Zdroj: Lukáš Machala

Šikovné riešenie! Trojizbový byt nechal rozdeliť na dva menšie a obidva prenajal

04. 06. 2020
Zdieľať

Väčšina investorov dnes spája priestory a likviduje deliace priečky, aby vznikol čo najväčší otvorený priestor. Architekti sa v tomto prípade podujali na úplne opačný proces. Z jedného trojizbáku urobili dva byty.

Ak máte trojizbový byt navyše, nie je zlým riešením prenajať ho. Majiteľ sa ale rozhodol urobiť nezvyčajný pokus – strategicky ho rozdeliť na dva byty. Vďaka prepracovanému projektu s mnohými riešeniami, ktoré šetria priestor, vznikol „pohodový dvojizbák“ a „hipsterská garsónka“. Tak byty po premene nazývajú samotní architekti.

pôdorys dvojizbového bytu prerobeného na dva samostatné byty

Zdroj: AOK – ATELIER Košařovi

Samostatne a vo vyššom štandarde

Základnou požiadavkou investora bolo oba novovzniknuté byty realizovať vo vyššom štandarde. Vďaka dispozícii nebolo problém priestor trojizbového bytu rozdeliť. Všetky izby totiž nadväzovali na veľkorysú chodbu.

dvojizbový byt v Prahe na prenájom

Zdroj: Lukáš Machala

Architekti rozdelili širokú chodbu na dve užšie – ku každému bytu vedie jedna. Priestorové problémy pomohli vyriešiť vysoké stropy. Sú využité na úložné priestory prístupné vďaka mobilným schodíkom, ale v menšom byte aj na spanie.

Prečítajte si tiež
Rýchla a lacná premena garsónky v Trnave, kde záležalo na každom milimetri
dvojizbový byt v Prahe na prenájom

Zdroj: Lukáš Machala

Všimnite si detaily, ako je spací priestor riešený – kovové schodíky, police, bielu policu so sieťou, svietidlá. Pod posteľ sa pohodlne zmestila skriňa a nič tu nepôsobí stiesnene. Autori projektu priestor ušetrili aj posuvnými dverami.

Ako dostali svetlo do tmavých kútov

Ďalším šikovným riešením je vnútorný svetlík, vďaka ktorému dostali svetlo aj do tmavej kúpeľne v garsónke. Prostredníctvom luxferových okien prechádza svetlo cez kuchyňu až do kúpeľne a chodby.

dvojizbový byt v Prahe na prenájom

Zdroj: Lukáš Machala

Celé vnútorné zariadenie je riešené na mieru a prepracované do detailu, inak by to ani nešlo. Výsledkom sú príjemné netradičné a svetlé byty s výbornou atmosférou a dávkou vtipu.

garsónka v Prahe

Zdroj: Lukáš Machala

Svoju úlohu zohrali aj veľké zrkadlá a farby. „Zrkadlá nám pomohli docieliť zaujímavé efekty, a to nielen v chodbe, ale tiež v kuchynských linkách. Farebne sa tu objavuje kontrastná kombinácia čiernej a bielej, ktorú dopĺňa medová dubová podlaha,“ dopĺňa Michaela Košařová.

Prečítajte si tiež
Nekonvenčná garsónka v Bratislave s finančne nenáročným interiérom
garsónka v Prahe

Zdroj: Lukáš Machala

Hipsterská garsónka a pohodový dvojizbák

Architektonický ateliér: AOK – ATELIER Košařovi

Autori: Ing. arch. Michaela Košařová, Ing. arch. František Košař

Lokalita: Praha – Vinohrady, ČR

Projekt: 2018

Realizácia: 2019

Podlahová plocha: 89,3 m2

Sabína Zavarská

Foto: Lukáš Machala

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe garsónka
Zdieľať článok

Diskusia