O tomto čarovnom mieste pri luxusnej štvrti dlho nik netušil. Dnes ukrýva sklenenú chatku, stvorenú pre dokonalý relax

21. 05. 2024
Zdieľať

Kam by ste najradšej utiekli, keď už máte všetkého plné zuby? Väčšina z nás určite do ticha prírody. Priamy kontakt so zeleňou je nesmierne upokojujúci. Práve v takomto prostredí, v krásnom, starom a navyše zabudnutom kúsku lesa vyrástol malý domček – takmer celý vyrobený zo skla.

Pozemok v holandskej dedinke Epse bol zázrakom sám osebe. Hoci má rozlohu viac ako 4 000 m2, medzi luxusnými vilami a obytnou štvrťou zo 70. rokov zostal dlho neobjavený. Práve tu dnes stojí malý domček takmer celý vyrobený zo skla. Postavený je na betónovej doskovej terase pod stromami, vonkajšia jedáleň s kachľami je umiestnená vedľa bazéna. Sklenenú má aj veľkú časť strechy. Dôvod je jasný: aby si majitelia a návštevníci mohli naplno vychutnať pohľady na živú prírodu a oddýchnuť si.

Sklenená chatka v lese s bazénom a terasou.

Stačí otvoriť dvere a z vnútornej sedačky sa stane krytá súčasť vonkajšej terasy. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Veveričky, jelene a prírodný bazén

Green House/Glass House, ako projekt nazývajú jeho tvorcovia, je miesto, kde počujete štebot vtákov a vidíte, ako po vyrastených stromoch pobehujú veveričky. Ráno nie je neobvyklý pohľad na jelene, ktoré sa prechádzajú lesom.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Centrom chatky plnej prekvapení je denný priestor. Funguje nielen ako kuchyňa a obývačka, ale aj ako spoločenská miestnosť, bar či krytá prístavba so vstavanou pieckou na drevo. Architekti paralelne s domom osadili nevyhrievaný prírodný bazén s 12-metrovou plaveckou dráhou, helofytovým filtrom a lávovými kameňmi. K čistej vode prispievajú aj žlté kosatce.

Starobylá destinácia

Epse je malá dedinka v Holandsku medzi mestom Deventer a obcou Gorssel. Pri prechádzke alebo bicyklovaní v najbližšom okolí uvidíte vily, dovolenkové domy, ale najmä lesy a lúky. Mesto Deventer, ktoré sa tiahne pozdĺž rieky Ijssel, je známe ako starobylý hanzový prístav. Hovorí sa o ňom ako o najstaršom mieste v Holandsku. K obľúbeným pamiatkam patrí najstarší dom, najstaršia knižnica a najstarší park v krajine. Turisti obdivujú aj kostol z gotickej éry.

Dve podlažia súkromia

Pôdorys domu má 40 m2, čo rozhodne nie je veľa. Napriek tomu je pohodlný. Presklenú časť vyrovnáva uzavretý zadný celok, ktorý má dve podlažia. Vďaka vertikálnemu členeniu na prízemí nájdete priestrannú kúpeľňu a na poschodí dve plnohodnotné spálne s veľkými posteľami, umiestnenými pod šikmými, drevom obloženými stropmi so svetlíkmi.

Prečítajte si tiež
Takto by mohol vyzerať splnený sen o dôchodku. Rodičia architekta vymenili mesto za lesy a hory, syn sa im postaral o úžasné bývanie

Zapustená kúpeľňa na prízemí je vybavená dvojitým sprchovacím kútom a otočným mramorovým umývadlom. Dizajnová paleta z éry 70. rokov našla miesto aj v tomto priestore. Všimnite si tmavé kamienkové dlaždice vnútri sprchy, ktoré vytvárajú dokonalú retro atmosféru.

Denná zóna s oblou sedačkou a drevenou kuchyňou.

Väčšinu nábytku a doplnkov riešilo autorské štúdio priamo na mieru. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Stieranie hraníc

Víkendový či dovolenkový domček s malou podlahovou plochou vôbec nepôsobí stiesnene. Je to vďaka dokonalému prepojeniu s okolitou prírodou. Ste vnútri, ale cítite sa ako vonku. Prekvapivá realizácia zariadená v štýle 70. rokov je symbolom stierania hraníc medzi interiérom a exteriérom. Výsledok? Dokonalá symbióza s prírodou.

