité starať sa o ne. Neexistuje žiadne pravidlo, ako často by sme mali matrace čistiť, ale ak chceme zabrániť hromadeniu prachových roztočov, odumretej pokožky a nečistôt, mali by sme to robiť minimálne raz za 4-5 mesiacov. Ak trpíme alergiou, určite častejšie.

Ako vyčistiť matrac
iStock.com

Preventívne opatrenia, ako udržať matrac čistý

Odstráňte prach

Matrac je ťažký a nemotorný, takže sa nedá len tak ľahko vyprášiť. Neznamená to však, že sa v ňom musí hromadiť prach a mŕtve kožné bunky, ktoré sú živnou pôdou pre roztoče. Obľubujú aj vlhkosť. Preto je dôležité z času na čas nechať matrac poriadne prevetrať a povysávať z oboch strán. Ak máte parný čistič a váš matrac znesie čistenie parou, nebojte sa ho použiť.

Ako vyčistiť matrac
iStock.com

Nechajte matrac „dýchať“

Ráno, keď vstanete, otvorte okno a nechajte matrac bez perín prevetrať. Vysuší sa tak vlhkosť z potu, čím znížite hromadenie baktérií.

Chráňte matrac ochranou

Ochrana na matrac nie je len z núdze cnosť. Pomáha udržiavať matrac čistý, nepreniká doň vlhkosť. Možno neviete, že počas spánku stratíte až 500 ml vody každú noc! Tá zväčša zostane v ochrane matraca, ktorú môžete prať alebo inak čistiť. Ochrana tiež chráni matrac pred roztočmi. Nezabudnite ju vždy po vypraní dôkladne vysušiť!

Ako vyčistiť matrac
iStock.com

Pomôžte si prírodnými prípravkami

Oplatí sa vyskúšať prírodné čistiace prostriedky, ako je hydrogénuhličitan sodný či sóda bikarbóna. Sóda bikarbóna je šikovným riešením, ak matrac zapácha. Posypte ho a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Potom dôkladne povysávajte. Na škvrny použite lokálne odstraňovač škvŕn, ktorý handričkou jemne zapracujete do matraca. Nechajte ho dôsledne vyschnúť.

Ako vyčistiť matrac
iStock.com

Náš tip: Aj ten najkvalitnejší matrac treba po istom čase vymeniť. Zvyčajne je to každých osem rokov – špeciálne, ak matrac používate denne.

Sabína Zavarská

foto: istock.com

Kategória: Spálňa
Tagy: matrac posteľ roztoče Sme doma
Zdieľať článok
Prečo sú niektoré kvety a stonky rastlín zdeformované? Zoznámte sa s fasciáciouZáhrada

Prečo sú niektoré kvety a stonky rastlín zdeformované? Zoznámte sa s fasciáciou

Praktický postup, ako rozmraziť mrazničku bez veľkej námahy a dlhého čakaniaUrob si sám

Praktický postup, ako rozmraziť mrazničku bez veľkej námahy a dlhého čakania

Ako zabrániť klíčeniu uskladnených zemiakov, ktoré sú určené na konzumáciu?Urob si sám

Ako zabrániť klíčeniu uskladnených zemiakov, ktoré sú určené na konzumáciu?

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslomUrob si sám

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslom

Diskusia