Zdroj: Mirjan24

Ako má vyzerať jednoduchý multifunkčný nábytok

07. 10. 2021
Zdieľať

Ak by ste chceli zistiť, aké kúsky oblečenia zaručene nesmú chýbať vo vašom šatníku, našli by ste na túto tému množstvo zaujímavých článkov a tipov. Premýšľali ste však už niekedy nad tým, ako je to v interiéri? Ktoré kúsky nábytku sú všestranné, jednoduché a zároveň sa vám nezunujú ani po rokoch?

V malom byte musí byť človek naozaj kreatívny. Čím menší priestor, tým dôkladnejšie by malo byť jeho plánovanie. Každý detail totiž zaváži. Najlepším riešením je odovzdať návrh interiéru do rúk odborníka. Dobrý interiérový dizajnér dokáže pomocou nábytku na mieru pretvoriť aj stiesnenú garsónku na trojizbový byt. No… takmer. Aj keď byt vám nenafúkne, nájde miesta, ktoré by ste inak nevyužili, a to spôsobom, na aký by ste pravdepodobne sami neprišli.

Ak je vaším cieľom priestor kedykoľvek preusporiadať či rozšíriť, sústreďte sa na ľahký mobilný alebo flexibilný nábytok. Hľadajte kúsky, ktoré na pár (jednoduchých) klikov zmenšíte na minimálnu veľkosť a odpracete z dohľadu. Niektoré sa len sklopia, iné stohujú, niektoré sú šikovne ukryté vo svojom staršom bratovi. Nábytok s kolieskami zas môžete podľa potreby presunúť nabok a získať tak viac miesta pre návštevu alebo hodinu tanca.

Prečítajte si tiež
Garsónka s rozlohou len 30 metrov štvorcových ponúka plnohodnotné bývanie. Ako je to možné?

Multifunkčný nábytok si však vôbec nemusíme predstavovať len ako niečo, čo sa zloží, zmení svoj tvar a je z neho niečo úplne iné. Existujú aj úplne „normálne“ kúsky, ktoré však pri troche predstavivosti môžete využívať na viac účelov. Ktoré to sú? Jedným z takýchto kúskov je hokerlík, štokerlík alebo jednoducho stolička bez operadla. Najlepšie hranatá a z masívneho dreva. Takúto stoličku zasuniete pod akýkoľvek stôl, zmestí sa do každého rohu. Môžete na ňu usadiť hostí pri stole, poslúži ako príručný stolík pri gauči či ako stojan na kvetináč. S jeho pomocou dosiahnete aj do tých najvyššie položených skriniek.

Ďalším kandidátom je príručný (servírovací) stolík na kolieskach. Niektoré sa dajú zasunúť pod kuchynskú linku, cieľom iných je, naopak, pracovnú plochu zväčšiť (sú vyššie a rúčky majú situované nižšie pod vrchnou pracovnou doskou). Jeho úsporná veľkosť, praktické police, háčiky a predovšetkým šikovné kolieska z neho robia multifunkčného pomocníka nielen do kuchyne.

Prečítajte si tiež
Dokonalá premena dvojizbáku v tehlovej bytovke. Ako si ustrážili čas aj rozpočet?

Spoľahlivými chameleónmi sú menšie či väčšie taburetky, lavice a konferenčné stolíky s úložným priestorom vnútri. Systémy otvárania sú rôzne, je fajn, ak sa pri konferenčnom stolíku dostanete dnu bez toho, aby ste museli z jeho vrchnej dosky odkladať všetky rozložené veci. Taburetky či lavice, ktoré plánujete často presúvať, nenaplňte ťažkými vecami, inak sa ich multifunkčnosť nadobro stratí (zaváraninovým pohárom bude lepšie v špajze na poličke).

Variabilné sú aj drevené debničky z masívneho dreva, ktoré možno využiť na množstvo spôsobov. Uložené na zemi či na nábytku schovajú vaše drobnosti, namontované na stene vytvoria netradičnú knižnicu. Keď sa vám zunujú, pridáte k nim nožičky a máte nočný stolík. Možností je naozaj veľa.

Skôr než sa rozhodnete vyplniť všetky steny vstavanými šatníkovými skriňami, skúste nachvíľu popremýšľať, či to v niektorej izbe neskúsiť predsa len trochu inak. Všetky tvarovo jednoduché a kompatibilné kusy nábytku sú totiž ako stavebnica. Rýchlo a bezbolestne sa prispôsobia všetkým interiérovým zmenám a náladám. Ich kúzlo sa skrýva práve v ich jednoduchosti a všestrannosti. Možno nie sú ikonické, no budú vždy a za každých okolností nadčasové. A to sa predsa ráta.

PÄŤ ZNAKOV, podľa ktorých zistíte, že váš nábytok je multifunkčný…

Prvý

Je ako váš najlepší priateľ. Keď odchádzate na dovolenku, máte sto chutí zbaliť ho do kufra. Je s ním zábava, keď ho potrebujete, je poruke, verný a pripravený na každú úlohu.

Druhý

Je ako kúzelnícky klobúk. Pojme všetko, čo by videla vaša návšteva, keby prišla o 5 minút skôr. Kúsok, ktorý sa tvári ako stolík, a pritom je to bezodná trinásta komnata.

Tretí

Je ako lego. Rozložiteľný na menšie samostatné diely a znovu zložiteľný. Na seba, vedľa seba, do seba. Núti vás dlhé hodiny premýšľať, akú kombináciu ste s ním ešte neskúsili.

Štvrtý

Je ako dieťa. Dospieva a mení sa. Rastúci nábytok, ktorý čaká na svoju chvíľu, je ako zázrak. Šetrí peňaženku i vaše nervy (na rozdiel od ľudských mláďat vyrastie úplne sám).

Piaty

Je ako nekončiaca hra. S nábytkom z obnoviteľného materiálu, ako je masívne drevo, sa nikdy nelúčite. Ukážete mu pílku a spýtate sa ho, čím chce byť, až sa znova prebudí.

Výklopný stolík v malom priestore

Kto povedal, že v malom dome sa nemôžete realizovať? Splňte si svoj sen o vlastnom štúdiu, kde môžete byť sami sebou, keď nikto nie je doma. S výklopným stolíkom a dômyselne schovanými pomôckami bude váš umelecký ateliér raz-dva skrytý pred všetkými zvedavcami a zároveň budete mať poriadok v byte neustále pod kontrolou. Zdroj: IKEA

Ak výrobca ponúka modulárny nábytok, patrí zväčša k tým najpredávanejším. Spoznáte ho podľa toho, že ani po rokoch ho predajca neprestal ponúkať. Naopak. Neustále hľadá nové možnosti, ako ho vylepšiť, aby manipulácia s ním bola čoraz jednoduchšia a aby vyhovoval aktuálnym trendom. Takým je aj modulárny úložný systém IVAR, ktorý môžete podľa potreby obmieňať či rozširovať a pridať ďalšie police, skrinky či dokonca sklápací stôl. Predáva IKEA.

Multifunkčná skriňa s posteľou

Zdroj: Nils Holger Moormann

Nemecký návrhár nábytku Nils Holger Moormann vyriešil problém s malým priestorom drevenou škatuľkou, ktorú umiestnil do stredu bytu. Vyzerá ako obrovský kus nábytku, na ktorý sa dá pozerať ako na miestnosť v miestnosti. Drevená kocka je variabilná a tvárna a napriek tomu, že v sebe skrýva neuveriteľné množstvo úložných priestorov a vychytávok, pôsobí mimoriadne vzdušne. Ďalšie z jeho dizajnových kúskov nájdete na moormann.de.

Gauč s úložným priestorom v kuchyni

Zdroj: Lozi design

Nábytok na mieru ponúka nekonečné možnosti, ako si v byte vytvoriť funkčný a osobitý priestor šitý na mieru. Netreba sa báť ani inovatívnych riešení, v ktorých spájate dva alebo tri kusy nábytku do jedného celku. Lozi Design, ktorého zakladateľom je Soroush Pourhashemi, vytvára atypické a multifunkčné kusy nábytku na mieru už niekoľko rokov. Výsledkom je minimalistický a čistý dizajn a množstvo spokojných zákazníkov. Viac nájdete na lozidesigns.com.

Lavica s úložným priestorom

Zdroj: IKEA

Lavicu s úložným priestorom, navyše na kolieskach, oceníte v každom čase a v každom priestore. Deti ju využijú vo svojej izbe na hranie, v obývačke poslúži ako dodatočné sedenie pre návštevy.

Prečítajte si tiež
5 mýtov o zariaďovaní malých priestorov: Tomuto neverte!

A veríme, že nezostane len pri tom. Možno sa jedného dňa vrátite z práce skôr a vo vašej lavici sa budú plaviť odvážni námorníci. No čo už. Pri variabilnom nábytku s niečím takým jednoducho treba počítať.

Rozkladacia sedačka v obývačke s jedálňou a sediaca žena

Zdroj: Mirjan24

Väčšina rozkladacích sedačiek nie je určená na každodenné prespávanie. Mechanizmus ani matrace nie sú na pravidelnú záťaž pripravené. A vaša chrbtica tiež nie. A čo tak poriadna pohodlná posteľ ukrytá v skrini? Kým je vnútri, pôsobí ako jednoduchá policová zostava, no keď príde noc, jednoducho ju vyklopíte do priestoru a môžete ísť rovno spať. A to doslova – pretože táto posteľ je už ustlaná a čaká už len na vás. ☺ Sklápaciu posteľ Bed-Concept kúpite na nabytok-mirjan24.sk.

Vlastniť menej je nielen ekologickejšie, ale aj užitočnejšie a pri detskom nábytku to platí dvojnásobne.

Dieťa rastie ako z vody a multifunkčný nábytok KUKO od slovenských dizajnérov Villo Design rastie s ním. Je vyrobený z brezovej preglejky a skladá sa zo šiestich častí, ktoré sa dajú rôzne preskladať. Viac na villo.design.

Najprv ako kolíska alebo postieľka k manželskej posteli.

Drevená detská postieľka v izbe

Zdroj: VilloDesign

Pre škôlkara lavica na sedenie či ukladací priestor na hračky.

Chlapček a dievčatko sedia na boxe a čítajú si

Zdroj: VilloDesign

Neskôr sa dá jednoducho transformovať na výškovo nastaviteľný stolík.

Drevený stolík s píšucim chlapcom

Zdroj: VilloDesign

Možností, ako ho využiť, je veľa. Na svoje si príde naozaj každý. ☺

Spiaci pes v boxe

Zdroj: VilloDesign

Text: Katarína Paukeje

Foto: VilloDesign, IKEA, Nils Holger Moormann, Mirjan24, Lozi Design

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: detský nábytok kancelársky nábytok multifunkčné zariadenie Multifunkčný nábytok nábytok na mieru
Zdieľať článok

Diskusia