Zdroj: Halfpoint/Shutterstock

Vyhnite sa omylom neskúsených záhradkárov! Týchto 8 chýb pri polievaní paradajok môže ohroziť vašu úrodu

04. 07. 2024
Zdieľať

Paradajky sú jedny z plodín, ktoré sa rozhodne oplatí pestovať doma. Na rozdiel od tých kupovaných majú výrazne lepšiu chuť aj arómu. Rozhodli ste sa dať im šancu vo vašej záhrade? Myslite teda i na to, že okrem vhodného výberu sadeníc a stanoviska je dôležité aj ich správne zalievanie.

Vyberte si odrodu a pripravte pôdu

Prvým krokom je výber vhodnej odrody paradajok. Myslite na to, že paradajky potrebujú slnečné stanovište s dobre priepustnou pôdou, bohatou na živiny. Pred výsadbou pôdu prekyprite a zapracujte kompost alebo hnojivo. Rastliny sa sadia do záhrady po odznení rizika jarných mrazov, zvyčajne v máji. Rastliny sa sadia do záhrady po odznení rizika jarných mrazov, zvyčajne v máji. Pri výsadbe však treba dopriať rastlinám dostatočný rozostup. Ten by mal byť v spone približne 50 x 60 – 80 cm pri kolíkových odrodách a 50 x 95 – 120 cm pri tých kríčkových.

Vyvýšený záhon kolíkových paradajok na dvore.

Paradajky saďte na slnečné stanovištia s dobre priepustnou pôdou a v dostatočných vzdialenostiach. Tie sa v závislosti od druhu môžu líšiť. Zdroj: Shutterstock

Nepodceňujte vhodnú zálievku

Správne zalievanie paradajok je pre ich zdravý rast a bohatú úrodu kľúčové. Vyvarujte sa preto častých chýb, ktorých sa neskúsení záhradkári dopúšťajú.

Prečítajte si tiež
Záhradná architektka: Netkanú textíliu som prestala používať, keď som zistila, aké škody pácha. Na boj s burinou sú najlepšie ruky

1. Polievanie v nesprávny čas

Počas horúcich letných dní sa treba vyhýbať polievaniu paradajok v najhorúcejších hodinách. Voda sa vtedy rýchlo vyparí a rastliny tak nemusia dostať dostatok vlahy. Namiesto toho zalievajte skoro ráno alebo neskoro večer, keď je slnko slabšie. Ak polievate záhradu ručne, vyhnete sa tiež práci v nepríjemnej páľave.

Polievanie mladých paradajok v hriadke plastovou krhlou.

Paradajky nikdy nepolievajte počas horúcich hodín dňa, inak sa voda vyparí veľmi rýchlo a nedostane sa až ku koreňom. Zdroj: Shutterstock

2. Nedostatočná frekvencia polievania

Paradajky potrebujú mať zálievku pravidelnú a obzvlášť to platí počas horúceho a suchého počasia. V priemere ich polievajte raz za 2 – 3 dni, prípadne aj denne, ak je pôda suchá. Ak plánujete odísť preč na dlhší čas, siahnite radšej po zavlažovacom systéme, prípadne si zabezpečte niekoho, kto vám záhradu pravidelne skontroluje a v prípade potreby vlahu doplní.

Prečítajte si tiež
Vypestujte si paradajky od semiačka: Ako na silné a zdravé priesady a ktoré odrody sú najobľúbenejšie?

3. Nadmerné polievanie

Premokrenie je pre paradajky rovnako škodlivé ako nedostatok vody. Spôsobuje hnilobu koreňov, zhoršenú chuť plodov, ich praskanie, no aj väčšiu náchylnosť na choroby. Dbajte na to, aby ste ich polievali pravidelne, v približne rovnakých dávkach a len vtedy, keď je pôda suchá na dotyk.

Prelievanie paradajok v záhrade vodou z krhly.

Množstvo vody, ktoré paradajkám lejete, si musíte ustriehnuť. Pri preliatí hrozia viaceré problémy – od hnitia koreňov až po rozmnoženie chorôb. Zdroj: Shutterstock

4. Používanie studenej vody

Používať studenú vodu na polievanie paradajok nie je dobrý nápad. Môžete im tak spôsobiť šok a spomaliť ich rast. Ak na záhrade zachytávate dostatok dažďovej vody, máte problém vyriešený a navyše tým šetríte planétu i vlastné financie. V prípade polievania vodou z vodovodu ju radšej nechajte dobre odstáť a ohriať na izbovú teplotu.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodce a zlepšujú chuť plodov

5. Polievanie nesprávnym spôsobom

Paradajkám nikdy nelejte vodu na listy, inak to môže viesť k vzniku plesňových chorôb. Namiesto toho vždy polievajte priamo pôdu okolo stonky rastliny. To platí počas celého obdobia rastu paradajok, teda aj pri predpestovaní sadeníc.

Polievanie malej paradajky zhora krhlou .

Paradajky nepolievajte na listy, ale na pôdu v okolí stonky. Zdroj: Shutterstock

6. Nedostatočná hĺbka polievania

Pri polievaní je dôležité dbať na to, aby vlaha prenikla do hĺbky aspoň 20 – 30 cm, teda až ku koreňom rastlín. Množstvo a frekvenciu zálievky voľte tak, aby ste paradajkám mohli dopriať výdatnejšie množstvo vody, ktorá sa dostane dostatočne hlboko. Pri malých dávkach vody riskujete, že zvlažíte len vrchnú vrstvu pôdy.

Prečítajte si tiež
Postup, ako si doma predpestovať priesady, ktorý používajú aj profesionáli

7. Nevhodná pôda

Druh pôdy, do ktorej paradajky zasadíte, môže ovplyvniť aj množstvo vody, ktoré budú mať rastliny k dispozícii. Treba na to však myslieť ešte pred sadením. Ťažká pôda, ktorá zle odvádza vodu, môže viesť k premokreniu paradajok a v takom prípade treba zlepšiť drenáž pridaním kompostu alebo piesku. Príliš piesočnatá pôda zas rýchlo stráca vodu a paradajky si od vás budú vyžadovať častejšie polievanie. Aby ste zlepšili jej schopnosť zadržiavať vodu, pridajte do pôdy kompost alebo rašelinu.

Pridávanie piesku do pôdy v okolí paradajky.

Pri paradajkách je dôležité dbať aj na správny typ pôdy. Pri príliš ťažkej hrozí, že bude zadržiavať priveľa vody, pieskovitá ju naopak veľmi rýchlo stratí. Zdroj: Shutterstock

8. Žiadne alebo príliš hrubé mulčovanie

Mulčovanie okolo paradajok pomôže udržať vlhkosť v pôde a pomôže tak znížiť potrebu zalievania. Zabráni tiež rastu buriny a počas horúceho leta chráni korene pred prehrievaním. Vhodný je na to organický mulč, ako napríklad slama, pokosená tráva alebo drevá štiepka. Je však dôležité dbať na jeho správnu vrstvu. Ak to preženiete, prispejete tým k premokreniu pôdy a hnitiu koreňov. Správna vrstva by mala byť hrubá asi 5 – 7 cm.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: paradajky pestovanie rastlín úžitková záhrada
Zdieľať článok
Nájde sa niekto, kto to dokáže? Otestujte si všímavosť a odhaľte vo vetách 20 ukrytých rastlín!Urob si sám

Nájde sa niekto, kto to dokáže? Otestujte si všímavosť a odhaľte vo vetách 20 ukrytých rastlín!

Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobámZáhrada

Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobám

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!Záhrada

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovaniaZáhrada

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania

Diskusia