Ako sa starať o záhradu v auguste
Zdroj: iStock

Užitočné rady a tipy, ako sa starať o záhradu v auguste

21. 08. 2023 Zdieľať

Bohatá úroda či zdravé okrasné rastliny? Či už sedávate na balkóne, lodžii alebo terase pri dome, nezabúdajte sa ani v tomto mesiaci starať o svoju zeleň. Či už ju pestujete iba pre potechu oka alebo aj pre úžitok, prinášame niekoľko užitočných rád.

Rajčiny

V auguste je hlavnou úlohou urýchlenie dozrievania plodov a ochrana pred chorobami. Najdôležitejšia je pravidelná zálievka väčšími dávkami vody. Dajte však pozor, aby sa voda nedostávala na listy, zalievajte ich len ku koreňom.

Počas kvitnutia a dozrievania plodov rastliny prihnojujte špeciálnym hnojivom na plodovú zeleninu vo forme zálievky. Aby sa v pôde dlhšie udržala vlaha, je vhodné nastlať okolie rastlín suchou slamou. Zároveň sa tak obmedzí rast buriny.

Tip

Kolíkovým rajčinám ešte stále odstraňujte zálistky. Stačí už len tie najmenšie, pretože menšie rany sa rýchlejšie hoja. Na urýchlenie dozrievania plodov kolíkových rajčín v záhone odstrihnite v druhej polovici augusta rastový vrchol rastliny. Plody tak stihnú dozrieť do prvých mrazov.

Okrasné cesnaky

Koncom augusta môžete začať s výsadbou okrasných cesnakov. Veľkokveté odrody vyniknú jednotlivo alebo v skupinkách vysadených po tri v spoločnosti okrasných tráv či iných zelených trvaliek. Jamka musí byť hlboká tak, aby bol vrchol cibuliek minimálne 15 cm pod povrchom pôdy.

Na dno pridajte kompost alebo organické hnojivo. V hlinitých pôdach vysypte dno jamky päťcentimetrovou vrstvou hrubého piesku – bude plniť funkciu drenáže.

Viac tipov do záhrady nájdete na webe vdobrom.sk.

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: okrasný cesnak paradajky pestovanie rastlín
Zdieľať článok
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovaniaZáhrada

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania

Neobmedzujte sa na muškáty a petúnie! Vyberte si zo 14 okrasných + 2 jedlých previsnutých rastlín na terasu a balkónZáhrada

Neobmedzujte sa na muškáty a petúnie! Vyberte si zo 14 okrasných + 2 jedlých previsnutých rastlín na terasu a balkón

Zachráňte úrodu pred pažravými mandelinkami! 9 overených metód, ako sa ich zbaviťZáhrada

Zachráňte úrodu pred pažravými mandelinkami! 9 overených metód, ako sa ich zbaviť

Hľadači najsladších paradajok, pozor! Týchto 12 odrôd sme objavili a vyskúšali za vásZáhrada

Hľadači najsladších paradajok, pozor! Týchto 12 odrôd sme objavili a vyskúšali za vás