Zdroj: Miro Pochyba

Murovaný bungalov v Zálesí s pôsobivou záhradou v japonskom štýle

08. 11. 2021
Zdieľať

Interiér tohto domu je plný svetla, originálnych prvkov aj praktických riešení. Spolu s pôsobivou záhradou v japonskom štýle tvorí veľmi príjemné miesto pre život sympatických majiteľov.

V obci neďaleko hlavného mesta si na jednej časti pomerne veľkého rodičovského pozemku postavili majitelia príjemný bungalov. Pre architekta, ktorý im ho navrhol, mali len štyri indície: pôdorys v tvare písmena L, drevo, sklo a betón. Zdá sa, že jemu to úplne stačilo.

Prečítajte si tiež
Úsporný a originálny átriový bungalov pre rodinu s malými deťmi

Všetky ostatné praktické aj dizajnové záležitosti, ktoré im dnes uľahčujú aj spríjemňujú život, zakomponoval do stavby celkom automaticky. Niektorými z nich majiteľov príjemne prekvapil.

„Architekt Tomáš Lindovský je môj spolužiak z gymnázia. Kým my sme mali naňho spomínané štyri požiadavky, on mal na nás iba jednu. Trval na tom, že dom postavíme z tehly alebo z dreva, nie z pórobetónu. Poslúchli sme. A nielen v tom. Riadili sme sa jeho návrhmi takmer na 99 percent. Ak sme aj chceli nejakú menšiu zmenu v interiéri, všetko sme s ním konzultovali. Nie nadarmo nás vyhlásil za svojich najlepších klientov,“ približuje so smiechom harmonickú spoluprácu s architektom jeden z majiteľov, Peter.

Jedáleň s dizajnovými stoličkami a bielo drevená kuchyňa v dome

Po obvode celého domu priznali betónový veniec. Kde-tu sú na ňom aj otlačky OSB dosiek, a keď sa zotmie a zasvieti na ne umelé osvetlenie, pekne sa ukážu a vytvárajú požadovaný surový efekt, ktorý sa majiteľom páči. Stôl z masívu od slovenského výrobcu Javorina sa vyrábal pre dánsky trh. Majitelia kúpili posledný vystavený kus s veľkou zľavou. Stoličky s vysokými elegantnými opierkami sú od dánskej značky Hay. Zdroj: Miro Pochyba

Tomáš im nakreslil nielen projekt domu, ale navrhol aj interiér. A pripravil sa teda dôkladne. „Na prvom stretnutí sa nás pýtal na veci, ktoré nám spočiatku prišli pomerne úsmevné, ale neskôr sme pochopili, že jeho otázky mali zmysel. Zaujímali ho detaily typu, či máme veľký alebo malý vianočný stromček, či sa pri varení rozprávame alebo pozeráme televízor, čo robíme, keď príde návšteva, či sa pri práci z domu potrebujeme sústrediť v tichu alebo či pri vstávaní z postele radšej stúpame na dlažbu alebo na niečo mäkké,“ prezrádzajú majitelia.

Dokonca im vraj pôvodne chcel dať napísať esej o bývaní, aby mal čo najlepšiu predstavu o tom, aká dispozícia a štýl zariadenia bude dokonale vyhovovať ich životnému štýlu. Napokon ostalo len pri detailných rozhovoroch, a keďže Tomáš pôsobí v Prahe, všetko riešili na diaľku. Niekedy trvali ich telefonáty aj dve – tri hodiny denne, no výsledkom je dnes presne taký dom, aký majitelia potrebujú a aký im vyhovuje. Bez kompromisov.

Sivý moderný krb v obývačke domu

V dome je položené podlahové kúrenie len v dennej zóne. V spálňach si majitelia regulujú teplotu radiátormi. Počas niekoľkých chladnejších a sychravých týždňov v roku a, samozrejme, na Štedrý večer si pre atmosféru radi zakúria aj v kozube. Zdroj: Miro Pochyba

Architekt dom rozdelil na dennú a nočnú zónu, navrhol dve plnohodnotné kúpeľne, ktoré si majitelia nevedia vynachváliť. Pracovňa je ukrytá za obývačkovou stenou s knižnicou, vyrobenou na mieru stolárom, zručným pánom Karolom Izsom (allinall.sk). Poskytuje dostatočné súkromie na prácu, ale zároveň možnosť kedykoľvek sa pripojiť k bežnému dianiu v domácnosti. Z kuchyne sa dá cez HS portál dostať na terasu obloženú drevom. „Pôvodne sme chceli vstup na terasu aj zo spálne. Mali sme takú tú naivnú predstavu začiatočníkov, ako hneď z postele vyjdeme na terasu s kávou v ruke. Potom nám docvaklo, že veď si tú kávu najskôr musíme uvariť v kuchyni,“ smejú sa majitelia. Nakoniec si v spálni vystačili len s vetračkou.

Prečítajte si tiež
Bungalov v Leviciach si mladá dvojica zariadila vlastnými rukami len za pár eur (VIDEO)

Okná im robila slovenská firma Kunaj. Majiteľov zavolali priamo do výrobne v Tatranskej Štrbe, kde si mohli dôkladne prezrieť všetky produkty aj technológie. Architekt k nim potom ešte navrhol obložky, vďaka ktorým okná takpovediac vystúpili do priestoru. Veľmi efektné je to najmä v obývačke, kde počas Vianoc priamo pred oknom stojí stromček a vyzerá, akoby bol zarámovaný. Aj na takéto detaily sa tu myslelo dopredu.

