8 tipov, ako zariadiť detskú izbu vkusne a prakticky
Zariadiť izbu pre najmenších vkusne a prakticky nie je žiadna veda. Najskôr si ujasnite rozmiestnenie zariadenia vzhľadom na okná a dvere, potom sa zamyslite, čo vaše dieťa rado robí, čo v izbe nevyhnutne potrebuje, a napokon sa spolu pozrite na obľúbené farby či vzory.
Osvetlenie
Denné svetlo je pre oči najprirodzenejšie, preto je veľkou výhodou, ak je ho v detskej izbe toľko, že umelé zdroje osvetlenia treba zapínať, až keď sa stmieva. Veľké okno či dostatok strešných okien tu nikdy neoľutujete. Okrem stropného svetla by nemala chýbať stolná lampa na pracovnom stole, ktorú umiestnite tak, aby svetlo z nej dopadalo z opačnej strany, ako dieťa píše.
Teda pravákom po ľavej ruke a naopak. Vhodné je tu studené biele svetlo, ktoré podporuje výkon. Lampa na nočnom stolíku by zasa mala produkovať teplejší odtieň bielej farby, keďže sa zapína pred spaním, keď organizmus už potrebuje relaxovať. Trendom posledných rokov je LED osvetlenie pracovného stola. Výhodou je, že zdroj svetla je akoby schovaný, a tak neoslepuje deti pri učení.
Bezpečnosť a dispozícia
Vyhnite sa ostrým rohom, šmykľavým povrchom či otvoreným svietidlám. Kým sú deti malé, nábytok by nemal byť umiestnený v blízkosti okna. Čo sa týka dispozície, mladšie deti potrebujú najmä dostatok miesta na hranie, kým pre školáka je dôležitý písací stôl, pohodlná stolička a osvetlený priestor na učenie.
Ak dieťa inklinuje napríklad k tvorivým či umeleckým aktivitám, treba nájsť riešenie, ktoré tieto záľuby podporí aj cez vyhradený priestor. Skĺbiť viacero funkcií v jednej miestnosti, najmä ak ide o izbu pre viac detí, môže byť ešte komplikovanejšie. Každé dieťa by malo mať pohodlné miesto na spanie a na prácu a zároveň svoj intímny priestor na oddychové aktivity. V menších izbách môže pomôcť šikovný nábytok, ktorý využíva aj výšku priestoru.
Minimalizmus vo farebnosti i nábytku vytvára nadčasový dizajn detskej izby, ktorá bude dieťaťu slúžiť roky. Po odrastení sa dá ľahko zmeniť na hosťovskú.
Poriadok a organizácia
V detskej izbe by mal byť dostatok miesta na oblečenie, hračky, knihy, školské potreby aj koníčky. Dobre zorganizovaná miestnosť totiž naučí dieťa udržiavať poriadok. Aby ste ho povzbudili v upratovaní, musí mať k dispozícii potrebné úložné priestory, ktoré sú dobre prístupné a ľahko použiteľné. Pre škôlkarov sú ideálne prehľadné vysúvacie boxy, otvorené koše alebo debničky na kolieskach. Označte ich spolu s deťmi nálepkami, aby vedeli, kam čo patrí, a upratovanie pre ne nebude zložité a otravné. Ak dieťa rado listuje v knižkách, zvoľte špeciálnu policu na obrázkové knihy, kam sa ukladajú prednou stranou, aby mal malý čitateľ alebo čitateľka prehľad, na ktorú z nich má práve „chuť“.
Vkus
Inšpirácií na krásne zariadené detské izby je plný internet. Časy prvoplánových ružových a modrých odtieňov sú dávno preč. Dnes v detských izbách letia neutrálne farby, ako piesková, sivá, prípadné kombinácia čiernej a bielej. Stavte aj na umenie, ktoré formuje estetický cit dieťaťa už od mala. Knižné ilustrácie, grafiky či plagáty na stenách z každej jednej izby urobia originál.
A keďže detská izba má slúžiť hlavne dieťaťu, skúste ho do zariaďovania zapojiť. Zoberte ho so sebou na nákup, nech si vyberie, aký obrázok sa páči jemu. Nezabúdajte ani na všetky drobnosti a doplnky, po ktorých jeho srdce piští. Izba by mala odrážať vkus a záľuby svojho malého obyvateľa, preto mu doprajte obľúbené farby, postavičky alebo zvieratá aspoň vo forme obliečok či vankúšov.
Do detskej izby sú vhodné nealergénne prírodné materiály. Podlaha by mala byť teplá a pohodlná – najlepšie pokrytá kobercom z prírodných vlákien, prípadne drevená alebo vinylová v kombinácii s kusovým kobercom.
