Zdroj: Velux

Projekt RenovActive: výmena krovu a výhody technológie starých otcov

12. 10. 2020 Zdieľať

Projekt RenovActive predstavuje rekonštrukciu typického tzv. štvorcového domu, aké poznáme zo slovenských miest i dedín. Možno ste ho aj vy zdedili po babičke a verte, že na Slovensku sú nás tisíce.

Vo väčšine prípadov rekonštrukcií, akou bol projekt RenovActive, možno predpokladať, že sa dá použiť pôvodný krov. V našom prípade sme, bohužiaľ, to šťastie nemali. Na pôvodný krov bol už použitý recyklovaný materiál. Preto sme sa rozhodli pre jeho výmenu.

Podkrovie v pôvodnom dome.

Podkrovie v pôvodnom dome. Zdroj: Velux

Výmena krovu je otázkou pár dní

Výmena krovu nie je nič zložité. Šikovní majstri ho dokážu mať hotový za pár dní. Naši zruční remeselníci postavili krov bez komplikácií za 4 dni. Zakrytie OSB doskami a príprava na umiestnenie nadkrokvovej izolácie zabrala ďalšie 2 dni.

Dbali sme, aby sme zachovali pôvodnú geometriu krovu tak, aby riešenie bolo opakovateľné a zodpovedalo tvaru typického štvorcového domu. Aj v prípade, že zostane pôvodný krov.

Architekt navrhol dve veľké strešné okná. Jedno veľké okno je lacnejšie ako dve malé a ponúka lepší výhľad. V novom krove sa už počítalo s tesárskou výmenou pre okno väčšie, ako je rozstup krokiev, ale ani v prípade pôvodného krovu nie je tesárska výmena žiadna veľká veda.

Pôvodné drevené trámy, ktoré boli v dobrom stave, sme zachovali a neskôr sme ich priznali aj vo vynovenom interiéri.

Nový krov

Zdroj: Velux

Nový krov

Pohľad na nový krov Zdroj: Velux

Medzi prízemím a podkrovím

Strop medzi prízemím a podkrovím tvorí dreveno-betónová spriahnutá doska. Ide o osvedčenú technológiu našich dedov. My sme sa rozhodli ju použiť, pretože zachováva pôvodné trámy.

podkrovie domu

Architekt s rodinou Hučkovcov, pre ktorých projekt RenovActive rekonštruoval dom, plánuje nový dreveno-betónová spriahnutný strop. Zdroj: Velux

Kari sieť je do trámov upevnená skrutkami.

Kari sieť je do trámov upevnená skrutkami. Zdroj: Velux

Na drevený záklop z dosiek sme v súlade so statickým návrhom položili kari siete ako výstuž. Kari sieť sme do trámov upevnili skrutkami a celú plochu sme zaliali betónom. Existujúcu spodnú konštrukciu sme teda prakticky využili ako spodné debnenie. Hrúbka betónovej platne, ktorá bola v najtenšom mieste len 6 cm, priniesla úsporu materiálu. Výsledná doska má tvar stropu s trámami a je staticky veľmi únosná. Počas betonáže bolo nevyhnutné trámy podoprieť stojkami, aby nedošlo k prehýbaniu stropu.

Vystužený spriahnutý strop zo strany podkrovia.

Vystužený spriahnutý strop zo strany podkrovia.
Zdroj: Velux

Spriahnutá doska teda dokáže do značnej miery eliminovať veci, ktoré ľuďom v dvojpodlažnom dome a v podkroví často prekážajú (prehrievanie vzduchu a hluk nad hlavou).

Vybetónovaný drevo-betónový spriahnutný strop

Vybetónovaný drevo-betónový spriahnutný strop. Zdroj: Velux

Ďalším plusom zvoleného riešenia je výborná zvuková izolácia – kroková nepriezvučnosť. Na rozdiel od montovaného stropu výborne zvukovo izoluje.

Treťou nezanedbateľnou výhodou spriahnutého stropu je, že vytvára akumulačnú hmotu. Masívny strop v zime akumuluje teplo a v lete, naopak, drží chlad. Pomáha, aby sa priestor rýchlo neprehrial ani rýchlo nevychladol a aby sa v ňom udržiavala stabilná teplota. To je jeden z dôležitých faktorov, ktorý v lete pomáha zabrániť prehrievaniu podkrovia.

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: rekonštrukcia rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok