Zmenený na nepoznanie: Z dvojizbového bytu perfektný trojizbák
Väčšiu kúpeľňu, dostatok odkladacích priestorov, pokojnú pracovňu, veľký jedálenský stôl, „mačací priestor“ pre tri kocúry, jednoduchý, no útulný interiér... Bára a Martin toho chceli od starého dvojizbového bytu naozaj nemálo.
Dvojizbový byt zo 70. rokov minulého storočia mal svoje výhody – dom stál v krásnej lokalite, k bytu patrila aj väčšia pivnica a garáž, a hoci ho postavili v období socializmu, jeho dispozícia ani výmera neboli vôbec zlé. Samozrejme, mal aj svoje neduhy.
Priepastný rozdiel „PRED“ a „PO“
Primalú kúpeľňu so „socialistickými rozmermi“ (jej plocha bola len 0,88 m2), nevyužitú chodbičku z predsiene do kuchyne a dve trochu nešťastne riešené komory. Okrem slušnej kúpeľne chýbala Báre a Martinovi aj pracovňa a takisto okná a podlahy priam volali po výmene. Jednoducho bolo jasné, že byt potrebuje poriadnu „generálku“.
Predtým. Kuchyňa sa presťahovala do priestoru obývačky a na jej mieste je dnes Bárina a Martinova spálňa.Zdroj: Martin Florian
Kúpeľňa síce nezmenila pozíciu v rámci dispozície, no radikálne sa zmenili jej rozmery aj vzhľad. Jednoducho, v tomto byte je medzi „PRED“ a „PO“ naozaj priepastný rozdiel.
Mladá dvojica v podstate vedela, čo potrebuje: „Chceli sme predovšetkým nadčasový interiér s dostatkom úložných priestorov a rešpektom k mačacím obyvateľom. Páčia sa nám čisté línie, neutrálne farby a materiály ako sklo, betón a kov.
Celý byt prepája jednoliata vinylová podlaha, spoločným prvkom je tiež „kocka“ či štvorec. Tento motív sa objavuje takmer všade – na svietidlách, kobercoch aj doplnkoch, tiež v drôtoskle, ktorým je obložená stena za linkou. Zdroj: Martin Florian
Pravdupovediac, nie sme práve typy, ktorým ide kombinovanie vecí a farieb, a nemáme ani dostatočnú predstavivosť,“ priznávajú manželia. Bolo im jasné, že správnou cestou pre nich bude spolupráca s profesionálom.
Malá pracovňa, bez ktorej sa mladí manželia nezaobídu, je prístupná zo spálne. Miesto, kde sa môžu dokonale sústrediť na prácu, vzniklo v niekdajšej komore – dnes sa o ňu delia pracovný stôl a šatníková skriňa. Zdroj: Martin Florian
Oslovili teda Hedviku Novotnú, ktorej interiéry sa im páčili… a čakali. Kým sa ich projekt dostal u pracovne vyťaženej dizajnérky na rad, prešlo 10 mesiacov. Bára a Martin tak mali dostatok času na to, aby si v hlave usporiadali svoje požiadavky.
Priveľa na dvojizbový byt
Boli najmä praktické: „Určite sme potrebovali pracovný priestor, bez ktorého sa nezaobídeme, a tiež dostatočne veľký jedálenský stôl, vzhľadom na naše priestorové možnosti rozkladací, ku ktorému by sme sa príležitostne, napríklad na Vianoce, zmestili viacerí. Chceli sme, samozrejme, väčšiu kúpeľňu, tá pôvodná bola naozaj mini, no tak, aby sa zachovalo oddelené WC, ideálne s ďalším umývadlom. Keďže plánujeme aspoň dve deti, potrebovali sme aj detskú izbu, no a samozrejme, vhodný priestor pre našich troch kocúrov, ktorí sú pre nás dôležití. Mačky potrebujú miesto, ktoré bude ich, kde sa môžu skryť, loziť a škriabať…“
Prosto, do dvojizbového bytu toho potrebovala dvojica vtesnať nemálo. Našťastie, tvoriví ľudia, ku ktorým dizajnérka Hedvika Novotná nepochybne patrí, majú radi veľké výzvy – podnecujú ich kreativitu. Pre Hedviku však bola dôležitá najmä dôvera jej klientov a dobrá komunikácia s nimi.