Farby, vzory, materiály
Dôležitým prvkom v detských izbách je farba, ktorá dokáže nabudiť či utlmiť emócie. Vyhnite sa výrazným žiarivým odtieňom na celej ploche stien, ktoré môžu byť rušivé. Natrite len jednu ústrednú stenu, napríklad tú za posteľou, alebo skúste color blocking, ktorý je do detských izieb ideálny. Rovnako i tapety. Výber farby konzultujte aj s budúcim obyvateľom či obyvateľkou izby, nevynechávajte ich z procesu tvorby.
Ak budú mať pocit, že sa na príprave svojej izby spolupodieľali, budú k nej mať pozitívnejší vzťah. Čo sa týka vzorov, v izbe pekne ukážu pásiky, bodky a vlnovky, ktoré nikoho tak skoro neomrzia. Na zdravie dieťaťa treba myslieť pri výbere farieb, podlahy, matracu, textílií aj nábytku. Študujte zloženie, aby nedošlo k uvoľňovaniu nebezpečného formaldehydu, ktorý sa zvykne nachádzať napríklad v lacnom lepenom nábytku či niektorých kobercoch.
DOBRÝ TIP
Ak chcete vyčleniť jednotlivé zóny v detskej izbe, skúste to pomocou tapiet. Za posteľ zvoľte striedmejšie motívy a tam, kde sa deti hrajú, môžete vyskúšať zasa dynamickejšie vzory.
Spanie
Spánok je pre dieťa absolútne dôležitý, a teda aj posteľ. Aká je ideálna? Taká, ktorá rastie s ním? Poschodová? Rozkladacia? S rámom? Na výber je toho veľa, ale mala by mať najmä kvalitný matrac. Ideálne je, ak sa v detskej izbe môže občas vyspať aj kamarát alebo rodič. Zaujímavé je i dvojstupňové riešenie detských izieb, vhodné do miestností s vyšším stropom. Poschodie slúži na spánok a spodná časť na hry a odpočinok počas dňa.
Priestor je tak stupňovo rozdelený na dennú a nočnú zónu. Súrodenci iste ocenia poschodovú posteľ, samozrejme, v prípade, že sa vedia dohodnúť, kto a kedy spí hore. Bežné je striedanie v párne a nepárne týždne, prípadne počas ročných období. Tesne pri hlave dieťaťa by nemala byť žiadna polička ani závesné dekorácie, na ktoré sadá prach, prípadne nie sú bezpečné z iného hľadiska. Okrem kvalitného matracu nezabudnite ani na kvalitné periny a obliečky z príjemného prírodného materiálu a lampu na čítanie.
Hranie
Ak sú deti vo veku, že v izbe trávia viac času hraním ako učením, nemala by byť zaprataná nábytkom. Ideálne je vytvoriť v strede miestnosti aspoň 1,5 m2 veľkú plochu, kde bude na podlahe mäkký koberec alebo futóny na leňošenie. Šikovným riešením sú aj koberce so vzormi, ktoré slúžia na hranie, či už ide o križovatku, štvorce na skákanie alebo cestovateľskú mapu. Deti majú pestrú fantáziu a zahrať sa vedia s čímkoľvek. Často im poslúžia aj vankúše, tuli vaky alebo textilné hračky. Kreatívne duše zasa ocenia plochu s kriedovou farbou alebo rolky papiera, ktoré sú vždy pripravené na ich maliarske výtvory. Myslite na záľuby svojich detí a vytvorte detskú izbu, kde budú rady tráviť čas práve preto, že berie ohľad na ich preferencie.
Učenie
Stôl, ergonomická stolička, stolná lampa. Kontajner na učebnice, nástenka a organizér na pomôcky na stole. To je minimum, ktoré by nemalo chýbať v izbe žiadneho školopovinného dieťaťa. Veci potrebné na učenie a písanie úloh majú mať svoje miesto, aby na stole nepanoval chaos. Pracovný stôl neumiestňujte chrbtom k dverám.
Vytvára to pocit neistoty, pretože chrbát tak nie je chránený od momentov prekvapenia. Ideálne je umiestniť ho pod alebo blízko okna s denným svetlom. Pri problémoch s koncentráciou dieťaťa však bude lepšie, ak sa bude miesto do okna pozerať na stenu. Dobrým riešením sú aj „rastúce“ stoly, ktoré slúžia niekoľko rokov. Pre zdravý vývoj chrbtice je vhodná polohovateľná ergonomická stolička.
Text: Katarína Barošová
Foto: IKEA, Furniture, H&M Home, ABSTRACT, DUNELM, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom