Ako vyčistiť koženú sedačku, aby vyzerala ako nová?
Ak sa o kožené predmety a nábytok staráte správne (a nemáte doma mačky), koža skutočne vydrží dlho. Viete, ako vyčistiť koženú pohovku alebo kreslo, aby vyzerali ako úplne nové?
Základom starostlivosti o kožený nábytok je mať ho na mieste, kde nemá dosah slnko, pretože inak môže vyblednúť. Ideálne je raz mesačne na kožu použiť leštidlo na domáci nábytok, potom bude mať pekný povrch. Ako urobiť hĺbkové ošetrenie kože?
Pravidelne udržiavaný kožený nábytok vydrží roky. Ak k tomu pridáte ešte hĺbkové ošetrenie, jeho životnosť predĺžite ešte viac. Odborníci na čistenie kože odporúčajú čistiť svetlú kožu raz za pol roka a tmavú raz za rok. Keď sa naučíte nasledujúce kroky, čistenie koženej pohovky bude pre vás hračkou.
Čo budete potrebovať
- kondicionér/čistič kože
- jemný saponát na riad
- utierky z mikrovlákna
- sódu bikarbónu
Postup, ako vyčistiť kožený nábytok
- Koženú pohovku (alebo iný nábytok z kože) najskôr povysávajte, aby ste sa zbavili prípadných omrviniek. Potom ju oprášte, aby ste odstránili všetky pretrvávajúce nečistoty. Kožená pohovka našťastie nie je taká pórovitá ako čalúnená, takže sa ľahšie čistí. Ak je možné vybrať matrace, povysávajte aj miesta pod nimi a ich spodné strany. Nečistoty sa zvyčajne zbierajú v štrbinách a záhyboch, preto sa na ne maximálne sústreďte.
- Namočte čistú handričku do misky s teplou vodou zmiešanou so saponátom a potom ju vyžmýkajte, aby bola vlhká (nie mokrá!). Handričkou v malých kruhoch čistite škvrny, ale nedrhnite ich pohybmi tam a späť, pretože to spôsobí väčšie opotrebovanie a poškodí povrch kože. Ak ide o mastnú škvrnu, použite suchú handričku a trochu jedlej sódy, ktorá mastnotu absorbuje.
- Vysušte pohovku. Ak necháte vlhkú kožu len tak usušiť, oslabne. Preto je dôležité pohovku osušiť suchou handrou zhora nadol.
- Teraz je čas použiť čistiace prostriedky. Čistiace prostriedky na kožu pomôžu rozložiť nečistoty a škvrny, aby kožená pohovka vyzerala ako nová. Niektoré produkty obsahujú čistiaci prostriedok aj kondicionér v jednom. Čistiaci prostriedok nastriekajte na handričku, nie priamo na nábytok, aby ste zabránili zanechaniu stôp po spreji. Kožu jemne utierajte a uistite sa, že ste vyčistili okraje, zákutia a štrbiny. Pracujte zhora nadol, aby ste sa vyhli nerovnomerným škvrnám po leštení.
- Teraz utrite prebytočný čistiaci prostriedok a na čistú handričku naneste kondicionér na kožu – buď vo forme spreja alebo tekutiny – stačí malé množstvo. Kondicionéry obsahujú zdravé oleje, vďaka ktorým bude nábytok vyzerať sviežo, voňať a zostane prirodzene zvlhčený.
- Keď dokončíte ošetrenie kondicionérom, nechajte kožu schnúť asi hodinu, aby produkt vsiakol a aby sa olej nedostával na oblečenie. Po uschnutí bude kožený gauč vyzerať ako nový.
Náš tip: Nepoužívajte na kožený nábytok agresívne chemikálie (alkohol alebo krém na kožené topánky), ktoré nie sú určené výlučne na nábytok z kože! Môžu ho poškodiť.
Sabína Zavarská
Zdroj: realsimple.com
Foto: istock.com