Úpravu trojizbového bytu charakterizuje unikátny čierny portál

30. 03. 2020
Zdieľať

Nie každý architekt má to šťastie, aby mohol s klientom, s ktorým si „sadne“ spolupracovať opakovane. Rekonštrukcia pražského bytu s čiernym portálom je takýmto projektom.

Keď sa klient opätovne vracia k architektonickému štúdiu, ktoré pre neho už nejaký projekt riešilo, je to vždy dobrým znamením. Každého architekta pozitívna spätná väzba poteší. Navyše porozumenie, medzi klientom a architektom je predzvesťou úspechu. Architekti z ateliéru No Architects s.r.o. o tom vedia svoje. V čom spočívala ich úprava pôvodne trojizbového bytu v hlavnom meste Česka?Zútulňujúco pôsobí čiernobiely poťah na gauči v byte
studio Flusser

Každý byt je pódiom rodinného života

„Novú podobu bytu okrem pragmatických dispozičných zmien koreníme jemnou farebnosťou, rozohrievame kachľami. Vypomáhame si jemným dekórom – na strope a vo frézovaných krytoch vykurovacích telies.

Prečítajte si tiež: 

Neuveriteľná premena! Zo starej stajne nádherný dvojpodlažný byt

Jedáleň so salónom sme skrz pôvodnú stenu spojili monumentálnym čiernym portálom ako v divadle. Nakoniec, každý byt je vlastne divadelnou kompozíciou rámujúcou nekonečný počet životných dejstiev,“ takto vnímajú premenu bytu jej autori Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek. rekonštrukcia bytu kuchyňa s jedálenskym stolom
studio Flusser

Jemná farebnosť i tvrdé kontrasty

Celý byt je zariadený v kontrastnej bielo-čiernej kombinácií, ktorú zjemňuje svetlejšie drevo a mäkké odtiene. Čierny portál zároveň zvýrazňuje prepojenie najdôležitejších spoločenských častí bytu – kuchyne s jedálenským stolom a obývačky, ktorú architekti radi označujú ako salónik. Čiernu farbu majú aj kachle a digestor, rovnako pracovná doska kuchynskej linky, dres a batéria či atypické svietidlo v salóniku. Mimochodom, všimnite si obrazec na strope salónika. 

Tip: Všetky sedačky na jednom miesteČierny portál zároveň zvýrazňuje prepojenie najdôležitejších spoločenských častí bytu – kuchyne s jedálenským stolom a obývačky, ktorú architekti radi označujú ako salónik.
studio Flusser

Čiernobiele vzory a úcta k umeniu

Okrem drevených prvkov byt zútulňujú viaceré detaily, ktoré príjemne narúšajú minimalistické línie interiéru. Napríklad tri svietidlá nad jedálenským stolom. Zútulňujúco pôsobí čiernobiely poťah na gauči – rovnaký vzor má aj zástena za ním a tiež lavica v kuchyni. Tomuto vzoru architekti prispôsobili aj výber obkladačiek za kuchynskou linkou.

Všimnite si nežnú kresbu na čiernych úchytkách zásuviek a skríň. Masívna biela knižnica a klavír ukazujú hlavné využitie salónika. Jednu kúpeľňu zjemňuje pudrová ružová s bielou a čiernymi doplnkami. Druhá kúpeľňa má svetlomodrý nádych.  Čierny portál zároveň zvýrazňuje prepojenie najdôležitejších spoločenských častí bytu
studio Flusser

Rekonštrukcia bytu „Čierny portál“

Architektonický ateliér: No Architects s.r.o., www.noarchitects.cz 
Autori: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
Lokalita: Praha, ČR
Projekt: 2017
Realizácia: 2018
Úžitková plocha: 97 m2
Stolárske práce v interiéri: ATIN – atypické interiéry s.r.o.

Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu trojizbové byty
Zdieľať článok

Diskusia