Zdroj: iStock

Vylákajte deti von! 10 prvkov v záhrade, ktoré podporujú detskú fantáziu a deti si ich zamilujú

12. 08. 2022
Zdieľať

Dobre premyslená, zábavná záhrada dokáže odlákať deti od televízorov či tabletov. Ako však do nej zakomponovať hracie prvky nenápadne a s citom tak, aby boli lákavé pre naše ratolesti a záhrada aj s nimi vyzerala pôvabne a vkusne?

1. Plná života

Hry detí môžu byť búrlivé, ale aj tiché a pokojné. Divoké trávy a pestrofarebné kvety podporujú tvorivé myslenie, či už sa deti hrajú medzi rastlinami na schovávačku, hľadajú chrobáčiky, alebo len objavujú tvary v oblakoch. Ak máte obmedzený priestor, použite rastliny v črepníkoch. Kombinujte veľkosti a farby rastlín tak, aby ste vytvorili zaujímavé textúry a tvary.

Rozkvitnutý záhon d deťmi

Zdroj: iStock

2. Rôzne zóny

Rozdeľte svoju záhradu do niekoľkých častí, ktoré budú na seba prirodzene nadväzovať. Vytvorte priestor na spoločnú hru, ale aj individuálne skúmanie prírody či malé umelecké aktivity.

Prečítajte si tiež
9 tipov na originálne záhradné hojdanie

Menší trávnik na piknik či kopanie lopty, pevnejší terén s basketbalovým košom, intímnejšie zákutie na indiánske típí alebo hrad pre malú princeznú.

Upravená rozkvitnutá záhrada

Zdroj: ECHINOPS GARDEN DESIGN

3. Myslite do budúcnosti

Pri začleňovaní herných prvkov do záhrady myslite na budúcnosť. Už viete, čo bude s pieskoviskom, keď deti vyrastú? Jednoduchý betónový kruh, ktorý si majitelia zhotovili pri terase, pôsobí na pohľad nenápadne. V súčasnosti funguje ako pieskovisko, ľahko ho však budú môcť neskôr premeniť na ohnisko alebo fontánu.

Okrúhle pieskovisko v záhrade

Zdroj: ARTERRA LANDSCAPE ARCHITECTS

„Kid-friendly“ neznamená, že musíte svoj vonkajší priestor premeniť na farebné plastové ihrisko. Využite priestor a možnosti, ktoré máte, budete prekvapení, koľko fantázie v deťoch rozvinú.

4. Všetko je dovolené

Kamene, vetvičky, šišky a listy sú ideálne prírodné hračky na voľnú hru. Je veľmi dôležitá v ranom detstve. V prírode si deti nájdu množstvo prvkov a plodov, ktoré môžu zbierať, trhať, lámať, namáčať, spájať či beztrestne hádzať. Aj to je dôvod, prečo sú také obľúbené pieskoviská a vonkajšie kuchynky, kde môžu dosýta tvoriť a neboja sa pritom poriadne zašpiniť.

Detské típí s ohniskom v záhrade

Zdroj: Annette Tatum

5. Prekážková dráha

Skryté miesta s prekážkami nesú v sebe väčší potenciál na objavovanie a dobrodružstvo v záhrade než hladký rovný trávnik. Množstvo prírodných prvkov možno využiť na kreatívnu hru – skaly, kamenná cestička alebo pne zoradené ako prírodná prekážková dráha.

Prekážkvá dráha z klátov dreva v záhrade

Zdroj: Helen Rose Wilson Garden Design

NÁŠ TIP

Stupienky vyrobené z dobre vyzretého neošetreného duba po čase zosivejú. Kvôli väčšej stabilite zakopte asi jednu tretinu každého stupienka do zeme.

6.Nevyužité priestory

Máte radi spoločnú zábavu a súťaže? Na hry, ako sú kolky, strieľanie z luku, minigolf, cornhole alebo petang vám stačí úzky pás dvora. Nevyžadujú veľa miesta, napriek tomu poskytnú množstvo zábavy pre všetky vekové kategórie. Výborný nápad, ako využiť odľahlý pás za domom alebo nevyužitý priestor vedľa domu.

Deti hádžu do farebných plechoviek

Zdroj: Shutterstock

7. Poriadne sa zamokriť

Všetci to poznáme – zábava s vodou v dome je zakázaná, prinajmenšom veľmi obmedzená. V záhrade je však všetko inak. Voda je tu absolútne nevyhnutná.

Prečítajte si tiež
10 TOP ovocných odrôd, ktoré sa v našich záhradách osvedčili

Deti ňou môžu dosýta polievať, striekať, vytvárať si malé potôčiky a nádrže. Kdeže bazén! Na veľkú zábavu toho nepotrebujú veľa. Obzvlášť atraktívne sú vodné pumpy, záhradné sprchy, fontány či malý tečúci pramienok.

Dieťa pri záhradnej studničke

Zdroj: ENVISION LANDSCAPE STUDIO

8. (Ne)dokonalý svet

Máte v záhrade drevené odrezky, polená či suchý kmeň stromu? Nechajte ich tam. Nič nerozvinie detskú fantáziu lepšie ako prvky, ktoré môžu byť… hocičím. Deti sa rady dotýkajú dreva, balansujú na ňom, skáču z neho,či len tak na ňom ležia a pozorujú život okolo.

Chlapček skáče z polena stromu

Zdroj: iStock

9. Hurá, kopce!

Máte pozemok vo svahu? Skvelé! Vytvorte viacúrovňovú hru! Prekážky a výzvy deti priťahujú. Kopce a údolia sa stanú magickým miestom, kde môžu popustiť uzdu svojej fantázii. Zabudujte do svahu tradičné prvky, ako sú šmýkačky, rebríky alebo laná na šplhanie.

Moderný dom s industriálnou záhradou

Zdroj: Blassen landscape Architecture

10. Tajná skrýša

Priestory zastrčené v záhrade mimo dohľadu dospelých lákajú deti, ktoré hľadajú skrýšu na supertajné projekty a dobrodružné výpravy.

Prečítajte si tiež
Bazén alebo záhradné jazierko? Zhrnuli sme výhody a nevýhody oboch riešení

Postavte im iglu z vŕbového prútia, nechajte ho obrásť popínavkami a indiánske leto sa môže začať. Keď im k tomu pridáte karimatky, spacáky a baterky, na tablety a mobily si ani nespomenú!

Vŕbový tunel pre deti

Zdroj: Creative willow

NÁŠ TIP

Kupola obrastená viničom je krásny záhradný prvok, ktorý zároveň poskytuje tieň. Rovnako dobre bude fungovať aj jednoduché típí z popínavých fazulí.

Text: Katarína Paukeje

Foto: iStock, ECHINOPS GARDEN DESIGN, ARTERRA LANDSCAPE ARCHITECTS, Annette Tatum, Helen Rose Wilson Garden Design, Blassen landscape Architecture, ENVISION LANDSCAPE STUDIO, Shutterstock, Creative willow

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: detské ihrisko plánovanie záhrady záhradné hojdačky záhradné inšpirácie záhradné prvky
Zdieľať článok

Diskusia