„S Bárou a Martinom sme si sadli hneď od začiatku a práca na ich projekte bola pre mňa z ľudského i profesionálneho hľadiska balzamom,“ hovorí. „Hneď na začiatku mi povedali všetky svoje predstavy, pritom mi však ponechali voľnú ruku a dôverovali mi. To je vždy dôležité, ak má rekonštrukcia dobre dopadnúť.“
Farebný koncept zjednocuje všetky miestnosti v byte – na nábytku sú všade použité len tri farby – antracitová, béžová a biela. Zdroj: Martin Florian
Hoci tu nenájdete žiadne drevo ani drevodekor (nábytok s textúrou dreva nemajú Bára a Martin veľmi radi), aj tak pôsobí byt útulným dojmom vďaka neutrálnemu základu a vhodne zvoleným doplnkom. Príjemnú atmosféru v spálni dotvára aj krb na biolieh, za ktorým je na stene veľkoformátový keramický obklad.
„Priali sme si predovšetkým nadčasový interiér s dostatkom odkladacích priestorov a rešpektom k trom mačacím obyvateľom, mali sme tiež niekoľko technických požiadaviek. Naše očakávania sa úplne naplnili.“
Do novej kúpeľne sa dizajnérke podarilo elegantne dostať všetko, čo si majitelia želali – umývadlo, ku ktorému sa vojdú obaja, veľké zrkadlo aj pohodlný sprchovací kút, ktorý zaujal miesto po niekdajšej komore. Nezvyčajná povrchová úprava v ňom je vytvorená pomocou betónovo-epoxidovej vodoodolnej stierky. Zdroj: Martin Florian
Nevyhnutné zmeny v dispozícii
Dizajnérke sa nakoniec podarilo na 72 m2 zrealizovať všetky želania mladej dvojice. Hoci zmeny v dispozícii boli nevyhnutné, do nosných konštrukcií sa nezasahovalo, vďaka čomu rekonštrukcia nepodliehala stavebnému konaniu a vyhli sa tak dlhému schvaľovaciemu procesu.
Presťahovaním kuchyne do dlhej a dostatočne veľkej obývačky sa uvoľnila jedna miestnosť na novú manželskú spálňu a vedľa nej, v niekdajšej komore, je dnes pracovňa aj praktický šatník.
Kúpeľňa sa rozrástla o priestor nezmyselnej chodbičky, takže sa tu našlo miesto aj na nábytkovú stenu, v ktorej je dômyselne skrytá práčka, umývačka a kotol. Kúpeľňu zväčšila dizajnérka aj o časť niekdajšej komory, ktorá dnes slúži ako pohodlný sprchovací kút.
Toaleta si zachovala samostatnosť, k záchodu však pribudlo aj šikovné umývadielko a skrinka, kam sa dajú elegantne skryť hygienické potreby a čistiace prostriedky. Zdroj: Martin Florian
Báre a Martinovi však urobili radosť nielen praktické veci, ale aj nový vzhľad bytu – na rozdiel od stavu pred rekonštrukciou je zjednotený štýlom zariadenia a neutrálnou farebnosťou, ktorú dizajnérka zvolila ako základ interiéru. Keďže sa dvojici páčili Hedvikine predchádzajúce realizácie, ktoré videli, nebol problém nájsť pri zariaďovaní spoločnú reč. To bola výhoda pre obe strany.
„I keď sme nemali žiadnu konkrétnu predstavu o materiáloch alebo farbách, chceli sme jednoduchý moderný interiér s čistými líniami a v decentných farbách. Je presne taký, po akom sme túžili,“ tešia sa majitelia.
