Impregnácia dreva – základ kvalitnej strechy
Túžite po bývaní vo vlastnom dome a uvažujete o jeho stavbe? Alebo ste si už začali plniť svoj sen? Alebo už bývate a čaká vás rekonštrukcia? Nech už je to akokoľvek, rozhodne nepodceňujte význam konštrukcie strechy. Krov možno postaviť v špičkovej kvalite so zárukou životnosti na desiatky rokov. Jednou zo základných podmienok je však kvalitná preventívna ochrana konštrukčného dreva proti drevokazným hubám, hmyzu a plesniam.
10 dôvodov na preventívnu impregnáciu
- Rozdiel ceny impregnovaného a neimpregnovaného dreva nie je príliš veľký. Náklady spojené s následnou sanáciou napadnutého dreva môžu aj mnohonásobne prevýšiť náklady na prevenciu.
- Použité impregnačné prípravky musia byť registrované. A registrované sú len prípravky, ktoré nezhoršujú mechanické a fyzikálne vlastnosti dreva, nie sú toxické a neohrozujú životné prostredie.
- Ani pri dreve umiestnenom v interiéri (pod strechou) nemožno nikdy úplne zabrániť náhlemu zvýšeniu vlhkosti napríklad v dôsledku zatekania do drevenej konštrukcie vplyvom extrémnych poveternostných podmienok.
- Nebezpečenstvo ohrozenia dreva hmyzom môže nastať už pri vlhkosti dreva nad 10 % a teplote nad 10 °C, tzn. ohrozené je aj drevo, ktoré je veľmi dobre vysušené. Pritom sa často stáva, že drevo na stavbu prichádza s oveľa vyššou vlhkosťou, než je žiaducich 20 %.
- Nebezpečenstvo ohrozenia dreva plesňami nastáva už pri vlhkosti povrchu dreva vyššej ako 25 %.
- Prirodzená odolnosť bežne používaných drevín (smrek, borovica, jedľa, smrekovec, dub, buk) proti drevokazným hubám nie je vysoká.
- Optimálna teplota na rozvoj drevokazných húb, medzi ktoré patrí i obávaný drevokaz, je 22 – 25 °C. V súčasnosti neexistujú výrobky na ich preukázateľnú likvidáciu. Tu skutočne existuje len prevencia.
- Drevo je aj po zapracovaní do stavby stále živý materiál. V dôsledku teplotných výkyvov dochádza k rozpínaniu a zmršťovaniu dreva, pri ktorom vznikajú praskliny. A tie sú ideálnym miestom na prenikanie škodcov.
- Impregnácia predĺži životnosť drevených prvkov a bezúdržbový stav.
- Nákupom profesionálne impregnovaného dreva získate čas na iné aktivity, ktoré máte radi.
Ako impregnovať?
Najjednoduchšie je nakúpiť už kvalitne impregnované rezivo na píle. Tam je profesionálne impregnované máčaním v máčacích vaniach. Na kvalitu impregnácie dohliada výrobca – na píle hľadajte certifikát o správnej impregnácii dreva fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami značky Bochemit podľa predpísaných technologických postupov a protokolov o skúške.
Najčastejšie používaným produktom, ktorý chráni drevo proti drevokazným hubám, hmyzu i plesniam, je na pílach Bochemit QB Profi.
Naimpregnovať drevo si môžete, samozrejme, aj sami. Veľmi dobre vám poslúži Bochemit Opti F+. Jednoducho ho môžete aplikovať náterom alebo postrekom podľa odporúčania na etikete. V oboch prípadoch treba pri stavbe pamätať na následné ošetrenie priečnych rezov, zárezov, plátovania a iných druhov spojov vykonaných až po impregnácii, pretože práve tieto miesta sú škodcami ohrozené najviac, tam prakticky vždy deštrukčný proces začína.
Životnosť impregnácie
Životnosť vykonanej ochrany Bochemitom je pri dreve použitom v interiéri, teda aj krovov, na ktoré neprší, časovo neobmedzená, pri dreva v exteriéri minimálne 10 rokov (s krycím náterom, napr. Bochemit Estetik). Potom sa odporúča kontrolovať stav ochrany ideálne v dvojročných intervaloch.
Viac o impregnácii BOCHEMIT vrátane rád, tipov a návodov, ako na to, nájdete na www.bochemit.eu.
Zdroj: PR článok Bochemie Slovakia, s.r.o.