Výhľad na terasu z postele

Výhľad z postele na drevom obloženú terasu a záhradu je peknou ukážkou toho, čo dokáže vytvoriť s miestnosťou celoplošné zasklenie. Majiteľov teší aj pohľad na záhradný domček v pozadí natretý švédskou čiernou farbou. Zdroj: Miro Pochyba

„Bývame tu piaty rok a nič by sme nemenili. Azda len podlahu v hosťovskej kúpeľni. Po dokončení stavby sme boli vyžmýkaní z peňazí, tak sme kúpili obyčajnú dlažbu, ktorú by sme časom chceli nahradiť niečím farebnejším. Inak sme s domom maximálne spokojní, a hoci veľmi radi cestujeme, z každej dovolenky sa vždy tešíme, keď sa vraciame naspäť sem, do pohodlia.“

Interiérové inšpirácie počas zariaďovania domu majitelia čerpali okrem iného aj z časopisov o bývaní či z webu Modrá strecha. Budú radi, keď aj oni svojím domom niekoho inšpirujú. My sme presvedčení, že určite.

Spálňa s preglejkou na stene posteľ s modrým prehozom

Pôvodne chceli dať majitelia na stenu za posteľou biely tehlový obklad, ale architekt navrhol, že podobný efekt urobia rovno z muriva. Kým sa teda všetky steny v dome pomerne rýchlo ťahali do výšky, jeden murár sa špeciálne s touto stenou „hral“ asi tri dni, aby bola rovná a aby z nej malta netrčala kade-tade. Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP 

Nočné stolíky si majitelia vyrobili z betónových tvárnic, ktoré postavili na drevené nožičky a na vrch položili sklo.

Stropy z brezovej preglejky

„Stropy v celom dome sú obložené preglejkou. Nájsť stolára, ktorý by to bol ochotný urobiť, nebolo jednoduché. Mnohí s týmto materiálom neradi pracujú, lebo je tvrdý a ťažký. Tento ,náš‘ sa však zadania nezľakol, a keď sme mu vysvetľovali našu predstavu, tváril sa, že rozumie, a povedal, že to bude dobre vyzerať. No na otázku, či také niečo v živote robil, povedal, že nikdy. Všetko si zakreslil, vyrátal, koľko platní bude potrebovať, a vymyslel, ako ich hore upevní. A pritom, keď sme sa o strope rozprávali, ešte nebola ani strecha, takže sme všetko riešili imaginárne.

Prečítajte si tiež
Originálny interiér bungalovu pri Bratislave vás chytí za srdce (VIDEO)

Nuž, ale nesklamal. Za tri týždne všetko nachystal, obrúsil, nalakoval a predvŕtal. Keď sme tu uvideli 42 platní, ktoré priviezol, chytali sme sa za hlavy, že panebože, toto nikdy nedá dokopy. Jemu však všetko sedelo na milimeter presne. Dokonca každú jednu skrutku namočil do bielej farby, aby tak nekričali. Keď bol s prácou hotový, zažartoval, že ak by dopredu vedel, aké to bude náročné, cena by bola hádam aj trojnásobná. Okrem stropu nám potom robil aj všetky ostatné stolárske veci v dome, takže si myslíme, že v konečnom dôsledku bol napokon spokojný aj on,“.

Pred pár rokmi som o záhrade nevedel absolútne nič. Všetko to začalo tým, že som si kúpil japonský javor. Tak som sa do neho zamiloval, že dnes ich tu je trinásť. V zime som si napozeral videá z Japonska a na jar som sa tu vo veľkom realizoval. Je to taká moja psychohygiena.

Peter, majiteľ

V období, keď pandémia donútila viacerých ľudí tráviť omnoho viac času doma, majitelia sa rozhodli, že ho využijú na vybudovanie záhrady. Inšpirovaní Japonskom, najskôr kúpili javor, potom borovice, až napokon vznikol takýto pôsobivý exteriér, v ktorom Peter postúpil už na vyšší level záhradkárčenia a stromy sám tvaruje. Veľkou inšpiráciou a pomocou mu v tejto jeho záľube bol Peter Šaffo z bonsaigarden.sk. „Najkrajšia je záhrada na jeseň, keď to tu vďaka javorom hýri všetkými farbami. Zelená, oranžová, červená, žltá…“

Záhrada rodinného domu s japonskou záhradou

Terasa je obložená sibírskym smrekovcom a vďaka pergole ju možno využívať celoročne. Všetky ríny sú schované pod dreveným obkladom, majitelia si nechceli pohľadom na ne kaziť čistú estetiku domu. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Murovaný bungalov s rozlohou 139 m2 na pozemku s rozlohou 530 m2

LOKALITA

Zálesie

PROJEKT DOMU A NÁVRH INTERIÉRU

Ing. arch. Tomáš Lindovský, Monoban Studio

Viac nápadov od majiteľov domu nájdete na www.modrastrecha.sk/farkyus.

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy japonská záhrada preglejka presklené plochy rodinný dom sedačky do obývačky
Zdieľať článok

Diskusia