Zdroj: MoravoSeed

Záujem o záhradkárčenie rastie

11. 08. 2023 Zdieľať

Záujem o pestovanie zeleniny a ovocia prešiel v posledných 35 rokoch veľkými zmenami.

Do 90. rokov 20. storočia mala väčšina rodín vlastnú záhradku alebo políčko, kde pestovala zeleninu pre vlastnú potrebu alebo na predaj. S príchodom možnosti podnikania a širokej ponuky v supermarketoch sme však záhradky začali opúšťať.

Teraz sa však situácia zase obracia a už niekoľko rokov narastá počet ľudí, ktorí doslova túžia „niečo si vypestovať“.

Návrat k pestovaniu

Existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia vracajú k pestovaniu. Rastie počet priaznivcov zdravej výživy, ktorí chcú mať aspoň časť svojich potravín pod kontrolou, a je tiež viac záujemcov o „návrat ku koreňom“, k prírode.

V poslednom období sa však opäť kladie dôraz aj na úsporu financií a dodatočný príjem. Je teda logické, že sa tento trend premieta aj do dopytu po semienkach zelenín. Semená si väčšinou vyberáme podľa toho, aké vlastnosti a prínos čakáme od vypestovaných plodov a ďalších konzumných častí zeleniny.

Uhorka Apalosa F1

Skorá partenokarpická nakladačka ‘Apalosa F1’ s geneticky nehorkými plodmi je vhodná pre všetky oblasti pestovania uhoriek. Zdroj: MoravoSeed

Dôležitým faktorom pri výbere je aj pestovateľská náročnosť jednotlivých odrôd či druhov zeleniny. Zvlášť začínajúci záhradkári môžu mať obavu, či zvládnu predpestovať sadenice, alebo či na to majú vhodné podmienky. Našťastie je možné pestovať množstvo zelenín z priamych výsevov vonku v záhradke alebo aj na balkóne.

Veľký výber odrôd

V sortimente spoločnosti MORAVOSEED CZ a.s. nájdeme veľký výber odrôd zelenín, pri ktorých nemusíme predpestovať sadeničky v skleníku alebo v byte za oknom.

Medzi tie pre stredoeurópsku kuchyňu naozaj dôležité určite patrí koreňová zelenina. Koreňový petržlen sa vysieva medzi prvými. Vyžaduje hlboko prepracovanú pôdu, ale neznáša priame hnojenie organickými hnojivami. Odroda, ktorú môžeme odporučiť každému, je osvedčená ALBA. Korene sú veľmi odolné proti vetveniu a dorastajú do dĺžky 15 – 18 cm. Dužina vyniká bielou farbou, ktorá netmavne ani po konzervácii.

Petržlen Alba

Poloneskorá odroda ‘Alba’ na univerzálne použitie je veľmi odolná proti hrdzavosti koreňa. Zdroj: MoravoSeed

Niekoho možno prekvapí, že odrody mrkvy sa rozdeľujú na niekoľko typov. Okrem známej karotky typu Nantes (napr. odroda NAOMI) MoravoSeed dodáva aj osivá mrkvy typu Berlikum s dlhým valcovitým koreňom s tupou špičkou (napr. odroda DARINA), typu Chantenay so stredne dlhým a široko kužeľovitým koreňom (napr. ‘AKAT F1’) a tiež typu Flakkee, čo sú neskoré mrkvy s dlhým špicatým koreňom (napr. hybrid KLARIS F1).

V apríli sa však von vysievajú aj šaláty. Sejú sa nielen jarné odrody, ale už existujú aj odrody na celoročné pestovanie. Ich výhodou je, že ich môžeme po zbere vysiať znova bez toho, aby nám pri dlhších teplých dňoch vybehli do kvetu. Ide napríklad o odrody hlávkového šalátu CASSINI či ADINAL, ľadový šalát LARSEN alebo červený variant listového šalátu VERALA, ktorý sa zberá postupne, pričom listy zo stredu stále dorastajú.

Ľadový šalát Larsen

Poloskorý ľadový šalát na celoročné poľné pestovanie ‘Larsen’ je veľmi odolný proti vybiehaniu do kvetu. Zdroj: MoravoSeed

Začiatočníkov však musíme upozorniť, že v apríli je čas kúpiť aj semienka uhoriek, či už nakladačiek, alebo šalátoviek.

Na výber máme aj tri úplné novinky! Šalátovku POLITANA F1 na poľné pestovanie, ktorá má plody 22 – 26 cm a navyše je tolerantná k plesni uhorkovej. Pri nových nakladačkách môžeme zvoliť niektorý z partenokarpických hybridov APALOSA F1 (jemnebradavičnatý) a HERMINA F1 (riedkobradavičnatý).

Zelenín, ktoré sa môžu pestovať z priamych výsevov, je však oveľa viac. Na internetových stránkach MoravoSeed získate informácie o ďalších odrodách plodovej, koreňovej, hlúbovej a listovej zeleniny. V e-shope, ktorý je súčasťou webu, si vyberiete z kompletného sortimentu osív garantovanej kvality.

Zdroj: PR článok MORAVOSEED CZ a.s.

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: osivá pestovanie pestovanie rastlín úžitková záhrada zelenina
Zdieľať článok
Začínate s pestovaním vlastných uhoriek? Toto by ste o nich mali vedieťZáhrada

Začínate s pestovaním vlastných uhoriek? Toto by ste o nich mali vedieť

Tienistá záhrada? Nezúfajte! Tieto druhy zeleniny a ovocia slnko veľmi nepotrebujúZáhrada

Tienistá záhrada? Nezúfajte! Tieto druhy zeleniny a ovocia slnko veľmi nepotrebujú

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenieZáhrada

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenie

Ako na pestovanie vlastnej zeleniny: Každý druh potrebuje iné podmienky aj starostlivosťZáhrada

Ako na pestovanie vlastnej zeleniny: Každý druh potrebuje iné podmienky aj starostlivosť