Časť dennej miestnosti s výhľadom na prírodu naokolo

Vo víkendovom domčeku sa stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Ste vnútri, ale cítite sa ako vonku. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Denná časť

Trámové konštrukcie, široké sklenené okná a stropné tabule sú jedinou „hradbou“, ktorá oddeľuje interiér domu od okolitých lesov. Spoločenská miestnosť je riešená v klasickom štýle, sklenenú plochu okolo nej prerušuje iba tmavé kovové rámovanie okien.

Časť dennej miestnosti so sedačkou, barovým sedením a kuchyňou.

Spoločenská miestnosť je riešená v klasickom štýle, sklenenú plochu okolo nej prerušuje iba tmavé kovové rámovanie okien. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Obývačka

Kontrast so sklom pri pohľade zvnútra domu tvoria štrukturálne trámy v zlatom odtieni. Autori projektu umiestnili do predného okna, ktoré smeruje k prírodnému bazénu, kachle na drevo. Sklo okolo nich vyvoláva dojem, že oheň plápolá vonku pri dome – a vám je bez ohľadu na počasie príjemne teplo.

Piecka v obývačke s výhľadom na les.

Autori projektu umiestnili do predného okna, ktoré smeruje k prírodnému bazénu, kachle na drevo. Sklo okolo nich vyvoláva dojem, že oheň plápolá vonku pri dome – a vám je bez ohľadu na počasie príjemne teplo. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kuchyňa

Originálna, na mieru vyrobená čierna kuchynská linka sa pýši pracovnou doskou z kvalitnej žuly Belvedere. Vďaka lešteniu odráža prirodzené svetlo i lístie okolitých stromov. Kuchyňa je síce umiestnená v dennej zóne, ale najbližšie k súkromnej časti, ktorá nie je presklená. Všimnite si závesný blok s digestorom, osvetlením a úložnými priestormi. Slúžia zároveň ako polica na interiérovú zeleň.

Časť kuchyne so sporákom a linkou.

Originálna, na mieru vyrobená čierna kuchynská linka sa pýši pracovnou doskou z kvalitnej žuly Belvedere. Zdroj: Kirsten Bos/Where She Goes

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

The Green House | Glass House

Dovolenkový dom zo skla medzi stromami.

Profil: Green House s podlahovým kúrením a kachľami na drevo je určený pre štyroch ľudí. Ochladiť sa môžete v prírodnom bazéne s dĺžkou 12 metrov. Inšpiráciou pre každého, kto rieši modernú psychohygienu, je zapustená kúpeľňa s dvojitou dažďovou sprchou.

Ateliér: Getaway Projects
Podlahová plocha: 40 m2
Realizácia: 2021 – 2022
Použité materiály: Obklad stien, nábytok tepelne upravené drevo ayous Presklenie strechy a stien číre sklo Pult žula Belvedere

Text: Sabína Zavarská
Foto: Kirsten Bos/Where She Goes/whereshegoes.nl
Zdroj: GetAway Deluxe, časopis Môj dom

Kategória: Ekolife Návšteva
Tagy: chata ekologické domy relax tepelné čerpadlá
Zdieľať článok
Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Súčasná kritika môže byť katalyzátorom pre vylepšenie budúcich projektov, priznáva Martin NedobaASB.sk

Súčasná kritika môže byť katalyzátorom pre vylepšenie budúcich projektov, priznáva Martin Nedoba

V Bratislave otvorili ďalšie re-use centrum. Druhú prevádzku KOLO nájdete v Karlovej VsiASB.sk

V Bratislave otvorili ďalšie re-use centrum. Druhú prevádzku KOLO nájdete v Karlovej Vsi

Chýbajúca kanalizácia na pozemku: Kedy je vhodná žumpa?Dom z tehly

Chýbajúca kanalizácia na pozemku: Kedy je vhodná žumpa?

Diskusia