Ako vybrať najvhodnejšiu sedačku pre vašu obývaciu izbu?
Zdroj: istock.com

Ako vybrať najvhodnejšiu sedačku pre vašu obývaciu izbu?

03. 11. 2021 Zdieľať

Živé pamäti sedačkám píšu rodinné fotografie. Štatisticky sa sedačky v domácnostiach menia približne každých osem rokov. Čo o nás vypovedajú a ako sa rozhodnúť pre ten najvhodnejší variant pre náš interiér?

Sedačky tvoria tvár interiéru a určite si rýchlo spomenieme, ktoré modely nás na návštevách zaujali alebo svojím konštrukčným riešením mierne potrápili. Múdrejší o vlastné skúsenosti si vieme lepšie definovať, aký kus presne hľadáme. Cenová škála sa pohybuje od pár stoviek eur až do niekoľkých tisícok. Na začiatok si preto stanovme cenový limit.

farebná obývacia izba

Zdroj: istock.com

Online či osobne?

Napriek úctyhodnej ponuke sedačiek na našom trhu je orientácia v ich ponuke pomerne nenáročná i vďaka online katalógom alebo vyhľadávačom nábytku. Sprehľadnenie sortimentu zabezpečuje praktické rozdelenie do jednotlivých kategórií. Podľa vlastných preferencií si vyselektujeme dvoj-, troj-, štvor- a viacmiestne sedačky a vyberieme si štýl. Dá sa to dobre zvládnuť aj z pohodlia domova. Náročnejšie je na diaľku získať konkrétnu predstavu o kvalite, štruktúre a skutočnom odtieni poťahového materiálu.

žena pracuje na sedačke v obývacej izbe

Zdroj: shutterstock.com

Novú či z druhej ruky?

Na dizajnérskych fórach sa čím ďalej, tým častejšie skloňuje slovo udržateľnosť. Kým máme malé deti alebo plánujeme šteniatko, môžeme staviť dočasne aj na sedačku z druhej ruky. Často sa na inzertných portáloch objavujú aj pomerne nové kusy, ktoré si hľadajú ďalšieho majiteľa z dôvodu rôznych životných zmien. Nevýhodou je potreba rýchlej reakcie v prípade výhodnej kúpy či osobný odber.

Určenie správnej veľkosti

Pri prechodnom riešení, kúpy novej či výmeny starej sedačky za novú pri modernizácii domácnosti vždy dbáme na jej primeranú veľkosť.

Podľa normy jeden sed počíta so šírkou 60 – 80 centimetrov a s hĺbkou sedačky 80 až 120 centimetrov vrátane korpusu. Výška opierky závisí od umiestnenia sedačky v interiéri – pri stene, pod oknom alebo voľne v priestore. Do menších interiérov sa hodí subtílny dvoj- alebo trojmiestny model v kombinácii s taburetkou, prípadne s kreslom. V stredne veľkých a veľkých priestoroch môžeme sedačkou vkusne oddeliť zónu obývacej izby od kuchyne. Veľkorysé priestory lákajú neobmedzenými možnosťami, takže sa výber adekvátnej sedacej súpravy zároveň stáva lákavou dizajnérskou výzvou. Viacmiestna sedačka v tvare L, U alebo dve sedačky oproti sebe sú tu vítanou voľbou.

Viac si o výbere sedačky môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Nábytok
Tagy: sedacie súpravy sedačky sedačky do obývačky
Zdieľať článok