Byt splnených želaní. K tým typickým patrila túžba dvojice majiteľov po dostatku odkladacích priestorov, a hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, po rekonštrukcii je ich vďaka skriniam využitým až po strop v byte množstvo. Zdroj: Martin Florian
„Chceli sme čo najviac každodenných predmetov skryť, no tak, aby mal byt pre nás dušu a nebol úplne sterilný. To sa splnilo priam dokonale.“
„Čím dlhšie bývame v novom, tým viac sa nám doma páči. V kuchyni je radosť variť, v pracovni je pokoj na sústredenie, v spálni je útulne pri kozube, obývačka je oázou odpočinku… Všetko je navrhnuté prakticky, tak, aby sa veci ľahko používali. Jednoducho je radosť byť doma.“
Trik na zútulnenie
Takmer žiadna stena v byte nie je odhalená – na väčšine sú tapety, ktoré byt zónujú a zútulňujú.
„Nejde len o to, vybrať si v štúdiu zariadenie od jedného výrobcu tak, aby všetko spolu ladilo. Pri spolupráci s dobrým dizajnérom alebo architektom dostanete miesto, kde sa budete naozaj cítiť ako doma, a nie sterilný priestor bez duše. Hedvika nám svojimi znalosťami ušetrila veľa času, starostí a vo výsledku aj peňazí.“
Autorka
Hedvika Novotná pracuje od roku 2012 pod vlastnou značkou NOVOdesign. Rada prednáša o dizajne a pre novú generáciu interiérových dizajnérov organizuje náročný individuálny kurz. Verí, že kvalita bývania výrazne pôsobí na psychiku a celkovú životnú pohodu, preto nechce vytvárať interiéry, v ktorých by sa ľudia cítili ako v neosobných showroomoch. Preferuje jednoduchý a funkčný štýl, ktorý ide ruka v ruke s ergonómiou a estetikou. Klientom radí to, čo už v roku 1890 vravel zakladateľ hnutia Arts and Crafts William Morris: „Nemajte doma nič, čo nepovažujete za užitočné, alebo vám to nepripadá krásne.“
Profil
Majitelia
Bára (27), Martin (34) a ich tri kocúry Lexa, Gandalf a pán Dat. Bára je daňová konzultantka, Martin je IT špecialista so záujmom o techniku a obaja radi cestujú. Do budúcnosti plánujú dve alebo tri deti, no detskú izbu zatiaľ nechceli zariaďovať.
Nehnuteľnosť
Pôvodne dvojizbový byt so samostatnou kuchyňou a výmerou 72 m2 (vrátane lodžie) v bytovom dome z roku 1977 v krásnej lokalite nad Prahou, len pár krokov od lesa. K bytu patrí aj väčšia pivnica a garáž, čo je veľkou výhodou.
Cena
Celá rekonštrukcia stála približne 73 000 €
- Toaleta si zachovala samostatnosť, k záchodu však pribudlo aj šikovné umývadielko a skrinka, kam sa dajú elegantne skryť hygienické potreby a čistiace prostriedky.
- Veľké sťahovanie. Ako vidno na fotografiách od majiteľov, tri kocúry si byt od začiatku užívali. „Nový priestor prijali za svoj a už v prvý deň sa v ňom cítili jednoducho doma. To mi urobilo veľkú radosť, pretože klientom pri rekonštrukcii záležalo na tom, aby sa nové bývanie páčilo aj ich mačkám,“ hovorí dizajnérka.
- stav predtým
- stav predtým
- Predtým. Kuchyňa sa presťahovala do priestoru obývačky a na jej mieste je dnes Bárina a Martinova spálňa. Kúpeľňa síce nezmenila pozíciu v rámci dispozície, no radikálne sa zmenili jej rozmery aj vzhľad. Jednoducho, v tomto byte je medzi „PRED“ a „PO“ naozaj priepastný rozdiel.
