Na čo dbať pri zariaďovaní detskej izby? Inšpirujte sa jednoduchými radami
Správna voľba nábytku a bytového zariadenia predstavuje pomerne náročnú úlohu, a to najmä vzhľadom na rozsiahle možnosti a rozmanitú škálu materiálov, štýlov či farebných prevedení. Podstatným aspektom, na ktorý je potrebné pri výbere interiérového vybavenia do každej miestnosti prihliadať, je samozrejme aj jeho praktickosť. Výnimkou nie je ani detská izba. Pozrime sa preto na pár rád a tipov, ako vhodne zvoliť zariadenie jednotlivých funkčných priestorov izby vašich malých ratolestí.
Spanie ako v bavlnke
Dôležitou časťou vybavenia detskej izby je jednoznačne posteľ. Plnohodnotný a ničím nerušený spánok má pre zdravý vývoj dieťaťa veľký význam. Preto je potrebné zamerať sa na kvalitnú, pohodlnú a hlavne bezpečnú posteľ. Pri výbere materiálov sa odporúča zvoliť komplet drevenú variantu a vyvarovať sa používaniu kovových prvkov a súčastí, na ktorých by sa mohlo dieťa zraniť.
Praktickým riešením, hlavne v izbách s menšou rozlohou, sú postele so zabudovaným úložným priestorom, ktorý môže slúžiť na odkladanie hračiek, detského oblečenia či iných predmetov. Ak sa pokúšate efektívne zariadiť izbu pre viacero detí, úsporu priestoru môžete docieliť aj využitím poschodovej postele. Tá sa síce u detí teší veľkej obľube, no kľúčovým je zohľadnenie veku dieťaťa. Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, dôkladne si preverte pevnosť bočníc, ich odolnosť, šírku a taktiež bezpečnosť schodíkov. Pre pohodlný spánok je zároveň ideálne použitie matracov z prírodných materiálov, ako je ovčia vlna, kokosové vlákno či zmes prírodného kaučuku.
Pracovný kútik pre malých aj veľkých
Už v predškolskom veku, okolo piateho až šiesteho roku dieťaťa, sa odporúča zriadiť v detskej izbe pracovný alebo študijný kútik, kde by sa dieťa mohlo realizovať a neskôr plniť svoje školské povinnosti. Je potrebné zabezpečiť vhodný písací stôl a stoličku. Výhodnou sa javí voľba modelov „rastúceho nábytku“, pri ktorých existuje možnosť nastavenia výšky či skonu. Vďaka tomuto jednoduchému systému sa predĺži jeho použiteľnosť a nemusíte opakovane s pribúdajúcim vekom dieťaťa investovať do nového stola či stoličky.
Pre vytvorenie vhodného prostredia na učenie a podporu sústredenia dieťaťa je potrebné zabezpečiť aj vhodné svetlo. Doplňte stôl vášho dieťaťa o nastaviteľné stolové lampy a poskytnite mu tak optimálny priestor na učenie. Pri umiestnení stola sa odporúča jeho orientácia smerom od okna resp. dverí, čím sa minimalizujú rušivé elementy, no zároveň bude toto miesto ponúkať dostatok prirodzeného svetla. Nevyhnutnosťou študijného kútika sú tiež poličky na knihy, zásuvky na školské potreby či priestranné úložné boxy, pričom na stole tak ponecháte dostatočný pracovný priestor. Užitočným doplnkom je napríklad aj korková nástenka pre pripnutie dôležitých poznámok alebo školského rozvrhu hodín.
Oáza oddychu a zábavy
V detskej izbe by nemala chýbať ani zóna na hranie. Vneste do tohto kútika kreativitu a hravosť. Obľúbeným a často používaným prvkom sú napríklad hojdačky, závesné siete a indiánske teepee stany, v ktorých deti nájdu svoje vlastné súkromie a útočisko. Detský kútik má pôsobiť útulne a prívetivo. Pokúste sa preto docieliť ten správny efekt s použitím rôznych
doplnkov, napríklad mäkkých sedacích vankúšov, šmykľaviek, detských nálepiek na stenu či kriedovej tabule. Ak sa rozhodnete do detskej izby zakomponovať aj koberec, voľte jemnejšie varianty s vysokým vlasom, ľahkou údržbou a protišmykovou vrstvou, čím zabránite zbytočnému kĺzaniu po podlahe, ktoré by mohlo byť pre dieťa nebezpečné.
Zdroj: PR článok novynabytok.sk a vengo.sk