- Hranaté aj oblé. Aby interiér s prevahou čistých priamych línií nepôsobil príliš ostro, vyvážila ich dizajnérka zaoblenými tvarmi.
- Do novej kúpeľne sa dizajnérke podarilo elegantne dostať všetko, čo si majitelia želali – umývadlo, ku ktorému sa vojdú obaja, veľké zrkadlo aj pohodlný sprchovací kút, ktorý zaujal miesto po niekdajšej komore. Nezvyčajná povrchová úprava v ňom je vytvorená pomocou betónovo-epoxidovej vodoodolnej stierky.
- Farebný koncept zjednocuje všetky miestnosti v byte – na nábytku sú všade použité len tri farby – antracitová, béžová a biela. Hoci tu nenájdete žiadne drevo ani drevodekor (nábytok s textúrou dreva nemajú Bára a Martin veľmi radi), aj tak pôsobí byt útulným dojmom vďaka neutrálnemu základu a vhodne zvoleným doplnkom. Príjemnú atmosféru v spálni dotvára aj krb na biolieh, za ktorým je na stene veľkoformátový keramický obklad.
- Malá pracovňa, bez ktorej sa mladí manželia nezaobídu, je prístupná zo spálne. Miesto, kde sa môžu dokonale sústrediť na prácu, vzniklo v niekdajšej komore – dnes sa o ňu delia pracovný stôl a šatníková skriňa.
- V stenách a strope sa skrýva 2,5 km káblov. Celá domácnosť je totiž inteligentná – na diaľku sa dá regulovať podlahové vykurovanie, klimatizácia, osvetlenie aj rôzne spotrebiče.
- Praktické detaily. Za kuchynskou pracovnou doskou je okrem lešteného drôtoskla podsvieteného LED pásikmi aj biela magnetická tabuľa, kam si môže mladý pár písať odkazy či umiestniť magnetické kvetináče na bylinky. Antracitový povrch dvierok linky tvorí laminát so špeciálnou úpravou proti odtlačkom prstov.
- Celý byt prepája jednoliata vinylová podlaha, spoločným prvkom je tiež „kocka“ či štvorec. Tento motív sa objavuje takmer všade – na svietidlách, kobercoch aj doplnkoch, tiež v drôtoskle, ktorým je obložená stena za linkou.
- Pri celkovej rekonštrukcii sa z dvojizbového bytu so samostatnou kuchyňou stal trojizbový s otvoreným denným priestorom. Presťahovaním kuchyne do dostatočne veľkej obývačky sa uvoľnila miestnosť na novú manželskú spálňu, do obývačky sa zároveň vošlo všetko, čo bolo pre majiteľov dôležité – veľký gauč aj mačací priestor na škriabanie, lozenie a skrývanie.
- Uprostred dlhej obývačky s oknami na dvoch stranách je jedálenský stôl – keď sa rozloží, zmestí sa k nemu až sedem ľudí. Sériou veľkých nástenných a stropných svietidiel zabezpečila dizajnérka dostatok svetla aj na mieste uprostred dispozície a zároveň vyhovela ďalšiemu želaniu majiteľov: „Páči sa nám hra svetiel, ktoré si môžeme v rôznych častiach bytu regulovať podľa nálady.“
- Byt splnených želaní. K tým typickým patrila túžba dvojice majiteľov po dostatku odkladacích priestorov, a hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, po rekonštrukcii je ich vďaka skriniam využitým až po strop v byte množstvo. „Chceli sme čo najviac každodenných predmetov skryť, no tak, aby mal byt pre nás dušu a nebol úplne sterilný. To sa splnilo priam dokonale.“
- Báre a Martinovi bolo našťastie jasné, že ťažké úlohy treba zveriť do rúk niekomu, kto veci rozumie, a tak sa to, čo najskôr vyzeralo nereálne, nakoniec stalo skutočnosťou.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Martin Florian
Zdroj: časopis Môj dom